Vesmír
Vo vesmíre strávila rekordných 328 dní. Prečo tam bola Christina Koch tak dlho?
Kochová propaguje myšlienku, že vesmírny výskum patrí aj ženám.
Christina Koch, astronautka NASA, strávila vo vesmíre 328 dní, čo je ženský rekord v dĺžke pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ako i v samotnom vesmíre ako takom. Zaujímavosťou je, že tento prestížny status Koch získala iba niekoľko dní po svojich 41. narodeninách, ktoré oslávila ešte 29. januára v kozme. Na svoju vesmírnu misiu vyštartovala 14. marca 2019.
Jej prvý kontakt so Zemou po takmer 11 mesiacoch sa odohral v Kazachstane o 9:12 hodine GMT spoločne s kolegami Lucom Parmitanom a Alexandrom Skvortsovom. Po takejto dobe strávenej na obežnej dráhe v beztiažovom stave je náročné vrátiť sa späť na povrch Zeme so silnou gravitáciou, preto astronautku z pristávacieho modulu vybrali pracovníci a ďalší ju na rukách odniesli až do vopred pripraveného kresla.
Christina Koch je inžinierka, pochádza z amerického Michiganu a ešte 28. decembra 2019 prekonala doterajší rekord v dĺžke vesmírneho pohybu ženou, ktorý bol dovtedy 289 dní. Zaslúžila sa oň astronautka Peggy Whitson (60) v rokoch 2016-2017.
Kochovej údaje o zdravotnom stave sú pre NASA nesmierne dôležité, pretože ich teraz bude vyhodnodcovať v súvislosti s plánovanými misiami ľudskej posádky na Mars.
V súčasnosti drží mužský rekord v pobyte vo vesmíre ruský kozmonaut Valery Polyakov, ktorý na obežnej dráhe strávil neuveriteľných 437 dní. Američania si svoj národný rekord 340 dní udržiavajú vďaka astronautovi Scottovi Kellymu.