Infekcie močových ciest vás dokážu nepríjemne potrápiť. Ako s nimi bojovať?
Nejakou formou infekcie močových ciest si za svoj život prešla už asi každá žena. Vzniká v ktorejkoľvek časti močového systému. Močový systém zahŕňa obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru. Väčšina postihuje dolné močové cesty – močový mechúr a močovú trubicu. Ženy sú vystavené väčšiemu riziku ako muži. Ak zasahuje močový mechúr, môže byť skutočne… Prečítať celé
Nejakou formou infekcie močových ciest si za svoj život prešla už asi každá žena. Vzniká v ktorejkoľvek časti močového systému. Močový systém zahŕňa obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru. Väčšina postihuje dolné močové cesty – močový mechúr a močovú trubicu.
Ženy sú vystavené väčšiemu riziku ako muži. Ak zasahuje močový mechúr, môže byť skutočne bolestivá a nepríjemná. No ak sa rozšíri do obličiek, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Lekári často liečia infekcie močových ciest antibiotikami. Zistite, ako týmto nepríjemnostiam predchádzať a ako podporiť liečbu.
Všeobecné symptómy, ktoré sa u vás môžu prejaviť
- Silné nutkanie na močenie, ktoré nezmizne
- Pocit pálenia pri močení
- Časté močenie a vylučovanie malého množstva moču
- Zakalený moč
- Moč, ktorý sa javí ako červený či svetloružový – príznaky krvi v moči
- Silne zapáchajúci moč
- Bolesť panvy u žien – najmä v strede panvy a okolo oblasti lonovej kosti
- U starších dospelých môžu byť infekcie prehliadnuté alebo zamenené za iné stavy

Spozornite hlavne pri silnej bolesti. Zdroj: pexels.com
Typy infekcie močových ciest
Príznaky závisia od toho, ktorá časť močového traktu je postihnutá a sú veľmi špecifické.
Postihnutá časť močového traktu Príznaky a symptómy
Obličky Bolesť chrbta alebo boku
Vysoká horúčka
Trasenie a zimnica
Nevoľnosť
Zvracanie
Močový mechúr Tlak panvy
Nepohodlie v dolnej časti brucha
Časté, bolestivé močenie
Krv v moči
Močová rúra Pálenie pri močení Výtok

Váš lekár vám obvykle predpíše antibiotiká, no nezabúdajte na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Zdroj: pexels.com
Prečo vznikajú?
Infekcie močových ciest vznikajú vtedy, keď baktérie vstupujú do močového traktu cez močovú rúru a začínajú sa šíriť v mechúre. Močový systém je navrhnutý tak, aby zadržiaval baktérie. No aj táto obrana niekedy zlyhá. Ak sa tak stane, baktérie sa môžu uchytiť a prerásť do plnohodnotnej infekcie. Najčastejšie postihujú hlavne ženy a zasahujú močový mechúr a močovú trubicu.
- Infekcia močového mechúra: Tento typzvyčajne spôsobuje Escherichia coli (E. coli). E. coli je typ baktérie bežne sa vyskytujúcej v gastrointestinálnom trakte. Niekedy sú však príčinou i iné baktérie. K infekcii močového mechúra môže viesť aj sex. Aby sa rozvinula, nemusíte byť ani sexuálne aktívny. Infekcie ohrozujú zväčša všetky ženy kvôli ich anatómii, pretože močová trubica sa nachádza blízko konečníka a uretrálny otvor je blízko močového mechúra. To uľahčuje baktériám okolo konečníka vstup do močovej trubice a cestu do močového mechúra.
- Infekcia močovej trubice: Vyskytuje sa vtedy, keď sa baktérie šíria z konečníka do močovej trubice. Infekciu močovej trubice môžu spôsobiť aj sexuálne prenosné infekcie. Zahŕňajú herpes, kvapavku, chlamýdie a mykoplazmy.
Najdôležitejšia je prevencia
- Pite veľa tekutín, najmä vody. Pitie vody pomáha riediť moč. To vedie k častejšiemu močeniu – čo umožňuje vyplavenie baktérií z močového traktu skôr, ako sa infekcia rozvinie.
- Vyskúšajte brusnicový džús.
- Po potrebe sa utierajte spredu dozadu. Pomáhate tak predchádzať šíreniu baktérií z konečníka do vagíny a močovej trubice.
- Po sexuálnom styku vždy vyprázdnite močový mechúr a vypite plný pohár vody, aby ste baktérie pomohli vyplaviť.
- Vyhnite sa potenciálne dráždivým ženským produktom. Ich použitie v oblasti genitálií môže dráždiť močovú trubicu. Tieto produkty zahŕňajú dezodoračné spreje či sprchové gély. Na umývanie intímnych partií voľte produkty špeciálne na ne určené.
- Zmeňte spôsob antikoncepcie. Kondómy môžu prispieť k rastu baktérií.