ZDRAVIE A KRÁSA

Pozor na vlasovú kozmetiku, môže prispieť k tvorbe akné

Zvyčajne sa objaví v puberte a sprevádza nás aj dospelosťou, akné je najčastejšie kožné ochorenie, ktoré trápi väčšinu populácie. Vyrážky sa na našej pleti môžu zdržať aj 30 či 40 rokov. Podľa AAD (americká akadémia dermatológie) v dospelosti postihuje akné o 15 percent viac žien ako mužov. Málokto by problémy s akné pripísal nevhodnym šampónom,… Prečítať celé
Vydané 2. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zvyčajne sa objaví v puberte a sprevádza nás aj dospelosťou, akné je najčastejšie kožné ochorenie, ktoré trápi väčšinu populácie. Vyrážky sa na našej pleti môžu zdržať aj 30 či 40 rokov. Podľa AAD (americká akadémia dermatológie) v dospelosti postihuje akné o 15 percent viac žien ako mužov.

Môžu za to hormóny, genetika, stres, zlá strava či nevhodná vlasová kozmetika?! | pexels.com

Málokto by problémy s akné pripísal nevhodnym šampónom, kondicionérom či maskám. Pravda je však taká, že produkty sa dostávajú do styku nie len s vlasovou pokožkou, ale aj s našou tvárou, krkom, dekoltom či chrbtom, a to aj po vysušení hlavy. Štúdiou z roku 2020 sa potvrdilo, že šampóny sú skutočne potenciálnym faktorom, ktorý prispieva k vzniku akné.

Kameňom úrazu  má byť fakt, že šampón a kondicionér nie sú po opláchnutí z vlasov úplne odstránené a značné množstvo prípravkov končí práve na pokožke hlavy, čele, líci a hornej časti chrbta.

Uskutočnili sa aj rôzne merania, ktoré dosvedčili prítomnosť zvyškov vlasových produktov na už spomínaných oblastiach. Ak ste použili bežnú zmývateľnú kozmetiku, tak tá sa na tele drží ešte 2 hodiny po jej aplikovaní. V prípade bezoplachových prípravkov môže ísť až o 4 hodiny.

Prípravky starostlivosti o vlasy spôsobujú akné tým, že sú komedogénne, to znamená, že upchávajú póry. | pexels.com

Ako zistím, že za akné stojí šampón alebo kondicóner?

V prvom rade skontrolujte, kde sa pupiaky nachádzajú. Ak je to pozdĺž línie vlasov, teda chrbát a krk, tak môže ísť o reakciu na vlasovú kozmetiku. Dermatologička Iris K. Rubin (autorka štúdie z roku 2020) poznamenáva, že za vznikom akné na chrbte môže byť aj pot. Preto by ste nemali nosiť dva dni po sebe to iste tričko do posilovne.

Vyskúšajte zmeniť výrobky na starostlivosť o vlasy.

Inzercia

Zistíte, aký máte typ pleti. Ak je vaša pleť problematická so sklonom k akné, tak práve komedogénne prípravky na vlasy vám bránia sa vyrážok zbaviť.

Doktorka Iris K. Rubin dvíha varovný prst aj pri používaní kokosového oleja. Aj napriek jeho blahodarným účinkom na lesk a hydratáciu, tak sa potvrdilo, že upcháva póry. To isté platí v prípade kakaového masla.

Akým šampónom sa vyhýbať?

Čítajte si etikety šampónov, ak budú obsahovať sírany , silikóny a rôzne farbivá, tak si ich radšej nekupujte. Naopak siahnite po šampónoch, ktoré sa skladajú aj z kyseliny salicylovej. Táto látka účinne bojuje proti akné a lupinám. Taktiež preniká hlboko do porov a odstraňuje prebytočné oleje.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.