FILM

Všetko podstatné o Oscaroch 2020 (aj s výsledkami!)

Chceš vedieť viac o nomináciách a víťazoch Oscara 2020? V tomto článku sa dozvieš všetko dôležité!

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Máme tu február a to znamená, že celý filmový svet sa točí okolo Oscara. Niektoré ročníky býva favorit jasný, inokedy menej jasný. Tento rok sa stretlo toľko silných počinov, že je naozaj ťažké odhadnúť, ktorá snímka si odnesie tých najdôležitejších oscarov.

Pre slovenského fanúšika filmovej tvorby je tento rok pozitívny aj z toho hľadiska, že väčšinu nominovaných filmov už mohol vidieť. Po minulé roky toľké šťastie nemal. V nasledujúcich riadkoch by som rád rozobral každú s významnejších kategórii, ako napríklad najlepší film alebo najlepšia réžia.

Na konci tohto článku nájdete aj kompletné výsledky! Nasledujúce riadky som však písal ešte pred ich samotným zverejnením, preto v každej kategórií uvádzam len a len svoje dojmy. Pri porovnaní s výsledkami na konci článku môžete aspoň vidieť ako veľmi som bol mimo, prípadne ako skvelo som sa trafil!

 

Najlepší film

O túto cenu bude bojovať hneď 9 filmov. 1917, Parazit, Vtedy v Hollywoode, Írčan, Le mans 66, Marriage Story, Joker, Malé ženy a Králiček Jojo. Írčan a Marriage Story sú snímky, ktoré patria pod hlavičku Netflixu a tak dlhoročného bojovníka proti streamovaciemu gigantovi, Stevena Spielberga, musí fakt štvať, že tento rok sa až 2 snímky ocitli medzi nominovanými. Veľké šance na výhru však nemajú. Podobne sú na tom aj Králiček Jojo a Le mans 66, ktoré plnia skôr funkciu snímok do počtu. Malé ženy by mali väčšiu šancu uspieť v kategórií Najlepšia réžia, ale akademici trestuhodne tento film v spomínanej kategórií opomenuli, za čo si vyslúžili nemálo kritiky. Joker si jednoznačne kráča po Oscara za hlavnú postavu, ostatné nominácie s veľkou pravdepodobnosťou nepremení. Tak nám ostala trojica 1917, Parazit a Vtedy v Hollywoode. Z nej najväčšiu šancu na víťazstvo má 1917. Parazit má smolu, že nie je anglicky hovoriacim filmom a tak ho s veľkou pravdepodobnosťou postihne osud minuloročnej Romy – nomináciu za najlepší film nepremení, za to s prehľadom vyhrá cenu za najlepší cudzojazyčný film. No a Vtedy v Hollywoode? Môže prekvapiť, ale nemyslím si, že sa tak stane. Mojím tipom na víťaza je teda určite 1917.

 

INZERCIA

Najlepšia réžia

V tejto kategórii sa nám stretli traja veteráni – Martin Scorsese, Sam Mendes a Quentin Tarantino. Ďalej tu máme nováčika, ktorý presedlal z komédii na drámy a hneď prvým počinom to dotiahol na nomináciu na oscara – Todd Phillips (Joker). Posledným nominovaným je Bong Joon-Ho za Parazita. Ak by sme brali do úvahy víťazstva na Zlatých glóbusoch, či BAFTA, ktoré predznamenávajú to ako môže dopadnúť Oscar, tak jasným víťazom bude Sam Mendes. Osobne si myslím, že mu môže túto cenu vyfúknuť jeden z dvojice Quentin Tarantino (má doma už dvoch oscarov za scenár) alebo Todd Phillips (každý rok sa udeje aspoň jedno malé prekvapenie a toto by mohlo byť to tohtoročné). Scorsese má za sebou už 9 nominácií na túto cenu. Premenil len jednu pred 13 rokmi za Skrytú identitu, no nemyslím si, že tento rok mu pôjde karta. Cenu za najlepšiu réžiu si pravdepodobne odnesie Sam Mendes (1917), ale možno sa udeje prekvapenie a po sošku si dokráča milovaný Quentin.

