Infekcie močových ciest vás dokážu nepríjemne potrápiť. Ako s nimi bojovať?

Nejakou formou infekcie močových ciest si za svoj život prešla už asi každá žena. Vzniká v ktorejkoľvek časti močového systému. Močový systém zahŕňa obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru. Väčšina postihuje dolné močové cesty – močový mechúr a močovú trubicu. Ženy sú vystavené väčšiemu riziku ako muži. Ak zasahuje močový mechúr, môže byť skutočne… Prečítať celé
Vydané 9. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Nejakou formou infekcie močových ciest si za svoj život prešla už asi každá žena. Vzniká v ktorejkoľvek časti močového systému. Močový systém zahŕňa obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru. Väčšina postihuje dolné močové cesty – močový mechúr a močovú trubicu.

Ženy sú vystavené väčšiemu riziku ako muži. Ak zasahuje močový mechúr, môže byť skutočne bolestivá a nepríjemná. No ak sa rozšíri do obličiek, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Lekári  často liečia infekcie močových ciest antibiotikami. Zistite, ako týmto nepríjemnostiam predchádzať a ako podporiť liečbu.

Všeobecné symptómy, ktoré sa u vás môžu prejaviť

 • Silné nutkanie na močenie, ktoré nezmizne
 • Pocit pálenia pri močení
 • Časté močenie a vylučovanie malého množstva moču
 • Zakalený moč
 • Moč, ktorý sa javí ako červený či svetloružový – príznaky krvi v moči
 • Silne zapáchajúci moč
 • Bolesť panvy u žien – najmä v strede panvy a okolo oblasti lonovej kosti
 • U starších dospelých môžu byť  infekcie prehliadnuté alebo zamenené za iné stavy

Spozornite hlavne pri silnej bolesti. Zdroj: pexels.com

Typy infekcie močových ciest

Príznaky závisia od toho, ktorá časť močového traktu je postihnutá a sú veľmi špecifické.

Postihnutá časť močového traktu                                               Príznaky a symptómy

Obličky                                                                                                        Bolesť chrbta alebo boku
Vysoká horúčka
Trasenie a zimnica
Nevoľnosť
Zvracanie

 

Močový mechúr                                                                                        Tlak panvy
Nepohodlie v dolnej časti brucha
Časté, bolestivé močenie
Krv v moči

 

Močová rúra                                                                                              Pálenie pri močení                                                                                                                                                                                   Výtok

Váš lekár vám obvykle predpíše antibiotiká, no nezabúdajte na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Zdroj: pexels.com

Prečo vznikajú?

Infekcie močových ciest vznikajú vtedy, keď baktérie vstupujú do močového traktu cez močovú rúru a začínajú sa šíriť v mechúre. Močový systém je navrhnutý tak, aby zadržiaval baktérie.  No aj táto obrana niekedy zlyhá.  Ak sa tak stane, baktérie sa môžu uchytiť a prerásť do plnohodnotnej infekcie. Najčastejšie postihujú hlavne ženy a zasahujú močový mechúr a močovú trubicu.

 • Infekcia močového mechúra: Tento typzvyčajne spôsobuje Escherichia coli (E. coli). E. coli je typ baktérie bežne sa vyskytujúcej v gastrointestinálnom trakte. Niekedy sú však príčinou i iné baktérie.  K infekcii močového mechúra môže viesť aj sex. Aby sa rozvinula, nemusíte byť ani sexuálne aktívny. Infekcie ohrozujú zväčša všetky ženy kvôli ich anatómii, pretože močová trubica sa nachádza blízko konečníka a uretrálny otvor je blízko močového mechúra. To uľahčuje baktériám okolo konečníka vstup do močovej trubice a cestu do močového mechúra.
 • Infekcia močovej trubice: Vyskytuje sa vtedy, keď sa baktérie šíria z konečníka do močovej trubice. Infekciu močovej trubice môžu spôsobiť aj sexuálne prenosné infekcie. Zahŕňajú herpes, kvapavku, chlamýdie a mykoplazmy.

 

Najdôležitejšia je prevencia

 • Pite veľa tekutín, najmä vody. Pitie vody pomáha riediť moč. To vedie k častejšiemu močeniu – čo umožňuje vyplavenie baktérií z močového traktu skôr, ako sa infekcia rozvinie.
 • Vyskúšajte brusnicový džús.
 • Po potrebe sa utierajte spredu dozadu. Pomáhate tak predchádzať šíreniu baktérií z konečníka do vagíny a močovej trubice.
 • Po sexuálnom styku vždy vyprázdnite močový mechúr a vypite plný pohár vody, aby ste baktérie pomohli vyplaviť.
 • Vyhnite sa potenciálne dráždivým ženským produktom. Ich použitie v oblasti genitálií môže dráždiť močovú trubicu. Tieto produkty zahŕňajú dezodoračné spreje či sprchové gély. Na umývanie intímnych partií voľte produkty špeciálne na ne určené.
 • Zmeňte spôsob antikoncepcie. Kondómy môžu prispieť k rastu baktérií.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.