Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.
Vydané 21. augusta 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Výnimka z dizajn manuálu

McDonald’s je kultový, možno najslávnejší reťazec rýchleho občerstvenia z mnohých dôvodov. Niektorí majú v obľube tenké hranolky, iní majú radi klasický BigMac, ďalší zasa vedia oceniť kávu alebo šaláty, ktoré sa vo fastfoodoch predávajú tiež. Nech je však paleta občerstvenia akákoľvek, najtypickejšou vecou charakteristickou pre McDonald’s sú dva žlté oblúky, štylizované písmeno M. Toto logo sa stalo tak samozrejmou súčasťou našej časti severnej pologule, že ho dokáže rozpoznať ako malé dieťa, tak aj každý senior.

Žlté oblúky sú štandardizované a nepoužívajú sa v inej ako takto schválenej podobe. Teda až na jedno miesto na svete – v Sedone v Arizone sú oblúky McDonald’s tmavé tyrkysové.

Sedona McDonald’s sa preto stal významnou turistickou atrakciou. Mnohí návštevníci prichádzajú z celého sveta, aby si spravili selfie pri jedinečne sfarbenom logu.

 

Zdroj: používateľská fotografia z yelp.combiz/mcdonalds-sedona

Špeciálne požiadavky kvôli prírode

Reštaurácia bola otvorená v máji 1993, nachádza sa na jednom z najmalebnejších miest v Arizone. Sedona je známa svojimi úchvatnými horami z červenej skaly a široko otvorenou oblohou. Ale na podporu hospodárstva potrebujú aj tie najkrajšie miesta sveta infraštruktúru a podnikateľov, preto je Sedona plná rôznych reštaurácií, obchodov so suvenírmi a obchodmi s potravinami.

V snahe o rovnováhu medzi krajinou a maloobchodom mesto Sedona stanovilo obmedzenia týkajúce sa dizajnu a značenia budov, vrátane toho, aké majú byť budovy vysoké a aké farby majú mať ich fasády a výklady.

 

Nicholas Gioello, manažér služieb a rozvoja v Sedone, povedal pre Fox News nasledovné:

„Chceme, aby všetko splývalo s okolitou prírodou, čo zahŕňa predovšetkým zemité farebné tóny. Tento prístup je ten dôvod, pre ktorý ľudia prichádzajú do Sedony.“

 

Možno si hovoríte, prečo nie je logo teda v červenej farbe, ktorá bude pripomínať červené skalnaté hory. Odpoveď na túto otázku nepoznáme. V každom prípade sa zemitá tyrkysová farba k okoliu hodí, rovnako tak k hnedej úprave fasády budovy.

Keďže značka fastfoodov je v Spojených štátoch niečo ako určovateľ trendov, pridali sa k jeho farebnej schéme aj ďalšie podniky a dnes je Sedona touto farebnou kombináciou typická.

Modré oblúky sú kvôli výškovým obmedzeniam umiestnené nižšie, ako je tomu v iných prevádzkach fastfoodu všade vo svete – preto si s nimi môžu ľudia robiť „selfíčka“ a na sociálnych sieťach tak ďalej podporovať turistický ruch v Sedone. Veľký totem s obrovským M na vrchu tu teda nenájdete.

Jedna výnimka sa ale predsa len našla: pred budovou je aspoň notoricky známy stožiar s americkou vlajkou a farebnou červeno-žltou vlajkou McDonald’s.

Táto nezvyčajná turistická atrakcia sa nachádza na ceste 89A v Sedone v Arizone, ale s očakávaniami to veľmi nepreháňajte – vo vnútri je reštaurácia úplne rovnaká ako všade inde v krajine.

foto: používateľská fotografia z yelp.combiz/mcdonalds-sedona

 

Pokračujte na ďalší príspevok »