 

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Toto je jedna z tých kategórií, kde je už teraz jasný víťaz. Joaquin Phoenix. Ak nevyhrá, celá akadémia by sa dobrovoľne mala vzdať možnosti hlasovať v ďalších ročníkoch. Nepamätám si dychberúcejší herecký výkon za posledné roky, než je ten, čo predviedol Phoenix ako Arthur Fleck aka Joker. Ostatní nominovaní sú tu viacmenej do počtu. Leonardo Dicaprio môže byť rád, že už sa mu po toľkých pokusoch podarilo získať oscara, lebo tento rok sa mu to určite nepodarí. Ďalej tu máme Adama Drivera, ktorý nomináciu získal za rozvádzajúceho sa manžela v Marriage Story. Ak by v tejto kategórii nebol Phoenix dal by som cenu práve Driverovi. Potom tu máme dvoch veteránov – Antonio Banderas a Jonathan Pryce, ktorí sú tu skôr do počtu, ale samozrejme nechcem znižovať ich herecké výkony. Minimálne Jonathan Pryce ako pápež František vo filme The Two Popes bol vynikajúci!

 

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Ak zoberieme do úvahy víťazstvá na zlatých glóbusoch a BAFTA, aj táto kategória má jasného víťaza. Brada Pitta (Vtedy v Hollywoode). Bude obrovský zázrak ak sa tak nestane. Ale konkurenciu má Pitt obrovskú, to treba uznať. Joe Pesci a Al Pacino (obidvaja za The Irishman) žijúce legendy. Film aj výkony hercov sú síce skvelé, no na Pitta to nestačí. Anthony Hopkins ako Benedikt XVI si kradol každú scénu vo filme The Two Popes pre seba, ale má tiež smolu na silnú konkurenciu v tejto kategórii. Bohužiaľ výkon Toma Hanksa sa mi ťažko hodnotí, no okolo filmu Výnimočný priateľ sa toho až tak veľa nehovorí. Budem teda predpokladať, že podal svoj vysoký štandard. Tu je môj tip jasný a bude veľkým prekvapením ak nevyjde: Brad Pitt!

 

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

K tejto kategórii sa mi naozaj ťažko vyjadruje. Jediný herecký výkon, ktorý som mal možnosť vidieť je ten Scarlett Johansson vo filme Marriage Story. Veľa cien už však stihla povyhrávať Renée Zellweger za jej stvárnenie Judy Garland vo filme s jednoduchým názvom Judy. Ďalšími nominovanými sú Charliez Theron (Bombshell) a Saoirse Ronan (Malé ženy). Obe snímky majú silný ženský odkaz. O čosi väčší fame kvalitného filmu však sprevádza Malé ženy, nemyslím si však, že práve Ronan by dokázala získať oscara za svoj herecký výkon. Ešte je tu Cynthia Erivoová a film Harriet. Meno herečky a aj názov filmu počujem prvý krát, preto si akýkoľvek názor nechám pre seba. Víťazkou s najväčšou pravdepodobnosťou bude Renée Zellweger. Scarlett má tento rok želiezko v ohni aj za kategóriu Vo vedľajšej role a práve tam skôr zaboduje.

 

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

A opäť tá Scarlett. Dá sa povedať, že rok 2019 jej patril. V tejto kategórii však nie je nominovaná za film Marriage Story, ale za Králiček Jojo. V tomto prípade ide o jasnú favoritku. Ďalej tu máme Margot Robbie, ktorá sa spolu s Charliez Theron objavila v Bombshell (film viacmenej o tom ako započalo MeToo). Snímku Marriage Story v tejto kategórii zastupuje Laura Dern a jej skvelé stvárnenie právničky, ktorá bojovala za manželku Scarlett Johanson. Vynikajúci a vtipný výkon, no na sošku Oscara to podľa môjho názoru stačiť nebude. Pokračujeme s Kathy Bates a jej rolou vo filme Richard Jewell, ktorý sprevádza aura najlepšieho filmu Clinta Eastwooda za posledných niekoľko rokov. Ktovie, možno si odnesie aj sošku za túto kategóriu. Poslednou nominovanou je Florenc Pough za film Malé ženy. Ako som už spomínal, film som ešte nemal možnosť vidieť, ale aj tak si dovolím tvrdiť, že veľké šance na získanie sošky nemá. Tu je môj jasný tip Scarlett Johansson a budem veľmi prekvapený ak nevyhrá.

