Máte dostatok peňazí, ale bojíte sa ich míňať? Možno trpíte chrometofóbiou

Žijeme v konzumnej spoločnosti a ľudia míňajú peniaze aj vtedy, keď na to nemajú. Avšak na druhej strane dúhy stoja tí, ktorí majú iracionálny strach z míňania peňazí – tiež známy ako chrometofóbia. Pojem chrometofóbia pochádza z gréckych slov „chrimata“ – peniaze a „phobos“ – strach. Čo je to chrometofóbia? Chrometofóbia je dlhodobý strach z plytvania peňazí…. Prečítať celé
Vydané 30. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Žijeme v konzumnej spoločnosti a ľudia míňajú peniaze aj vtedy, keď na to nemajú. Avšak na druhej strane dúhy stoja tí, ktorí majú iracionálny strach z míňania peňazí – tiež známy ako chrometofóbia.

Pojem chrometofóbia pochádza z gréckych slov „chrimata“ – peniaze a „phobos“ – strach.

Čo je to chrometofóbia?

Chrometofóbia je dlhodobý strach z plytvania peňazí. Tento termín prakticky zahŕňa všetko od naozajstného míňania až po premýšľanie o peniazoch, ktoré v nás vyvoláva nepríjemné pocity. Paradoxne ľudia trpiaci chrometofóbiou majú zvyčajne vysokú finančnú rezervu. Nemusia musia sa báť, že sa ocitnú na hranici chudoby, keď niekoho pozvú na večeru, a to aj napriek rekordnej inflácii.

Väčšina z nás sa už ocitla vo finančnej tiesni, ale tento druh stresu sa objavuje takmer na každej úrovni príjmu. Niektorí žijú z výplaty do výplaty, iní sú až po krk zadlžení a ďalší majú nákladný životný štýl. Problém nastáva vtedy, keď prepočítavate každý jeden cent, čím si účinne vypestujete strach z míňania peňazí.

Príznaky chrometofóbie

  • Prehnaný strach z míňania peňazí do takej miery, že začne ovplyvňovať váš bežný život
  • Neustále kontrolujete zostatok bankového účtu
  • Všetko prepočítavate
  • Nechcete vykonávať aktivity, ktoré vás bavia len preto, že stoja peniaze
  • Máte úzkosti z predstavy míňania peňazí

V krajných prípadoch sa tento strach môže rozšíriť aj na iné cennosti, ako sú šperky, zlato, diamanty, kryptomeny a podobne ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Chrometofóbia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od jednotlivca. Zatiaľ čo niekto môže svoje úspory opakovane prepočítavať, iný sa ich môže báť dotknúť, spravovať ich, hovoriť o nich alebo o nich dokonca premýšľať.

Mnoho ľudí, ktorí majú chrometofóbiu, si to neuvedomuje. Postihnutí pociťujú pri manipulácii s peniazmi úzkosti. Tento stav môže ovplyvniť aj medziľudské vzťahy, zdravie, spánok a schopnosť racionálne myslieť. Môžete sa tiež cítiť podráždene, keď premýšľate o míňaní peňazí.

Čo vyvoláva chrometofóbiu?

Pri každom človeku je príčina individuálna. Môže to byť napríklad negatívna skúsenosť (detstvo, strata zamestnania a pod.), chudobnejšie rodinné zázemie, nedostatočná výchova a podobne.

# Peniaze sú tabu

Vedeli ste, že až 70 percent Američanov považuje konverzácie o peniazoch za intimnejšie ako sexuálne rozhovory? Väčšina ľudí pociťuje pri téme „financie“ nepríjemné pocity, pretože vedia, že je to určitý indikátor úspechu. V konečnom dôsledku sa cítime neisto, pretože peňazí nikdy nie je dosť. Dokonca aj neochota hovoriť o peniazoch môže byť spúšťačom chrometofóbie.

# Prepočítavate každý cent

Vždy, keď sa rozhodujete, či si chcete zadovážiť nejakú „drahšiu“ položku, prepočítavate ju na odpracované hodiny.

„Na túto kabelku by som musela pracovať 48 hodín“

Takéto nezdravé premýšľanie môže byť spúšťačom chrometofóbie.

Je chrometofóbia bežnejšia u mužov alebo u žien?

Strach z míňania peňazí nevplýva mužov a ženy rovnako. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Muži zažívajú finančný stres, keď vidia svoj bankový účet. Na druhej strane ženy pociťujú vyššiu mieru úzkostí.

Vo všeobecnosti ženy zarábajú a pracujú menej ako muži. Ak sa ženy rozhodnú, že si založia rodinu, tak budú v práci chýbať kvôli tehotenstvu a neskôr kvôli materskej dovolenke a rôznym PN-kam. Čas, ktorý trávia mimo zamestnania automatická znamená stratu kariérnych príležitostí a nižší príjem. Z tohto hľadiska sa s chrometofóbiou častejšie stretávajú ženy, no nie je to pravidlo.

Faktom je, že strach z míňania peňazí sa môže týkať každého. Môžete byť robotník na stavbe alebo generálny riaditeľ s päťciferným platom. Samozrejme, bežnejšie sa objavuje na úrovni nižších príjmov a v strednej triede, obe skupiny bojujú s pocitom nedostatku peňazí. Ak žijete od výplaty k výplate , možno si myslíte, že sa vám peniaze minú. Dokonca aj bohatí ľudia sa obávajú toho, že modernizácia životného štýlu ovplyvní ich budúcnosť.

Pravdupovediac neexistuje jeden komplexný návod, ako sa zbaviť alebo ako zvládnuť tento strach, pretože príčina líši od prípadu k prípadu. Ak vaše obavy pramenia z nestabilnej finančnej budúcnosti zostavte si rozpočtovú alebo peňažnú mapu. Ak váš strach odzrkadľuje minulosť, vyskúšajte sa s traumou vysporiadať a navštívte odborníka, či už psychológia alebo finančného experta.

Pokračujte na ďalší príspevok »