Najaktívnejšie sopky sveta a katastrofy

Okrem neustále aktívneho vulkánového pásu na dne oceánu existuje na celom svete asi 1500 potenciálne aktívnych sopiek. V priebehu dejín ich vybuchlo približne 500. Väčšina z nich sa nachádza pozdĺž tichomorského pobrežia známeho ako Ohnivý kruh. Nižšie uvedené sopky sú považované za obzvlášť nebezpečné kvôli najnovším erupciám alebo kvôli tomu, že sú zahrnuté do zoznamu… Prečítať celé

V priebehu dejín ich vybuchlo približne 500.

Nižšie uvedené sopky sú považované za obzvlášť nebezpečné kvôli najnovším erupciám alebo kvôli tomu, že sú zahrnuté do zoznamu Decade Volcanoes.

Zoznam Decade Volcanoes je zoznam 16 sopiek na celom svete, ktoré Medzinárodná asociácia vulkanológie a chémie Zeme vnútra (IAVCEI) označila za hodné osobitnej štúdie vo svetle histórie ich veľkých, ničivých erupcií a blízkosti obývaných oblastí.

Eyjafjallajökull. Zdroj: tripsavvy.com

Eyjafjallajökull

Island

Táto sopka je jednou z menších ľadovcových čiapok Islandu.

Ľadová čiapka pokrýva kalderu sopky s nadmorskou výškou 1 666 metrov.

Erupcia v roku 2010 spôsobila obrovské narušenie leteckej dopravy v západnej a severnej Európe.

Približne 20 krajín uzavrelo svoj vzdušný priestor pre komerčnú leteckú dopravu a zasiahlo to viac ako 100 000 cestujúcich.

Vezuv. Zdroj: sarm.pluska.sk

Vezuv

Taliansko

Nachádza sa len 9 km východne od Neapola, čo z neho robí najhustejšie obývanú sopečnú oblasť na celom svete.

Vezuv má za sebou pestrú históriu činnosti, ktorá z neho robí jednu z najnebezpečnejších sopiek na svete.

Naposledy vybuchla v roku 1944, no najpamätnejšou erupciou bola mohutná erupcia z roku 79 nášho letopočtu, keď pochovala mestá Herculaneum a Pompeje.

Vezuv bol starými Rimanmi a Grékmi zasvätený Herkulovi, podobne ako mesto Herculaneum, ležiace na jeho úpätí.

S Vezuvom je spojené aj jedno prvenstvo: v rokoch 1841-5 na Vezuve bolo vybudované prvé vulkanologické observatórium svojho druhu na svete.

Sakurajima. Zdroj: youtube.com

Sakurajima

Japonsko

Je to aktívna sopka a bývalý ostrov.

Prúdy lávy pri erupcii v roku 1914 spôsobili spojenie bývalého ostrova s polostrovom Osumi.

Sopečná činnosť stále pokračuje a do okolia padá veľké množstvo sopečného popola.

Skoršie erupcie vybudovali v regióne vysočiny s bielym pieskom.

Oblasť je známa výskytom viacerých horúcich prameňov a je súčasťou národného parku Kirošima-Jaku.

Mount Merapi

Indonézia

Fire Mountain je aktívna sopka nachádzajúca sa na hranici medzi centrálnou Jávou a Indonéziou.

Je to jedna z najaktívnejších sopiek jednak samotného ostrova, ako aj celej krajiny, od roku 1548 bolo zaznamenaných približne 60 erupcií.

Niektoré erupcie si vyžiadali aj obete na životoch, keďže v jej blízkosti sa nachádza viacero miest, obývané sú dokonca aj jej úpätia.

Posledná z katastrof sa odohrala v roku 1994 a vyžiadala si 43 ľudských životov.

Mount Nyiragongo. Zdroj: virungaparkcongo.com

Mount Nyiragongo

Konžská demokratická republika

Je to aktívna sopka nachádzajúca sa v národnom parku Virunga v Konžskej demokratickej republike.

Hlavný kráter je široký asi dva km a zvyčajne obsahuje lávové jazero.

Lávové jazero Nyiragongo je najobjemnejším známym lávovým jazerom, vďaka čomu je obľúbenou destináciou pre turistov.

Výstup ku kráteru trvá 4-6 hodín,  zostup je rýchlejší.

Nižšie zalesnené svahy sú domovom rôznych zvierat, vrátane šimpanzov, trojrohých chameleónov a nespočetných druhov vtákov.

Nyiragongo a neďaleká Nyamuragira sú spolu zodpovedné za 40 % historických sopečných erupcií v Afrike.

Je jednou z najaktívnejších a najkrajších sopiek sveta.

Ulawun

Papua Nová Guinea

Nachádza sa na ostrove New Britainit, je to najvyššia hora v súostroví Bismarck s výškou 2 334 metrov a jedna z najaktívnejších sopiek v Papue-Novej Guinei.

V blízkosti sopky žije niekoľko tisíc ľudí.

Od 18. storočia bolo zaznamenaných 22 erupcií.

Sopka Taal. Zdroj: tripadvisor.com

Sopka Taal

Filipíny

Druhá najaktívnejšia sopka na Filipínach s 34 historickými erupciami, si vyžiadala približne 6000 obetí.

Všetky tieto erupcie sú sústredené na Volcano Island, ostrove blízko stredu jazera Taal.

Sopka a jazero Taal predstavuje jeden z najmalebnejších a najatraktívnejších výhľadov na Filipínach.

Ostrov je vyhlásený za vysoko rizikovú oblasť s trvalým nebezpečenstvom.

Mauna Loa

Havaj

Jedna z piatich sopiek, ktoré tvoria ostrov Havaj a zároveň najväčšia na Zemi, pokiaľ ide o objem a pokrytú plochu.

Havajské meno „Mauna Loa“ znamená „Dlhá hora“.

Lávové erupcie z Mauna Loa sú veľmi tekuté – erupcie bývajú nevýbušné a sopka má relatívne plytké svahy.

Galeras

Kolumbia

Vrchol sa týči 4 276 metrov nad hladinou mora.

Od doby španielskeho dobytia vybuchuje často, pričom jeho prvá historická erupcia bola zaznamenaná 7. decembra 1580.

Erupcia v roku 1993 zabila deväť ľudí vrátane šiestich vedcov, ktorí zostúpili do krátera sopky, aby odobrali vzorky plynov.

V súčasnosti je to najaktívnejšia sopka v Kolumbii.

Santa María. Zdroj: zoom.iprima.cz

Santa María

Guatemala

Santa María je masívny stratovulkán, nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Guatemaly, o výške 3 772 m.

Jeho erupcia v roku 1902 bola jednou zo štyroch najväčších erupcií 20. storočia, a jednou z piatich najväčších erupcií za posledných 200 rokov.

Sopka sa prebudila k životu v januári 1902.

Nárast aktivity sa najskôr prejavoval sériou menších zemetrasení.

24. októbra nastala erupcia, ktorá si vyžiadala približne 5 000 priamych obetí na životoch, následná epidémia malárie si vyžiadala ďalšie.

Erupcia vyvrhla približne 5,5 mil. m3 lávy a úplne zničila juhozápadnú stranu vulkánu.

Vulkanický popol, prach a pemza pokryli plochu približne 273 000 km², spád prachu bol zaznamenaný až v San Franciscu v Kalifornii.