O ďalších kategóriach sa už rozpisovať nebudem. Poďme sa radšej pozrieť na výsledky a na to ako veľmi som sa možno mýlil:

 

Najlepší film

Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Malé ženy
Marriage Story
1917
Vtedy v Hollywoode
Parazit – víťaz

Najlepší režisér

Martin Scorsese, The Irishman
Todd Phillips, Joker
Sam Mendes, 1917
Quentin Tarantino, Vtedy v Hollywoode
Bong Joon-ho, Parazit – víťaz

Najlepšia kamera

Rodrigo Prieto, The Irishman
Lawrence Sher, Joker
Jarin Blaschke, Maják
Roger Deakins, 1917 víťaz
Robert Richardson, Vtedy v Hollywoode

Najlepší pôvodný scenár

Rian Johnson, Na nože
Noah Baumbach, Marriage Story
Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns, 1917
Quentin Tarantino, Vtedy v Hollywoode
Bong Joon-ho, Han Jin Won; na motíve príbehu Bonga Joon-ho Parazit – víťaz

Najlepší adaptovaný scenár

Steven Zaillian, The Irishman
Taika Waititi, Jojo Rabbit – víťaz
Todd Phillips, Scott Silver, Joker
Greta Gerwig, Malé ženy
Anthony McCarten, The Two Popes

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Cynthia Erivoová, Harriet
Scarlett Johanssonová, Marriage Story
Saoirse Ronanová, Malé ženy
Charlize Theronová, Bombshell
Renée Zellwegerová, Judy – víťaz

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Antonio Banderas, Bolesť a sláva
Leonardo DiCaprio, Vtedy v Hollywoode
Adam Driver, Marriage Story
Joaquin Phoenix, Joker – víťaz
Jonathan Pryce, The Two Popes

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Kathy Batesová, Richard Jewell
Laura Dernová, Marriage Story – víťaz
Scarlett Johanssonová, Jojo Rabbit
Florence Pugh, Malé ženy
Margot Robbieová, Bombshell

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Tom Hanks, Výnimočný priateľ
Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Vtedy v Hollywoode – víťaz

Najlepší cudzojazyčný film

Corpus Christi
Honeyland
Les Misérables
Bolesť a sláva
Parazit – víťaz

Najlepší animovaný film

Ako si vycvičiť draka 3
I Lost My Body
Klaus
Hľadá sa Yeti
Toy Story 4 – víťaz

Najlepší krátky animovaný film

“Dcéra”
“Hair Love” – víťaz
“Kitbull”
“Memorable”
“Sestra”

Najlepší krátky hraný film

“Bratstvo”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window” – víťaz
“Saria”
“A Sister”

Najlepší celovečerný dokumentárny film

American Factory – víťaz
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Najlepší krátky dokumentárny film

“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)” – víťaz
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk, Run, Cha-Cha”

Najlepšie kostýmy

The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Malé ženy – víťaz
Vtedy v Hollywoode

Najlepšie masky

Bombshell – víťaz
Joker
Judy
Vládkyňa zla 2
1917

Najlepšia výprava

The Irishman
Jojo Rabbit
1917
Vtedy v Hollywoode – víťaz
Parazit

Najlepšie vizuálne efekty

Avengers: Endgame
The Irishman
Leví kráľ
1917 – víťaz
Star Wars: Vzostup Skywalkera

Najlepšia pôvodná filmová pieseň

Toy Story 4
Rocketman – víťaz
Breakthrough
Frozen II
Harriet

Najlepšia pôvodná filmová hudba

Joker – víťaz
Malé ženy
Marriage Story
1917
Star Wars: Vzostup Skywalkera

Najlepší strih zvuku

Ford v Ferrari – víťaz
Joker
1917
Vtedy v Hollywoode
Star Wars: Vzostup Skywalkera

Najlepšia mixáž zvuku

Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917 – víťaz
Vtedy v Hollywoode

Najlepší strih

Ford v Ferrari – víťaz
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Parazit

 

Pokračujte na ďalší príspevok »