FILM

Šialená emancipácia Harley Quinn vtrhla do kín. Mal by si pri tom byť aj ty?

Harley Quinn už nemá svojho Jokera. Podarí si jaj v Gothame prežiť aj bez jeho ochrannej ruky?
Vydané 7. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

V kinách máme prvý komiks tohto roku. Vtáky Noci (naozaj Birds of Prey potrebovali slovenský preklad?) a fantastický prerod jednej Harley Quinn. Pri preklade tohto siahodlhého názvu sa vyparilo jedno dôležité slovo. Emancipácia. Je to dôležité slovko, lebo vystihuje podstatu tohto filmu, že vo svete plného zločinu majú svoje miesto aj silné a emancipované ženy. Myšlienka dobrá, no podarilo sa aj jej prevedenie?

Vráťme sa však trochu späť do histórie. Do bodu kedy sa do kín dostali Krotiteľky duchov. Film, ktorý schytal toľko hejtu, až vám ho muselo byť ľúto. Jednalo sa o priemernú americkú komédiu, akých je naozaj milión. Ľudia neprijali zmenu pohlavia hlavných hrdinov najlepšie. Ešte väčší problém bol v nevýrazných herečkách. Scenár tiež nepatril k najlepším stránkam filmu. To boli dôvody, pre ktoré sa film stal jedným z najväčších prepadákov.

Potom prišiel pokus o ďalšiu emancipaciu v podobe Bumblebee. Film bol celkom fajn. Problém bol v tom, že mnoho divákov sa nevedelo stotožniť s hlavnou hrdinkou, mladou tínedžerkou. Niet sa čo čudovať. Transformers je značka určená pre malých chlapcov. Preto aj napriek kladnému prijatiu kritikov, sa ľudia do kina až tak nehrnuli. No a koncom minulého roka sme dostali ďalši silno feministický film – Charlieho Anjeli. Prepadák ako hrom. Harley Quinn sa tiež snaží presadzovať myšlienku emancipácie. Podarilo sa jej to lepšie ako jej predchodkyniam?

Začnem tým pozitívnym. Ewan McGregor a Margot Robbie. Dve mená vďaka, ktorým je tento film znesiteľný. Ewan si rolu zloducha Black Mask skutočne užíva. Niekto by jeho herecké kreácie mohol označiť za prehrávanie, no k danej postave sa to skutočne hodí. Kedykoľvek sa objaví na scéne, užívate si to spolu s Ewanom. Dúfate, že na scéne ostane až do konca. Jeho postava je skutočne zlá a vo svojej podstate odporná. Na to netreba zabúdať.

Margot Robbie pokračuje so svojimi hereckými kreáciami tam kde skončila v Suicide Squad. Harley je stále skvelá, avšak tento krát jej nohy podkopáva scenár. Nie je to tak zlé, aby ste si jej postavu neužili rovnako ako v Samovražednej jednotke. To sa nemusíte báť. V Suicide Squad ju dopĺňal jej puding aka Joker, ktorého však v novinke nevidíme. Harley sa s ním rozišla. Nadobro. Vďaka jeho ochrannej ruke jej dali pokoj všetci zločinci, ktorým v minulosti niečo zlé spravila. Po rozchode s Jokerom to neplatí a tak si na Harley všetci brúsia zuby. To je aj podstatou deja nového filmu. Nakoľko dej je veľmi chabý, viac vám prezrádzať nebudem.

 

Prejdime k problémom filmu Vtáky Noci. Jedným z nich je jednoznačne post režisérky. Je cítiť, že Cathy Yen tento post získala skôr preto, že je žena, než kvôli svojmu talentu. Nechápte ma zle. Hollywood si len ide svoje a ľudí obsadzuje skôr podľa toho, aby splnil nejaké kvóty, než na základe talentu. Jediná stránka, ktorá sa jej podarila, je vizuál. Hýri farbami a film pôsobí skutočne cool. Je tu však problém. Veľmi cítiť, že film mal menší rozpočet ako jeho predchodcovia. Ten sa odhaduje na cca 50 až 70 miliónov USD. A ja sa čudujem, kde aj to málo išlo. Pravdepodobne všetko zhltla digitálna hyena, ktorú si Harley počas filmu zaobstará a ktorá nijak výrazne do deja nezasiahne.

Veľkým problémom je aj obsadenie vedľajších postav. Postava Viktora Zsazsa, ktorá v komiksoch patrí k najobávanejším zabijakom Gothamu, pôsobí ako treťotriedny kriminálnik, ktorý to len čisto náhodou so životom nezabalil v prvej minúte filmu. Ešte horšie je na tom postava detektívky Montoyi v podaní herečky Rosie Perez. Nechcem znižovať kvality herečky, jedná sa však o jedno z najhorších kastingových rozhodnutí.

Ostatné herečky ako Mary Elizabeth Winstead (Huntress) či Jurnee Smollet-Bell (Black Canary) nedostali toľko priestoru, koľko by si zaslúžili a tak ich postavy pôsobia skôr priemerne.

Birds Of Prey (Vtáky Noci) boli jedno z prvých rozhodnutí, čo chce DC natočiť potom, čo museli prehodnotiť prehry v podobe Batman vs Superman a Justice League. V prvom rade chcem povedať, že som jeden z mála zástancov toho, čo pre nás Zack Snyder pripravoval a započal filmami ako Justice League. Problém bol len v nedotiahnutých scenároch. Pôvodne sa plánoval spoločný film pre Jokera a Harley. Pravdepodobne nie úplne dobré prijatie Jokera Jareda Leta však spôsobilo, že producenti dali prednosť kvázi sólo filmu pre Harley. Veľká Chyba. Oveľa zaujímavejšie by pre divákov pôsobil šibnutý milostný vzťah Jokera a Harley. Máme dobu, ktorá praje feministkám (tak si to aspoň myslia producenti; to, že všetky takéto filmy v kinách prepadajú, im nevadí) a tak sme dostali Vtáky noci.

Birds Of Prey sú pri najlepšom priemerný film s dvoma veľkými plusmi. Ewan McGregor a Margot Robbie. Vo všetkom ostatnom zlyháva a neponúka nič viac, prečo by ste kvôli nemu mali obetovať peniaze na lístok na kina. Je to veľká škoda. Ani tá emancipácia sa nepodarila. Wonder Woman túto úlohu/cieľ plní oveľa lepšie, o čom svedčí aj jej obrovský úspech. Osobne mám veľké obavy, že Birds of Prey budú veľkým finančným prepadákom a to napriek tomu, že nestáli veľa peňazí. Nepamätám si, že by so mnou v obrovskej kinosále na podobne ladenom filme bolo dokopy asi 10 ľudí. V deň premiéry.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.