CESTOVANIE

Ako sa správne pripraviť na exotickú dovolenku v zime?

Teploty siahajúce hlboko pod nulu, mrazivé víchrice či ranné odhadzovanie snehu. To je slovenská zima. Povedzme si pravdu, koho neláka horúca exotika pri pohľade na lákavé slnečné fotky, kokosové orechy, tyrkysové more a biele pláže? Asi iba málokto by povedal takému raju na zemi nie.
Vydané 9. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Ale je to skutočne také skvelé ako sa na prvý pohľad zdá?

Hovorí sa, že nič nie je také ako na prvý pohľad vyzerá. To isté platí aj o dovolenke v horúcej exotike počas našej zimy. Predstavte si, že ste na Slovensku a vaša aktuálna teplota je mínus 15 stupňov. Je to skutočná zima a zrazu sa dostanete za 24 hodín do exotickej krajiny v blízkosti rovníka.

Z mrazivých mínus 15 ste sa dosali do horúcich 30 a viac stupňov. Rozdiel činí minimálne 45 stupňov, čo je veľa už len pri pomyslení. Vymeniť lyže za plavky stojí zato, ale!

Naše telo je jeden obdivuhodný mechanizmus, ktorý klape ako švajčiarske hodinky. Ale iba pri ideálnych podmienkach. Ak niečo náhle zmeníte, vaše telo začne reagovať. Buď to budú iba malé zmeny, ktoré prekonáte ľavou zadnou alebo vás to zloží na pár dni do postele.

Vidina horúceho počasia je síce pekná, ale to na čo sa tešíte, vám môže zruinovať váš dlho plánovaný výlet. A preto sa na to treba poriadne pripraviť.

Ako hravo zvládnuť veľký teplotný rozdiel bez ujmy na zdraví?

Ak exotiku plánujete počas nášho leta, tak to je úplne v pohode. Avšak, ak plánujete exotickú zimu na juhu, začnite sa pripravovať už doma. Samozrejme nemusíte absolvovať kurz Ako sa pripraviť na výlet do exotiky.

Zájdite si do sauny. Je to zdravé a telo sa tak rýchlejšie vyrovná s veľkým teplotným šokom. Dávajte si studené sprchy, ale nie spôsobom, že jeden deň je horúca a na druhý deň ľadová. Robte to postupne.

Inzercia

Jedzte veľa ovocia a zeleniny, no dbajte na to, aby bola surová, nie tepelné upravená. V rámci možnosti sa vyhýbajte práškovým vitamínom.

Možno sa to nezdá, ale pracujte aj s vašou psychikou. Tá dokáže veľké zázraky. Ako sa hovorí buďte vždy pripravení.

Ako to vyzerá počas dovolenky?

Pripravte sa na dlhý let

Dlhý let cez niekoľko časových pásem máte za sebou a ste vo vašej vysnívanej destinácii. Nie len teplo, ale aj čas je niečo, s čím musí bojovať vaše telo. Práve preto sa oň musíte starať dôkladnejšie.

Nepodceňte ani let, pretože lietadla vedia byť veľmi vyklimované, čo sa ihneď podpíše na vašom zdraví. Poriadne sa oblečte. Tie lepšie letecké spoločnosti vám dajú aj deku, vankúš, štuple do uší, či dokonca hygienický balíček na ráno.

Skúste nabehnúť do lokálneho času ihneď a aj napriek veľkej únave si neľahnite. Najlepšie je si vziať nočný let, ktorý prespite a ráno, keď vystúpite z lietadla môžete začať tzv. „normálny“ deň.

Dodržujte pitný režim

Prvé dni výletu si nič náročné neplánujte a dožičte si poriadnu dávku relaxu. Veľa oddychujte a iba nasávajte atmosféru krajiny. Voda v takom teple je veľmi dôležitá, a preto pite viac ako obvykle, samozrejme vody.

Ľahnite si na pláž, ideálne do tieňa pod nejaký kokos a kúpte si mladý kokos. Voda z týchto kokosov je v týchto horúčavách veľmi osviežujúca. Pitná voda v rozvojových krajinách zvyčajne nie je. Vždy myslite na to, aby ste po ruke mali fľašu vody.

Jedlo si vyberajte zodpovedne

To isté sa týka aj jedlá, ktoré je v exotike úplne iné ako u nás. Častokrát vie potrápiť aj váš žalúdok, a preto jedzte opatrne a krok za krokom. Miestne delikatesy sú plné rôzneho korenia, ktoré vaše brucho nepozná, a preto môže neželane zareagovať.

Jedzte miestne dobroty, ale choďte na to pomaly. Vždy všetko umývajte. Zo stánkov na ulici jedzte iba to, čo je pripravené priamo pred vašimi očami, pretože chladničky tam nájdete iba sotva a jedlo podlieha skaze.

Bez domácej lekárničky ani na krok

Pred cestou si určite zaobstarajte tie najzakladanejšie lieky, ktoré by vám mohli pomôcť. Paralen, ibalgin, panadol či kinedryl. Vezmite si všetko, čo viete, že vám pomôže doma.

Aj keď patríte k tým, čo sa liekom vyhýbajú, verte, že v situácii, kedy sa budete cítiť veľmi zle, tabletky sú nutnosť. A nie všade ich viete dostať. Je lepšie mať tie svoje ako byť niekde na druhej strane zemegule a bez lekárne. Takisto aj prírodné vitamíny v podobe ovocia.

Určite si zabaľte aj teplomer. Hoci ho nevyužijete, ale človek nikdy nevie. Suma sumárom, tabletky od bolesti hlavy, brucha, na horúčku nesmú chýbať.

Ak ste si neuzatvorili cestovné poistenie, tak ani necestujte. Toto je nevyhnutnosť, pretože človek nikdy nevie. Ročné cestovné poistenia drahé nie sú a v prípade núdze vám vedia ušetriť nemalé peniaze. Síce je lepšie, keď ho nevyužijete, ale treba ho mať.

Keď si to celé zrekapitulujeme ..

Pri celkovom pohľade na výlet za teplom sa ukrýva množstvo veci, ktoré keď nepodceníte, nepokazia vám výlet. Toto nie je varovanie, aby ste si výlet rozmysleli, ale kroky, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa neželaným komplikáciám.

                              Užite si exotiku!

 

Pokračujte na ďalší príspevok »