Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

Veda a technológie

Čítanie na 2 min.

Historický objav: Vedci našli v meteorite organické zlúčeniny obsahujúce dusík

Informácie o tomto príspevku

Vydané 4. mája 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Najnovší pohľad na štyri miliardy rokov starý marťanský meteorit odhalil organické zlúčeniny obsahujúce dusík. Je to vôbec prvý skutočný dôkaz fixných molekúl dusíka na červenej planéte, teda Marse.

Dusík je nevyhnutný pre všetky známe formy života a hoci v súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že tento objav bol vytvorený nejakou biologickou jednotkou, ponecháva otvorenú možnosť, že Mars mohol byť niekedy mokrou a organicky bohatou planétou. Dokonca  mohol byť kedysi modrý ako Zem – ideálne miesto pre začiatok života.

Na začiatku histórie slnečnej sústavy bol Mars pravdepodobne „osprchovaný“ značným množstvom organických látok, napríklad z meteoritov bohatých na uhlík, kométa a prachových častíc,“ vysvetľuje chemik Atsuko Kobayashi z Tokijského technologického inštitútu.

Niektoré z nich sa mohli rozpustiť v slanej vode a uviaznuť vo vnútri uhličitanov.“

INZERCIA

Je ťažké povedať, ako sa tieto dusíkaté organické látky mohli objaviť, ale bez ohľadu na naše očakávania už dnešné výsledky naznačujú, že Mars mohol byť k životu výrazne pohostinnejší ako teraz – a mohol mať kedysi svoj vlastný cyklus dusíka.

Bez ohľadu na pôvod, prítomnosť organického a redukovaného dusíka na prastarom Marse poukazuje na význam marťanského dusíkového cyklu,“ píšu autori.

 

Terestriálna kontaminácia už nie je obavou

Tento konkrétny meteorit je útvar vyvrhnutý z Marsu po tom, čo zhruba pred 16 miliónmi rokov do červenej planéty (vtedy ešte možno zelenej), vrazil iný meteorit. Úlomok následne cestoval vesmírom miliardy rokov, aby napokon spadol na Zem. Meteorit ALH84001 bol nájdený v Antarktíde na Allan Hills v roku 1984 a už sa stal vo svete vedy veľmi známym. Obsahuje oranžovo sfarbené uhličitanové materiály, ktoré, zdá sa, pochádzajú asi z nejakej slanej kvapaliny na Marse, približne spred štyroch miliárd rokov.

Inzercia
Arg 365 – prémiové víno na každý deň | arg365.eu

Pre zaujímavosť, priemer meteoritu je menej ako dva centimetre.

Marťanské meteority sú jedny z najlepších vodítok, ktoré máme o histórii Červenej planéty, ale keďže tieto horniny dopadli na Zem, kontaminovali sa a dnes je ťažké povedať, čo na nich je ešte pôvodné a čo je zo Zeme.

Takzvaná terestriálna kontaminácia bola v minulosti vážnym problémom,v  priebehu rokov niektorí vedci tvrdili, že sa v tejto skale nachádzajú baktérie podobné mikrobiálnym fosíliám. Dnes sú už vedci s použitím nových techník a najmodernejších technológií presvedčení, že zistené organické látky obsahujúce dusík sú „s najväčšou pravdepodobnosťou marťanského pôvodu“.

Vedci vytvorili svietiace rastliny. Môžu zmeniť celý svet.

Prevod myšlienok na text je už realitou, umelá inteligencia ich prepisuje s výnimočnou presnosťou

Arktída zelenie, je to zlá správa pre všetkých

Vo vesmíre strávila rekordných 328 dní. Prečo tam bola Christina Koch tak dlho?

 

 

 

Prečítajte si aj:

Informácie o tomto príspevku

Vydané 4. mája 2020
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0