Najväčšia filmová udalosť desaťročia?

Matrix 4 je potvrdený, poznáme podrobnosti o hercoch i zákulisí

Matrix tento rok oslavuje 20. výročie premiéry.
Vydané 21. augusta 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Titulná fotografia: kompilácia Warner Bros, Nick Kirichenko

Filmová sága Matrix ovplyvnila ako filmový priemysel, tak aj celý žáner sci-fi. Dnes tieto filmy televízie vysielajú v doobedňajších hodinách a asi málokto si sadne za obrazovku, aby si pozrel všetky tri časti po sebe, ako mnohí robia napríklad pri Pánovi Prsteňov, ale všeobecné nadšenie okolo štvrtého dielu Matrixu začína byť čoraz intenzívnejšie.

Prvý Matrix bol do kín uvedený v roku 1999 a nasledovali ho dve pokračovania The Matrix Reloaded (2003) a The Matrix Revolutions (2003). Všetky tri filmy dovedna zarobili viac ako 1,6 miliardy amerických dolárov a zaujímavosťou je, že The Matrix Revolutions bol vôbec prvým, ktorý sa odpremiéroval vo všetkých „významnejších“ krajinách sveta v rovnakú hodinu.

Teraz vieme, že Matrix 4 bude realitou. Na plátna kín sa tak vráti po viac ako 16 rokoch a dychberúce je, že sa v ňom objavia Keanu Reevs v postave Nea i kanadská herečka Carrie-Anne Mossová, ktorá stvárnila postavu Trinity. Podľa portálu Coming Soon účasť na filme potvrdila aj Lana Wachowski, spolurežisérka pôvodnej filmovej trilógie. V čase vydania Matrixu ešte vystupovala ako súčasť režisérskeho dua The Wachowski Brothers, vtedy ešte ako Lawrence (Larry) Wachowski.

Pôvodná trilógia Matrixu sa uzatvorila, ale očividne ostal priestor pre jej pokračovanie

Pokračovanie alebo reštart?

Ak ste videli finálnu tretiu časť filmovej série, The Matrix Revolutions (2003), nepochybne si pamätáte, že hlavný hrdina príbehu Neo na konci zahynul. Alebo to tak aspoň vyzeralo. Jeho smrťou sa mu podarilo zamedziť ďalšiemu postupovaniu konfliktu medzi ľuďmi a strojmi, pretože porazil ich spoločného nepriateľa. Záver filmu bol však mierne nejednoznačný, o smrti môžeme skôr špekulovať. O živote a smrti Trinity však nie, to bolo, naopak, veľmi jednoznačné.

Najnovšie správy však hovoria, že Matrix 4 nebude reštartom celej série, ale jej pokračovaním. Ako sa to tvorcom podarí uchopiť? Vieme, že sa v snímke objavia obe hlavné postavy z trilógie, ale či v nej bude figurovať aj Laurence Fishburne, nevieme.

„Množstvo mojich a Lillyných ideí o našej realite spred 20 rokov je ešte viac relevantných práve dnes. Som nesmierne šťastná, že tieto postavy vrátime k životu a nadšený z ďalšej šance spolupracovať s mojimi brilantnými priateľmi,“ povedala Wachovski na margo správ o pripravovanom filme. Za priateľov v tomto prípade pravdepodobne považuje aj Aleksandra Hemona a Davida Mitchella, ktorí spoločne s Lanou píšu scenár.

Nový dizajn a 3D

Keď sa prvý Matrix objavil v kinách, pomerne významným spôsobom ovplyvnil nielen módu, ale aj grafický dizajn. Zeleno-čierna farebná schéma sa na niekoľko rokov stala veľmi modernou, rovnako tak čierne priliehavé oblečenie spoločne s kabátmi. Táto doba je už preč, ale význam vizuálu Matrixu nemožno spochybňovať alebo zosmiešňovať.

Ťažko predpovedať, do akej miery sa nový Matrix zmení po vizuálnej stránke. Očakávame, že bude naďalej zachovávať zeleno-čiernu farebnú schému s príznačnou grafikou padajúcich meniacich sa symbolov, ale veľmi pravdepodobne sa podriadi aj súčasným trendom. Tie tlačia do popredia minimalizmus, holistický prístup, jednoduché motívy.

Náš predpoklad je taký, že hoci sa Matrix po vizuálnej stránke prispôsobí modernej dobe, naďalej si zachová sebe typický imidž.

S príchodom do kín je na mieste očakávať, že sa bude premietať aj v 3D. Alebo sa dočkáme niečoho naozaj výnimočného, že sa Matrix prenesie až do sveta virtuálnej reality? Nechajme sa prekvapiť.

Ilustračné foto: Nick Kirichenko @Behance – behance.net/gallery/82500727/Parts

Kedy bude nový Matrix 4 v kinách?

Matrix 4 sa začne nakrúcať začiatkom roka 2020 a v kinách by sa mohol objaviť na prelome rokov 2021/2022.

Medzičasom sa Matrix dočká pomerne významnej marketingovej podpory. V kinách po celom svete sa pri príležitosti 20. výročia premiéry bude opäť premietať prvá časť Matrixu, čím by sa mohol podnietiť záujem mladej generácie o túto kultovú filmovú sériu.