Najkrajšie historické miesta sveta (1.časť)

Kam sa vybrať za históriou – 1. časť cestovateľského sprievodcu najkrajšími historickými miestami na zemi.   #1. Tikal, Guatemala #2. Angkor Wat, Kambodža #3. Koloseum, Taliansko #4. Efez, Turecko #5. Veľký čínsky múr, Čína #6. Borobudur, Indonézia   #1. Tikal, Guatemala Vďaka Tikalu, ktorý je často zatienený slávnym Chichen Itza v Mexiku, vyzerá Chichen Itza… Prečítať celé

Kam sa vybrať za históriou – 1. časť cestovateľského sprievodcu najkrajšími historickými miestami na zemi.

 

#1. Tikal, Guatemala

#2. Angkor Wat, Kambodža

#3. Koloseum, Taliansko

#4. Efez, Turecko

#5. Veľký čínsky múr, Čína

#6. Borobudur, Indonézia

 

#1. Tikal, Guatemala

Vďaka Tikalu, ktorý je často zatienený slávnym Chichen Itza v Mexiku, vyzerá Chichen Itza malý. Vylezte na jednu z mayských pyramíd a presvedčte sa sami! S viac ako 3 000 stavbami roztrúsenými po celej džungli, si môžeme len hmlisto predstaviť, aké silné a pôsobivé toto historické mesto kedysi bolo.

Žilo tu vraj až cez 100 000 ľudí!

Vytvorenie Tikalu začalo v rukách Mayov okolo roku 900 pred Kristom, pričom výstavba pokračovala až do 8. storočia nášho letopočtu. Krátko po dokončení bol celý komplex Tikal opustený. Bez potvrdenej odpovede na otázku prečo, pád tohto mesta stále zostáva záhadou.

 

Tikal. Zdroj: worldhistory.org

 

Inzercia

#2. Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat je najväčšia náboženská pamiatka na svete, s rozlohou 400 km2! Nie je to totiž iba jeden chrám, ale obrovský komplex v ktorom nájdete stovky starobylých chrámov patriacich medzi to najkrajšie čo ruka človeka stvorila. Od roku 1850 sa Angkor nachádza na vlajke Kambodže – len dve krajiny sveta majú na vlajke vyobrazený nejaký monument. Pôvodne bol Angkor Wat postavený ako hinduistický chrám a koncom 12. storočia sa stal budhistickým chrámom.  Je domovom mnohých chrámov, hydraulických štruktúr, ako sú nádrže a kanály, ako aj zložitých komunikačných ciest.

To všetko svedčí o tom, že tu kedysi žila výnimočná civilizácia.

Po presťahovaní hlavného mesta do Phnom Penhu v 15. storočí, bol areál obývaný len mníchmi a zarastal v džungli až do svojho znovuobjavenia v roku 1820 Francúzom Henri Mouhotem. Chrámy Angkoru boli jediné historické budovy, ktoré prežili vládu Červených Kmérov. Lokalita Angkor Wat je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1992.

 

Angkor Wat. Zdroj: world.expeditions.com

 

#3. Koloseum, Taliansko

Koloseum bolo najväčším amfiteátrom v Rímskej ríši – jeden z dôvodov, prečo sa dostalo na zoznam 7 divov sveta!  Bolo postavené takmer pred 2 000 rokmi a bolo centrom civilizácie v Ríme.  Koloseum je približne také široké ako futbalový štadión a asi dvakrát také dlhé. Mohlo sa tam zhromaždiť až 50 000 ľudí, aby sledovali zápasy gladiátorov, popravy, exotické zvieratá a ďalšie veci. Napriek tomu, že dve tretiny pôvodného Kolosea v Taliansku boli zničené, je stále jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete. Rím, a vôbec celé Taliansko je plné krásnych historických miest a pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť miestnu atmosféru na vlastnej koži.

 

Koloseum v Ríme. Zdroj: shutterstock.com

 

#4. Efez, Turecko

Efez bol po Ríme druhým najdôležitejším mestom Rímskej ríše. Bolo založené v 10. storočí pred naším letopočtom a bolo prosperujúcim mestom plným extravagantne zdobených budov, ktoré možno vidieť dodnes. Najväčším favoritom tu je Celsova knižnica, v ktorej sa nachádzalo až okolo 12 000 zvitkov! Nájdete tu aj Efezský amfiteáter pod holým nebom, ktorý má kapacitu až 25 000 ľudí a je považovaný za jeden z najväčších v starovekom svete.

Nachádza sa tu aj jeden zo 7 divov sveta — Artemidin chrám.

Bol postavený v 6. storočí pnl. a veľkosťou bol dvakrát väčší než iné grécke hrobky. Robotníkom trvalo 120 rokov, kým mu dokončili. Bohužiaľ, už zostalo len niekoľko stĺpov tejto nádhernej stavby.

 

Staroveké ruiny knižnice Celsus v Efeze. Zdroj: hydrotour.sk

 

#5. Veľký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr, ktorý sa tiahne viac ako 21 000 km a má viac ako 2 300 rokov, je jedným z najznámejších historických miest na svete. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi a neskôr aj na ochranu Hodvábnej cesty. V skutočnosti nejde o jednoliatu stavbu a medzi jednotlivými úsekmi sú medzery, ako aj majáky, strážne veže a opevnenia. Niektoré časti sa už rozpadli alebo sú narušené a turistom neprístupné, no čínska vláda sa jednotlivé časti snaží obnoviť.

Veľký múr bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1987.

 

Veľký čínsky múr. Zdroj: onthegotours.com

 

#6. Borobudur, Indonézia

Borobudur sa nachádza na ostrove Jáva a je najväčším budhistickým chrámom na svete. Vznik chrámu sa podľa odhadov datuje do 8. až 9. storočia, výstavba trvala pravdepodobne 75 rokov a na stavbu 9 stupňového monumentu sa použilo 1,6 milióna blokov vulkanickej horniny. Odhliadnuc od veľkosti, detaily chrámu sú úchvatné.  Celá stavba je obložená 2 672 reliéfnymi panelmi a 504 sochami Buddhu.

Borobudur je najväčší kamenný monument na južnej pologuli.  V roku 1991 bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Keď sa na neho pozriete z diaľky, uvidíte najprv päť spodných vrstiev, ktoré majú tvar štvorca. Podľa legendy predstavujú náš pozemský život. Po smrti sa už dostávame do duchovného sveta, ktorý symbolizujú nasledujúce tri poschodia, ktoré už majú podobu kruhov. Na každom z nich sa nachádzajú malé svätyne, ktoré majú tvar zvonov. V nich je vždy ukrytá socha Budhu v životnej veľkosti.

 

Borobudur. Zdroj: lonelyplanet.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.