Kryptomeny ako hazardné hry. Sú digitálne aktíva bezpečné?

Kryptomeny sa stali akýmsi synonymom pre inováciu a finančnú slobodu. Ich vzostupom a masívnou popularitou upútali svetovú pozornosť. Krajiny začali diskutovať o značných rizikách, ktoré predstavujú pre spotrebiteľov. Natískajú sa aj možné regulácie virtuálnych mien. Británia v súčasnosti pripravuje prvé opatrenia, ktoré by mohli mať negatívny dopad na digitálne aktíva. Kryptomeny chce klasifikovať ako hazardné hry. Hlavným… Prečítať celé
Vydané 21. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Británia v súčasnosti pripravuje prvé opatrenia, ktoré by mohli mať negatívny dopad na digitálne aktíva. Kryptomeny chce klasifikovať ako hazardné hry. Hlavným dôvodom je vysoké riziko pre investície. Zaujímavosťou je, že podľa oficiálnych údajov približne desať percent dospelých v Spojenom kráľovstve vlastní alebo vlastnilo nejakú kryptomenu.

Kryptomeny ako také vrátane tých najväčších sú nekontrolované formy financií. Ich hodnota sa mení na základe trhových síl a nie sú podložené žiadnou fyzickou menou ani majetkom. To vedie k výkyvom cien a k riziku straty investovaných peňazí.

Čo je to bitcoin?

Bitcoin bol anonymne spustený v januári 2009 skupinou technológov, v súčasnosti je globálne obchodovaným finančným aktívom s dennými obchodnými objemami meranými v desiatkach miliárd dolárov. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Bitcoin je najväčšia decentralizovaná digitálna mena, teda nepodlieha kontrole centrálnych bánk či vlád. Funguje na technológii blockchain, čo znamená, že transakcie sú zaznamenávané v distribuovanej databáze (predstavte si virtuálnu účtovnú knihu). Bitcoin umožňuje používateľom realizovať finančné transakcie priamo medzi sebou, bez potreby tradičných finančných inštitúcií ako sprostredkovateľov.

Virtuálne meny sa držia v digitálnych peňaženkách podobným spôsobom ako tradičné peniaze v fyzickej peňaženke. Digitálna peňaženka je softvérová aplikácia, ktorá umožňuje užívateľom uchovávať, spravovať a uskutočňovať transakcie s virtuálnymi menami.

Používanie kryptomeny

Na svojej najzákladnejšej úrovni je bitcoin užitočný na transakcie hodnoty mimo tradičného finančného systému. Ľudia ho využívajú pre rýchlejšie, bezpečnejšie a lacnejšie uskutočňovanie medzinárodných platieb v porovnaní s tradičnými metódami vyrovnávania, ako sú siete SWIFT alebo ACH.

Čo je to ethereum?

Ethereum je decentralizovaná platforma založená na blockchain technológii. Umožňuje vytvárať inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie. Bol spustený v roku 2015 a je druhou najväčšou kryptomenou. Ethereum má vlastnú kryptomenu nazvanú Ether (ETH).

Riskantná investícia

Investovanie do kryptomien prináša určité riziká. Výkyvy cien sú časté a môžu spôsobiť straty pre investorov. Navyše, kryptomeny nie sú kryté žiadnym konkrétnym majetkom, čo znamená, že ich hodnota je veľmi volatilná. Existuje tiež riziko strát v dôsledku kybernetických útokov a krádeže kryptomenových peňazí. Spotrebitelia by mali byť obozretní a dôkladne sa informovať pred investovaním.

Ak investujete do kryptomeny, môžete zmierniť riziko tým, že nenakúpite viac, ako si môžete dovoliť stratiť. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

• Platba kryptomenami má obmedzenú právnu ochranu. Platby tradičnými debetnými a kreditnými kartami ponúkajú určité bezpečnostné prvky, ktoré kryptomeny nemajú. Ak o svoje peniaze prídete (okradnú vás), neexistuje žiadny spôsob, ako ich získať späť.
  • Podvody s kryptomenami sú bežné. Svet kryptomien je zaplavený podvodmi. Zločinci môžu používať falošné aplikácie, kryptopeňaženky a e-maily. Ich cieľom je získať prístup k vašim kryptoaktívam.
  • Transakciu s kryptomenou nemôžete „vziať späť“. Ak niekomu platíte virtuálnymi peniazmi, zvyčajne neexistuje žiadny zamestnanec zákazníckeho servisu, ktorému by ste mohli zavolať, aby spracoval vrátenie peňazí.

Napriek niektorým globálnym krokom v oblasti regulácie kryptomien zostávajú virtuálne meny menej regulované ako mnohé iné triedy aktív. Ak platforma, ktorá vymieňa alebo drží vaše krypto aktíva, skrachuje, tak existuje riziko, že stratíte všetok svoj kapitál. Okrem toho je zdaňovanie kryptomien ešte v plienkach, budúce zmeny môžu mať nepriaznivé dôsledky pre vaše investície.

Existujú tisíce kryptomien a mnohé z nich sú stále v skorších štádiách vývoja. Stále je ťažké rozoznať konečných víťazov od porazených. Ak sa rozhodnete investovať do kryptomeny, môže byť lepšie rozložiť svoju investíciu medzi rôzne kryptomeny. Treba však mať na zreteli, že kryptomeny nesú so sebou isté riziká. Nedostatok regulácie a vysoká volatilita cien predstavujú významné faktory, ktoré je potrebné zvážiť pred investovaním. Za zamyslenie stojí aj krok Británie, ktorá premýšľa nad novou reguláciou trhu s kryptomenami.