KORONAVÍRUS

Očkovacia lotéria na Slovensku: Čo a za akých podmienok môžeš vyhrať?

Očkovanie nie len zachraňuje životy, ale čoskoro bude vďaka nemu možné získať aj finančnú výhru. Očkovacia lotéria bude spustená od začiatku augusta. Ministerstvo financií si na august pripravilo hneď 2 motivácie k očkovaniu. Prvou je očkovacia prémia a tou druhou sprostredkovateľský bonus. „Veríme, že aj tento krok pomôže ochrániť životy a zdravie nás všetkých,“ píše… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Očkovanie nie len zachraňuje životy, ale čoskoro bude vďaka nemu možné získať aj finančnú výhru. Očkovacia lotéria bude spustená od začiatku augusta.

Ministerstvo financií si na august pripravilo hneď 2 motivácie k očkovaniu. Prvou je očkovacia prémia a tou druhou sprostredkovateľský bonus. „Veríme, že aj tento krok pomôže ochrániť životy a zdravie nás všetkých,“ píše na svojich stránkach MFSR.

Osoba, ktorá sa dala zaočkovať proti COVID-19 a má záujem zapojiť sa do lotérie, sa musí od 1. augusta zaregistrovať na webe www.bytzdravyjevyhra.sk. Následne bude zaradená do žrebovania.

Očkovacia prémia a podmienky registrácie

Podmienkou účasti je očkovanie, pričom nie je podstatné, aká vakcína bola osobe podaná (či už je registrovaná alebo nie), ani kedy bola podaná. Vďaka týmto podmienkam sa očkovacej lotérie budú môcť zúčastniť aj tí ľudia, ktorí sa boli dať zaočkovať hneď po oficiálnom štarte očkovania.

Stačí jedna registrácia, po nej nasleduje overenie údajov a následne bude osoba zaradená do žrebovania. Po prihlásení sa do prémie sú účastníci automaticky zaradení do všetkých kôl žrebovania.

Obávať sa nemusia ani tí, ktorí za sebou budú mať len prvú dávku, avšak po zaočkovaní druhou dávkou (v prípade vakcíny Johnson & Johnson len jednou dávkou) sa šance na výhru dvojnásobne zvyšujú. Taktiež platí, že čím skôr sa osoba zaočkuje, tým sú jej šance na výhru vyššie.

Ďalšími podmienkami sú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. vek aspoň 18 rokov a registrácia v databáze NCZI (Národné centrum pre zdravotnícke informácie).

Deadlinom pre registráciu do žrebovania o očkovaciu prémiu je 15. október 2021.

očkovacia lotéria

Na stránkach ministerstva financií je spustené online odpočítavanie do začiatku registrácie očkovacej lotérie, Zdroj: mfsr.sk

Očkovacia lotéria a priebeh žrebovania o očkovaciu prémiu

Každý podvečer počas pracovných dní sa na stanici RTVS bude konať žrebovanie. Na jeho základe sa rozdelia základné a štandardné výhry. V nedeľu sa bude konať veľké žrebovanie, v ktorom bude možné vyhrať prémiové výhry a super prémie. Výsledky budú zverejnené aj na www.bytzdravyjevyhra.sk.

Sprostredkovateľský bonus

Tento bonus bude finančnou odmenou pre tých, ktorí niekoho zo svojho okolia presvedčili o tom, že dať sa zaočkovať je správne rozhodnutie. Sprostredkovateľ môže získať odmenu v prípade, že zaočkovaná osoba od 1. augusta 2021 zaregistruje na spomínanom webe. Po registrácií obdrží špecifický kód, ktorý postúpi osobe motivátora.

Pozor! Bonus si sprostredkovateľ môže uplatniť až vtedy, keď ním motivovaná osoba bude mať podané obe dávky vakcíny (alebo jednu dávku v prípade Johnson & Johnson), deadlinom je 31. október 2021.

V prípade, že bude osoba kompletne očkovaná ešte pred spustením www.bytzdravyjevyhra.sk (1. júl až 1. august), svojho sprostredkovateľa musí prihlásiť do 7 dní od spustenia možnosti registrácie (7. august 2021).

Podmienky pre uchádzanie sa o sprostredkovateľský bonus

V prípade, že sa plánujete uchádzať o sprostredkovateľský bonus, je nutné aby ste dodržali niekoľko nasledujúcich podmienok. Musíte byť občanom SR, dosiahnuť vek 18 rokov, mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Vami motivovaná osoba k očkovaniu musí byť kompletne zaočkovaná a registrovaná v databáze NCZI. Druhú dávku musí absolvovať najneskôr do 31. októbra 2021. Maximálny počet osôb, za ktoré si motivátor môže uplatniť sprostredkovateľský bonus je 50.

Výška odmeny za sprostredkovanie

Výška odmeny závisí od veku očkovanej osoby a konkrétne sumy činia 30€ (osoba do 49 rokov), 60€ (osoba od 50 do 59 rokov) alebo 90€ (osoba, ktorá dovŕšila 60 alebo viac rokov). Rozhodujúcim dátumom pre určenie hodnoty odmeny je vek osoby v deň absolvovania očkovania prvou dávkou alebo deň absolvovania očkovania jednodávkovou vakcínou.

očkovacia lotéria

Od augusta bude možné zúčastniť sa žrebovania o finančné odmeny pre očkovaných, Zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Ako to bude so zdanením?

V prípade očkovacej prémie platí zdanenie pre finančné výhry v bežnej súťaži. Takéto zdanenie činí 19% a výhercovi bude finančná čiastka vyplatená po zdanení. Sprostredkovateľský bonus nie je výhrou, ale bonusom, preto zdaneniu nepodlieha, a taktiež nemá vplyv na výpočet výšky sociálnych dávok.

Očkovacia lotéria vo svete

Slovensko nie je jediné, ktoré sa svojich občanov snaží motivovať prostredníctvom očkovacej lotérie. Podobným smerom sa rozhodli ísť aj Rusi. Tí žrebujú každý týždeň výhercov 5 áut, pričom každé z nich má hodnotu okolo 1 milión rubľov (približne 11 440€).

V Kalifornií sa žrebuje o 50 dolárovú odmenovú kartu a vstupenky do reťazca zábavných parkov Six Glags.

Michigan sa rozhodol očkovaných ľudí odmieňať formou finančných odmien. Obyvatelia Michiganu majú šancu vyhrať viac ako 5 miliónov dolárov a takmer pol milióna dolárov v školských štipendiách.

Toto je len pár štátov, ktoré sa rozhodli podporiť rast očkovanosti formou lotérie.

Zdroje: Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Ekonomika SME, The Moscow Times, Ca.gov, Michigan.gov

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.