Naše konzumné návyky ničia planétu. Čo by sme mohli zmeniť?

Žijeme v konzumnej dobe. Chceme všetko a ideálne hneď teraz. Drobná dierka na ponožkách? – Nevadí kúpime nové. Akcia v obchode? –Super, veď sa to niekedy zíde. Každoročné obmieňanie telefónu? – Keď na to mám peniaze… Tieto pomýlené konzumné návyky spoločnosti majú negatívny dopad na našu planétu. Štúdie dokazujú, že len globálna produkcia potravín je zodpovedná za tretinu… Prečítať celé
Vydané 23. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Žijeme v konzumnej dobe. Chceme všetko a ideálne hneď teraz. Drobná dierka na ponožkách? – Nevadí kúpime nové. Akcia v obchode? –Super, veď sa to niekedy zíde. Každoročné obmieňanie telefónu? – Keď na to mám peniaze…

Tieto pomýlené konzumné návyky spoločnosti majú negatívny dopad na našu planétu.

Štúdie dokazujú, že len globálna produkcia potravín je zodpovedná za tretinu všetkých emisií skleníkových plynov, pričom výroba mäsa spôsobuje dvojnásobné znečistenie v porovnaní s výrobou rastlinných potravín. Inak povedané, náš konzumný spôsob života vedie k ohrievaniu planéty, čo môže mať katastrofálne dôsledky.

Najhoršie z najhorších

Existuje mnoho konzumných návykov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie a spoločnosť ako celok. Medzi tie najhoršie z najhorších patria:

Hovorí, že zníženie uhlíkovej stopy módneho priemyslu je kľúčom k zelenej planéte. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

  • Nadmerné nakupovanie: Nakupovanie veľkého množstva vecí, ktoré často nie sú potrebné, môže viesť k zvýšenej tvorbe odpadu. Ľudia často vyhadzujú veci, ktoré nepotrebujú, alebo ktoré sa rýchlo pokazia. V súčasnosti je však oprava drahšia ako kúpa nového tovaru, čo podporuje naše konzumné návyky.
  • Fast fashion: Pri výrobe odevov sa využíva veľa prírodných zdrojov a vznikajú emisie skleníkových plynov, ktoré sú zodpovedné za zmenu klímy. Celkovo je módny priemysel podľa OSN zodpovedný za 8 – 10 percent globálnych emisií – to viac ako letecká a lodná doprava dohromady.
  • Prehnaná spotreba energie: Nadmerné využívanie elektrickej energie – neefektívne využívanie spotrebičov, môže viesť k vyšším emisiám skleníkových plynov a klimatickým zmenám.
  • Nedostatočné recyklovanie: Nedostatočné alebo nesprávne recyklovanie odpadu môže viesť k preťaženiu skládok a znečisťovaniu životného prostredia. O tom, ako správne recyklovať a efektívne tak prispieť k ochrane životného prostredia sme sa rozpísali TU.

Recyklovanie prispieva k ochrane životného prostredia tým, že znižuje emisie skleníkových plynov a znižuje množstvo odpadu na skládkach. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Malý krok pre človeka, veľký krok …

Pozitívnou správou je, že čoraz viac ľudí sa zaoberá témou udržateľnosti a ako môže prispieť svojou troškou k lepšiemu svetu. Niekedy sa však môže zdať, že zmena nášho životného štýlu je ťažká a náročná. Avšak existuje niekoľko konzumných návykov, ktoré si môžeme pomerne rýchlo osvojiť.

Jedným z takýchto návykov je efektívne využívanie elektrickej energie. Vymeňte žiarovky za LED-ky, ktoré sú jednou z energeticky najefektívnejších a najekologickejších technológií osvetlenia. Okrem toho nám šetria rozpočet i životné prostredie. Ďalším krokom je vypájanie nepotrebných spotrebičov z elektriny.

Ďalším pozitívnym konzumným návykom, ktorý môžeme ľahko zmeniť, je nedostatočné recyklovanie. Je jednoduché začať recyklovať, stačí mať v domácnosti správne nádoby na odpad a vedieť, kde patrí.

Stop nepotrebným veciam! Nadmerné nakupovanie zlacneného tovaru alebo len pre radosť môžeme obmedziť napríklad tým, že si pred návštevou supermarketov/hypermarketov a pod. spíšeme zoznam. Pochopiteľne sa ho budeme striktne držať.

V rámci fast fashion môžeme zvážiť nákup sekáčoch. V súčasnosti existujú aj internetové verzie vecí, ktoré čakajú na druhú šancu.

Keď si kúpime odev v sekáči, tak tým znižujeme dopyt po výrobe nových vecí a tiež znižujeme uhlíkovú stopu, ktorá je spojená s výrobou oblečenia. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Ďalším jednoduchým krokom je používať vlastné tašky, batohy alebo krabice na nákup namiesto tých plastových. Takisto obmedziť konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov. Vhodnou alternatívou sú vegetariánske jedlá, ktoré sú v konečnom dôsledku zdravšie a udržateľnejšie.

Svet nám dáva veľa možností, ako prispieť k lepšiemu a udržateľnejšiemu životnému prostrediu. Avšak, niekedy sa nám môže zdať, že zmena konzumných návykov si vyžaduje viac úsilia. Stačia malé kroky, ako napríklad recyklovanie, šetrenie elektrickej energie, využívanie vlastných nákupných tašiek, prípadne zmena jedálnička.

Netreba zabúdať na to, že my sme zmena. Začíname teda od seba a je v poriadku, ak sa ku nám nepridá naše okolie a blízki ľudia.

Pokračujte na ďalší príspevok »