Fóbie

Osem nezvyčajných fóbií, o ktorých ste zrejme nepočuli

Dalo by sa povedať, že fóbia je iracionálny strach z objektu, situácie alebo živého tvora. V podstate ide o úzkostné poruchy, ktoré nás nútia vyhýbať sa nepríjemnému prostrediu či okolnostiam. Napríklad ľudia, ktorí trpia misofóniou neznášajú mľaskanie a hlasné chrúmanie, preto si dobrý film pozrú v pohodlí domova. Zatiaľ čo strach je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo, fóbie sú zväčša… Prečítať celé

Dalo by sa povedať, že fóbia je iracionálny strach z objektu, situácie alebo živého tvora. V podstate ide o úzkostné poruchy, ktoré nás nútia vyhýbať sa nepríjemnému prostrediu či okolnostiam. Napríklad ľudia, ktorí trpia misofóniou neznášajú mľaskanie a hlasné chrúmanie, preto si dobrý film pozrú v pohodlí domova. Zatiaľ čo strach je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo, fóbie sú zväčša reakciou na niečo, čo sa pravdepodobne nestane.

Rozoznávame tri hlavné fobické poruchy:

  • agorafóbiu
  • sociálne fóbie
  • špecifické fóbie

V skratke agorafóbia je strach z otvorených priestranstiev. S týmto typom sme sa mohli stretnúť v seriáli Monk. Medzi sociálne fóbie patrí napríklad strach z poníženia a špecifické fóbie zahrňajú konkrétne prostredie alebo predmety.

Aké sú najdivnejšie a najvzácnejšie fóbie?

Áno, áno všetci sme už počuli o bežných fóbiách, ako je strach z pavúkov arachnofóbia, z uzavretých priestorov (klaustrofóbia), z výšky (akrofóbia) alebo z lietania (aviofóbia). Avšak existuje mnoho ďalších zvlášnych a zaujímavých fóbií, o ktorých sa málo rozpráva. Prinášame vám zoznam desiatich nezvyčajných fóbií, možno sa v niektorých nájdete.

1. Omfalofóbia (strach z pupku)

Je to skutočne tak. Ľudia, ktorých skľúčuje omfalofóbia sa môžu vyhýbať dotyku pupku (dokonca aj vlastného). Neznesú naň pohľad, dokonca v ojedinelých prípadoch si jedinci obväzujú brucho. Nie je prekvapením, že nevyhľadávajú kúpaliská, plavárne či aquaparky.

Nie len 90., ale aj súčasné roky museli/musia byť drsné pre omfalofóbov. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

2. Pogonofóbia (strach z fúzov)

Hoci fúzy sú akýmsi pomyselným symbolom mužnosti, tak pre niekoho môžu predstavovať fóbický objekt. Tento irelevantný strach evidujeme už od roku 1851, pričom prameniť môže napríklad z toho, že nevieme dostatočne identifikovať tvár človeka. Prípadne nás odpudzuje myšlienka nedostatočnej hygieny.

3. Xantofóbia (strach zo žltej farby)

Táto zvláštna fóbia je veľmi nepríjemná, pretože zasahuje do každodenného života. Ani si neuvedomujeme, koľko objektov je vôkol nás žltej farby. Banány, citróny, autá, autobusy či kvety môžu vplývať na psychiku xantofóba veľmi negatívne, pretože práve túto farbu si spája s niečím nebezpečným.

4. Fobofóbia (strach z fóbií)

Fobofóbia je nekonečný kruh plný obáv z fóbií. Mať strach zo strachu alebo všeobecný strach z toho, že vám diagnostikujú fóbiu je mimoriadne skľučujúce. V podstate sa bojíme, že budeme prežívať pocity strachu. Tento typ fóbie ide ruka v ruke s inými špecifickými fóbiami a spája sa aj s úzkostnými poruchami.

5. Eisoptrofóbia (strach zo zrkadiel)

Ľudia s touto fóbiou sa nedokážu na seba pozrieť do zrkadla. Prakticky každý povrch odrážajúci svetlo v nich môže vyvolať obavy. Iracionálny strach môže prameniť z rôznych povier, prípadne z toho, že v zrkadle uvidia niečo nadprirodzené. Pochopiteľne eisoptrofóbia sa môže vyvinúť z nízkeho sebavedomia.

Ideálnou liečbou je kognitívno-behaviorálna psychoterapia, ktorá však nemusí priniesť významný terapeutický účinok. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

6. Nomofóbia (strach byť bez mobilného telefónu)

Zatiaľ je nomofóbia zriedkavá, avšak všetci sme už zažili intenzívne pocity úzkosti, keď sme zistili, že ho nemáme po ruke. Bez ohľadu na okolnosti, nemožnosť používať telefón spôsobuje v ľuďoch paniku a extrémne príznaky úzkosti. Príčinou zriedkavej fóbie je závislosť na mobilnom telefóne.

7. Plutofóbia (strach z peňazí)

Verili by ste, že existujú jedinci, ktorí majú strach z peňazí alebo bohatstva? Ľudia s týmto druhom strachom môžu potenciálne sabotovať svoj kariérny ras len preto, aby sa vyhli zbohatnutiu. Príčinou je zrejme strach zo zodpovednosti a tlaku.

8. Octophobia (strach z čísla osem)

Octophobia je strach z čísla osem. Zaujímavé je, že len málo ľudí má strach z konkrétnych čísel, ak nepočítame strach z čísla trinásť a strach zo samotných čísel. Táto zriedkavá fóbia môže pochádzať z podobnosti so znakom nekonečna alebo z traumatickej udalosti s číslom osem (napr. nehoda, ktorá sa stala ôsmeho).

Pokračujte na ďalší príspevok »