Minulosť sa opakuje a budúcnosť nie je istá

Slobodný trh je najväčším hýbateľom ekonomického rastu našej spoločnosti. Rozvoj medzinárodného obchodu mal neopakovateľný vplyv na rast celkového HDP tejto planéty. Kam smeruje s jeho ďalším vývojom? Vladimír Záleský (33) | Bratislava | CFO United Group      Poslednou najväčšou zmenou v tejto oblasti bolo skončenie studenej vojny a otvorenie obchodných vzťahov medzi západom a východom. Výsledkom je aj rozšírenie Európskej únie a zväčšenie jej […]

Slobodný trh je najväčším hýbateľom ekonomického rastu našej spoločnosti. Rozvoj medzinárodného obchodu mal neopakovateľný vplyv na rast celkového HDP tejto planéty. Kam smeruje s jeho ďalším vývojom?

Vladimír Záleský
(33) | Bratislava | CFO United Group

 

   Poslednou najväčšou zmenou v tejto oblasti bolo skončenie studenej vojny a otvorenie obchodných vzťahov medzi západom a východom. Výsledkom je aj rozšírenie Európskej únie a zväčšenie jej voľného trhu. Pozitívny vplyv to malo nielen na nových členov, ale aj na tých starých. „Stará“ Európa sa musela síce vysporiadať s protekcionistickými náladami doma, ako aj s obavou o zamestnanosť svojich občanov. Avšak pozitívny vplyv na firmy, ktoré v tom momente dostali prísun lacnejšej pracovnej sily, je neoddiskutovateľný. Ďalšie uvoľňovanie bariér voľného pohybu osôb a kapitálu je v dnešnej dobe nevyhnutné a je jednou z ciest zvyšovania efektivity v jednotlivých krajinách Európskej únie.

   Opačnou cestou sa, zdá sa, vyberie Švajčiarsko. Ako sa krajina vysporiada s výsledkami referenda a v ňom schváleným obmedzením práce pre cudzincov, ešte nie je jasné. Hlavná otázka visí nad bilaterálnou zmluvou
medzi Švajčiarskom a EÚ. Zrušenie by neprospelo ani jednej strane. To najdôležitejšie sa však deje na východ od nás. Obsadenie zvrchovaného územia Ukrajiny cudzím vojskom asi mnohým v našej krajine pripomenulo rok 1968. Situácia je síce značne odlišná, ale v hlavných bodoch totožná. Agresorom je tá istá krajina, dokonca sa znovu argumentuje nejakým pozvaním, respektíve chránením daných obyvateľov pred zlými západnými vplyvmi.

   Aký to bude mať vplyv na ekonomiku v budúcnosti? V tomto momente ťažko presne predpovedať. Skúsenosti z minulosti hovoria, že Európa zvolí skôr ústupčivý (rozumej bojazlivý) postoj a nič výrazné sa
pravdepodobne nedá čakať ani zo strany USA. Vedenie USA sa nejaví ako najsilnejšie v prijímaní razantných rozhodnutí. A v Rusku to vedia.

    Samozrejme, vojenské riešenie by bolo asi jedným z najhorších. Diplomatické riešenie, ktoré v súčasnosti volia všetky západné strany, má síce šancu na úspech, avšak bolo by treba postupovať podstatne rýchlejšie
a razantnejšie ako doteraz (prečo má (nielen) Slovensko stále svojho diplomata v Moskve?). Je teda celkom pravdepodobné, že situácia bude viesť až k ekonomickým sankciám. Tu sa však politici obávajú hlavne toho, aký to bude mať vplyv na ekonomiku „našich“ krajín. Obmedzenie obchodovania s Ruskom je potencionálne najväčšie riziko ekonomického rastu celého vyspelého sveta. Vplyv konkrétne na slovenskú ekonomiku, orientovanú takmer jednostranne na export automobilov, by bol katastrofálny. Komu by sa do toho chcelo, však?

   Druhá studená vojna nás pravdepodobne nečaká, avšak prípadné ekonomické dopady aktuálnej situácie budú pravdepodobne v budúcnosti citeľné a zasiahnu obe strany. Zamýšľané sankcie pocíti primárne Európska únia, ktorá je na Rusko naviazaná vo väčšej miere ako USA. Sankcie môžu obmedziť zamýšľané a aj rozbehnuté investície už v tejto chvíli pred ich zavedením. Existuje predpoklad, že banky sa na financovaní projektov v Rusku aktuálne nebudú chcieť podieľať. Na Slovensku sú najväčšou ekonomickou témou pravdepodobne zmeny v daňových zákonoch. Konkrétne registračná daň (tzv. daň zo straty) a elektronický výkaz k DPH priznaniu. Od registračnej dane sa asi nič pozitívne, než krátkodobé naplnenie štátnej pokladnice, neočakáva. Predpokladáme, že po prvotnom výbere a očistení trhu o spiace spoločnosti a serióznej snahe urobiť niečo so slovenskou katastrofickou nezamestnanosťou bude toto opatrenie zrušené.

   Elektronický výkaz k DPH priznaniu má však potenciál na výrazné zlepšenie fungovania výberu daní. Hlavnou otázkou ostáva to, či systém bude vedieť efektívne pracovať aj po uplynutí niekoľko mesiacov a správne párovať relevantné faktúry a či štátna správa bude pristupovať ku všetkým nálezom rovnako.

   Odporúčame pri každom druhu podnikania zvýšiť opatrnosť pri styku s neoverenými klientmi. Prvé správy z bánk hovoria o zvýšenej miere o podvodné pokusy, takže sa dá predpokladať, že určité skupiny po sťažení možnosti podvodov na DPH hľadajú zisky v iných oblastiach.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019