True crime, športové a životné lekcie, či príbehy diktátorov

Dokumenty, ktoré by ste na Netflixe nemali prehliadnuť

Už je to nejaký ten piatok, čo sme vám tu odporučili dobrý dokument. A keďže je to už taká dlhá doba, tak dnes sme sa vám rozhodli dať do pozornosti hneď tri. Každý si nájde to svoje. Máte radi históriu? Dokument How To Become A Tyrant bude pre vás. Milovníci športu a psychológie ocenia The… Prečítať celé

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Už je to nejaký ten piatok, čo sme vám tu odporučili dobrý dokument. A keďže je to už taká dlhá doba, tak dnes sme sa vám rozhodli dať do pozornosti hneď tri. Každý si nájde to svoje. Máte radi históriu? Dokument How To Become A Tyrant bude pre vás. Milovníci športu a psychológie ocenia The Playbook: Viťazné stratégie. A nezabudli sme ani na true crime dokument, lebo predsa v tom je Netflix najlepší.

Krimi dokument, ktorý vás zavedie do nečakaných zákutí

A začnime rovno tým true crime dokumentom. Jeho názov je Sons Of Sam: A Descent Into Darkness. New Yorkom rokov sedemdesiatych otriasa séria vrážd. Polícia si absolútne nevie rady. Táto vlna teroru bola v roku 1977 ukončená zatknutím Davida Berkowitza. Ak očakávate, že tu sa to všetko končí, tak opak je pravdou. Zatknutím Berkowitza sa všetko len začína.

Polícia je nadšená a občania New Yorku môžu opäť kľudne spávať. Lenže novinárovi Maurymu Terrymu viacero vecí nedáva zmysel a za sériou vrážd cíti niečo viac ako len osamoteného sériového vraha. Do hľadáčika mu príde Berkowitzov sused John Carr a kúsok po kúsku odhaľuje hrôzostrašné tajomstvá satanistického kultu.

Cesty novinára Terryho zavedú až do hollywoodu. Dokument však neposkytuje pohľad len na samotné pátranie po pravde, ale aj na život Maurryho. Ten bol prípadom doslova posadnutý a mnohí jeho teórie (často podložené silnými dôkazmi) považovali len za obyčajné konšpirácie.

Sons of Sam je povinnosť pre každého fanúšika krimi dokumentov. Treba však počítať, že tento dokument je veľmi špecifický, ale o to zaujímavejší. Kým prvá epizóda je rýdze true crime, v ďalších sa už viac ponárame do sveta konšpirácii (možno pravdivých), či života a psychiky hlavných aktérov Davida Berkowitza a Maurryho Terryho.

INZERCIA

Ako sa (ne)stať krutým diktátorom

Ak ste sa vždy túžili stať tyranom a vládnuť miliónom, nový dokument na Netflixe vám ukáže ako na to. Dúfam, že ste zachytili dávku cynizmu, lebo s tou pracuje aj novinka s názvom How To Become a Tyrant, po slovensky povedané Ako sa stať Tyranom.

https://www.youtube.com/watch?v=6JSvvuSRT5c

Učebný plán pozostáva zo 6 lekcií, ktorými vás prevedú tí najpovolanejší. Diktatúra má svoje pravidlá a tak vám v prvej lekcii samotný Hitler ukáže ako sa chopiť moci. Ak ste si mysleli, že získať moc je to jediné a najdôležitejšie, tak ste sa hlboko splietli. V druhej lekcii vám Saddám Husajn ukáže, že treba byť stále v strehu a zničiť svojich nepriateľov.

To ani zďaleka nie je všetko. V tretej epizóde sa prostredníctvom Idi Aminiho dozviete, ako dostať pod kontrolu svojich poddaných. Bude to cukor alebo bič? Stalin celú diktatúru dostal na nový level, keď do svojej vlády zapracoval trojlístok: propaganda, prepisovanie histórie a cenzúra. Pravda bola len jedna a to tá, ktorú vám ukázal Stalin.

Muammar Kaddáfi vám v lekcii číslo päť ukáže, že svojim poddaným treba zakázať úplne všetko, dokonca aj chovať psy, či mávať na taxík. Nechtiac vám dá aj jednu životnú lekciu naviac. Zmäknutie vás môže stáť život. No a čo by to bol za dokument o diktátoroch, ak by sa v ňom nevyskytli vládcovia Severnej Kórei? Kimovia chceli vyriešiť otázku ako ostať pri moci na vždy. Jednoduché. Treba sa vyhlásiť za bohov!

V 6 epizódach sa tak dozviete všetko podstatné z krutej histórie tých najhorších tyranov. Ak do pár rokov pribudne na svete väčšie množstvo diktátorov, príčinu hľadajte v tomto dokumente. No a aby sme nezabudli, tak všetkými lekciami vás prevedie hlas Petra Dinklage, ktorého môžete poznať ako Tyriona s Hry o Tróny.

Ako dosiahnuť úspechy v športe, ale aj živote?

Posledné odporúčanie bude patriť záležitosti s názvom The Playbook: Víťazné stratégie. V 5 epizódach dostanete množstvo rád a budete počuť úspešné príbehy mnohých známych športovcov, či tímov z úst ich trénerov a tréneriek. Nie každé meno vám bude známe, no minimálne José Mourinha musí poznať každý z vás.

Také trénerské osobnosti, aké uvidíte v tomto dokumente, také u nás na slovensku nemáme. Tréneri s veľkým T. No často krát sú to viac ľudia ako tréneri. Napríklad už spomínaný José Mourinho. Má povesť burliváka a človeka, s ktorým sa nie ľahko vychádza. Po pozretí jeho epizódy si však uvedomíte, že to aký je, z neho robí skvelého trénera, ktorý je ochotný pre svoj tím urobiť čokoľvek, aj porušiť pravidlá.

Výnimočnou osobnosťou je aj Patrick Mouratoglou, ktorého meno vám pravdepodobne nič nehovorí, no trénoval tých najlepších svetových tenistov ako je napríklad Serena Williams, či Marcos Baghdatis. No a netreba opomenúť aj ženské trénerky. Napríklad taká Dawn Staley vám ukáže, aké náročné je presadiť sa v športe, v ktorom dominujú muži. Na to aby ste vybudovali úspešný tím, je nutné vystúpiť z komfortnej zóny.

Pokračujte na ďalší príspevok »