Moderné nápady na sabatikal

Sabatikal je prestávka v práci, počas ktorej sa zamestnanci môžu venovať svojim záujmom. Počas tohto obdobia je zamestnanec stále zamestnaný vo svojej organizácii, ale nemusí plniť svoje bežné pracovné povinnosti ani sa hlásiť do práce. Keďže naša spoločnosť je čoraz viac technologicky prepojená, tento benefit sa stáva novou normou. Ľudia prechádzajú na flexibilné formy práce,… Prečítať celé
Vydané 4. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Sabatikal je prestávka v práci, počas ktorej sa zamestnanci môžu venovať svojim záujmom. Počas tohto obdobia je zamestnanec stále zamestnaný vo svojej organizácii, ale nemusí plniť svoje bežné pracovné povinnosti ani sa hlásiť do práce. Keďže naša spoločnosť je čoraz viac technologicky prepojená, tento benefit sa stáva novou normou. Ľudia prechádzajú na flexibilné formy práce, môžu pracovať vtedy a tam, kde sa cítia najproduktívnejšie.

Sabatická dovolenka je tiež iná dovolenka. Napríklad po piatom roku práce v organizácii môžete mať nárok na 20 dní plateného voľna ročne a navyše na sabatikal.

sabatikal

Foto: Firmbee

Ako dlho trvá sabatikal?

Sabatikal už nie je definovaný absenciou práce. Ľudia, ktorí dnes využívajú sabatikal, si neberú voľno od práce kvôli oddychu, ale venujú sa inému typu osobného alebo profesionálneho úsilia. Využívajú tento vymedzený čas na to, aby išli za svojimi snami, aby vytvorili niečo, o čom roky snívali, alebo aby znovu roznietili vášeň, ktorá bola v útlme.

Dĺžka pracovného voľna sa líši v závislosti od inštitúcie. Niektoré firmy môžu udeliť toto voľno na šesť mesiacov, rok alebo dlhšie. Súkromné spoločnosti môžu poskytovať jeden alebo viac mesiacov sabatickej dovolenky v závislosti od svojich pravidiel a od odpracovaných rokov každého zamestnanca. Často je sabatické voľno platené, a to buď celým platom, alebo percentom z tohto platu.

INZERCIA

Typy na moderné spôsoby ako využiť sabatikal

1. Napíšte román

Využite toto predĺžené pracovné voľno na to, aby ste sa podelili so svetom o svoje vedomosti a rozprávanie. Teraz máte čas na to, aby ste si pri popíjaní rannej kávy premysleli body zápletky a vlastnosti postáv. Takisto samovydávanie kníh už nie je také desivé ako kedysi a môže to byť  aj skutočne výnosný projekt.

 

2. Naučte sa novú zručnosť

Ak máte vo svojej hlave zručnosť, ktorú ste chceli zlepšiť, sabatikal by mohol byť ideálnym časom na to, aby ste to urobili. Osvojovanie si nových zručností nie je v dnešnom podnikateľskom prostredí dobrovoľné.

„V rýchlo sa meniacom svete plnom konkurencie je schopnosť učiť sa nové zručnosti jedným z kľúčov k úspechu. Nestačí byť inteligentný, musíte byť stále múdrejší,“ hovorí Heidi Grant Halvorsonová, motivačná psychologička a autorka.

 

3. Staňte sa dobrovoľníkom

Dobrovoľníctvo by mohlo byť dobrým využitím vášho voľna. Svoj čas môžete venovať užitočnej veci a zároveň sa pri tom naučiť veľa o sebe a o iných ľuďoch. Dobrovoľníctvo počas dovolenky je dobré nielen pre organizáciu, ktorej pomáhate, ale aj pre vašu dušu.

Go to OCG Saving The Ocean’s

 

4. Skúste ďalšie vzdelanie

Dovolenka môže byť ideálnym časom na dosiahnutie vyššieho stupňa vzdelania alebo možno druhého stupňa v inom zameraní. Možno chcete absolvovať niekoľko kurzov na miestnej vysokej škole. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek cestu, využiť tento čas mimo svojej profesie na vzdelávanie je skvelá voľba. Dnešný svet ponúka aj široký výber elektronických kurzov.

5. Splňte si svoj dávny sen

Skvelým spôsobom, ako využiť sabatikal, je splniť si svoj sen. Niečo, čo by ste nikdy neurobili, pretože by si to vyžadovalo príliš veľa času, príliš veľa úsilia a možno aj príliš veľa peňazí. Povedzte si, že do konca svojho voľna od práce vystúpite na vrchol každého z piatich najvyšších pohorí na vašom kontinente. Alebo uzavrite so sebou dohodu, že budete trénovať na triatlon. Tieto ciele nemusia byť niečím, čo by vás dostalo do knihy rekordov, mali by vo vás zanechať dobrý pocit, že ste dosiahli úspech.

Pokračujte na ďalší príspevok »