Inšpirácia od Dalajlámu

Jeho Svätosť, XIV. dalajláma Tenzin Gyatso, je duchovným a svetským vodcom tibetského ľudu. Narodil sa v malej dedinke Taktser v severovýchodnom Tibete. Jeho Svätosť, ktorá sa narodila v roľníckej rodine, bola uznaná vo veku dvoch rokov v súlade s tibetskou tradíciou, ako reinkarnácia jeho predchodcu, 13. dalajlámu. Dalajlámovia sú prejavom bódhisattvu súcitu, ktorý sa rozhodol… Prečítať celé
Vydané 2. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Jeho Svätosť, XIV. dalajláma Tenzin Gyatso, je duchovným a svetským vodcom tibetského ľudu.

Narodil sa v malej dedinke Taktser v severovýchodnom Tibete. Jeho Svätosť, ktorá sa narodila v roľníckej rodine, bola uznaná vo veku dvoch rokov v súlade s tibetskou tradíciou, ako reinkarnácia jeho predchodcu, 13. dalajlámu. Dalajlámovia sú prejavom bódhisattvu súcitu, ktorý sa rozhodol reinkarnovať, aby slúžil ľuďom. Dalajláma znamená Oceán múdrosti.

 

14. Dalajlámá sa ako ľudská bytosť zaoberá povzbudzovaním ľudí, aby boli šťastní – pomáha im pochopiť, že ak sú ich mysle rozrušené, obyčajné fyzické pohodlie im neprinesie pokoj, ale ak sú ich mysle v pokoji, ani fyzická bolesť ich nebude rušiť.

 

Presadzuje pestovanie srdečnosti a ľudských hodnôt ako súcit, odpustenie, tolerancia, spokojnosť a sebadisciplína.

Hovorí, že ako ľudské bytosti sme všetci rovnakí. Všetci chceme šťastie a nechceme utrpenie.

Je odhodlaný hovoriť o dôležitosti etických a univerzálnych hodnôt, a zdieľať ich s každým, koho stretne.

 

Inzercia

Po druhé, ako budhistický mních je odhodlaný podporovať harmóniu medzi svetovými náboženskými tradíciami.

Napriek filozofickým rozdielom medzi nimi majú všetky hlavné svetové náboženstvá rovnaký potenciál vytvárať dobré ľudské bytosti. Preto je dôležité, aby sa všetky náboženské tradície navzájom rešpektovali a uznávali hodnotu svojich príslušných tradícií.

 

 

Po tretie, Jeho Svätosť je Tibeťan, a je stredobodom nádeje a dôvery tibetského ľudu.

Preto je odhodlaný zachovať tibetský jazyk a kultúru, dedičstvo, ktoré Tibeťania dostali od majstrov indickej univerzity Nalanda, a zároveň sa zasadzovať za ochranu tibetského prírodného prostredia.

Okrem toho Jeho Svätosť hovoril o svojom odhodlaní oživiť povedomie o hodnote starých indických vedomostí medzi mladými Indmi v súčasnosti.

Jeho Svätosť je presvedčená, že bohaté staroindické chápanie fungovania mysle a emócií, ako aj techniky mentálneho tréningu, ako je meditácia, vyvinuté indickými tradíciami, sú dnes veľmi dôležité.

Keďže India má dlhú históriu logiky a uvažovania, je presvedčený, že jej starodávne znalosti, možno skombinovať s moderným vzdelávaním. Domnieva sa, že India má v výborné postavenie na to, aby túto kombináciu starých a moderných spôsobov poznania dosiahla plodným spôsobom, ab tak by sa v rámci súčasnej spoločnosti mohol presadzovať integrovanejší, a eticky založený spôsob bytia vo svete.

 

 

Dalajlámov hlavný cieľ

 

Podľa dalajlámu je naším hlavným cieľom v tomto živote pomáhať druhým. A ak im neviete pomôcť, aspoň im neubližujte.

Toto je najdôležitejší koncept, ktorý sa Dalajláma snaží sprostredkovať svetu.

Dosahuje to vyučovaním, publikovaním a prácou s ostatnými ľuďmi po celom svete. Jedna z jeho mnohých kníh, „Book of Joy“ napísaná spolu s Desmondom Tutu, učí, že radosť prichádza zvnútra, nie z materiálnych statkov, a že šťastie pochádza z pomoci druhým.

Tí, ktorí sú znevýhodnení a nedostatočne šťastní, najviac potrebujú náš súcit. Aby sme pochopili súcit s druhými, musíme najprv pochopiť výzvy, ktorým čelia. Učí sústredenému súcitu prostredníctvom vzdelávania, ktoré nás vedie k tomu, aby sme spochybňovali svoje presvedčenie a vrodené vzory, a podnikli kroky k pochopeniu, na pomoc druhým.

 

 

Kľúčové body

 

Otvorenosť 

Dalajláma verí, že musíme byť ochotní otvoriť sa iným, dokonca aj cudzincom, aby sme vytvorili skutočné a hlboké putá založené na našej spoločnej ľudskosti.

Keď sa snažíme byť otvorení názorom iných, niekedy môžeme zmeniť aj tie naše.

 

Dávanie a prijímanie

Dalajláma učí, že človek by si mal predstaviť svoje najsebeckejšie ja, a porovnať to so skupinou ľudí v núdzi, ktorí nutne potrebujú pomoc.

Väčšina ľudí by uznala, že potreby mnohých sú dôležitejšie ako potreby jedného.

 

Empatia

Existuje tibetská fráza, ktorá sa prekladá ako „neschopnosť zniesť pohľad na cudzie utrpenie“.

Naša vrodená schopnosť empatie je zdrojom tej najvzácnejšej zo všetkých ľudských vlastností, ktoré v tibetčine nazývame nying je. Aj keď sa výraz nying je vo všeobecnosti prekladá jednoducho ako „súcit“, má množstvo významov, ktoré je ťažké stručne vyjadriť, hoci myšlienky, ktoré obsahuje, sú všeobecne chápané ako súcit.

Znamená lásku, náklonnosť, láskavosť, jemnosť, štedrosť ducha a srdečnosť. Ak to tak cítime pre ostatných, môžeme byť motivovaní urobiť zmeny, aby sme zlepšili život každého.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.