Veda a technológie

Prevod myšlienok na text je už realitou, umelá inteligencia ich prepisuje s výnimočnou presnosťou

Na hlasových asistentov od Google a Amazonu si pomaly zvykáme, ale technológie možno posúvať ešte výrazne ďalej. Slová nemusíme ani len vysloviť, aby im počítač rozumel.
Vydané 3. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Prevod hovoreného slova na písaný text dnes už nie je tak atraktívnou témou ako v minulosti. Každý z nás má vo vlastnom mobile aplikácie, ktoré dokážu konvertovať reč na text aj v slovenčine a s mimoriadnou presnosťou. Nevýhody súčasných systémov spočívajú v tom, že nevedia správne odhadnúť, kedy napísať čiarku, bodku alebo pomlčku.  Aj to je vecou niekoľkých rokov.

Potenciál technológií konvertujúcich reč na text je ale ešte oveľa väčší a najmodernejšie vedecké projekty dokazujú, že sa dá s vysokou presnosťou na text prepisovať aj slovo, ktoré ešte ani nevyslovili. Stačí, aby ste na neho mysleli.

Technológie nazývané brain-computer interface (BCI) dokážu zabezpečovať komunikáciu medzi počítačom a mozgom a potenciál ich využiteľnosti je priam mimoriadny. Postupne nám odhaľujú svet, v ktorom budú počítače skutočne reagovať na podnety od nás, ktoré sme im nezadali fyzicky, či už mechanicky alebo hlasom.

Významný krok na poli vývoja týchto technológií najnovšie ohlásila vedecká skupina Chang Lab z University of California San Francisco (Joseph G. Makin, David A. Moses & Edward F. Chang), ktoré výsledky svojej práce publikovala v magazíne Nature a kód svojho programu publikovala na GitHube. Podstatou práce tejto vedeckej skupiny je prekladanie takzvaného elektrokortikogram, teda elektromagnetických signálov v mozgu, ktoré sú považované za prejavy myšlienok, respektíve vypovedaných i nevypovedaných slov.

K priaznivým výsledkom testov pritom tím dospel skôr náhodou, keď v rámci iného projektu sledoval činnosť mozgu pacientov s epilepsiou.

Program využíva systémy strojového učenia – alebo umelej inteligencie. Testované osoby dostali za úlohu vypovedať 30 až 50 viet, ktoré systém tejto umelej inteligencie zaznamenal, porovnal s údajmi z elektrokortikogramu a sám vyhodnotil, ako ho správne čítať. Následne už systém bol schopný sám rozlíšiť ďalšie elektromagnetické signály a prepisovať ich na písaný text.

Takéto technológie už dnes ale vedeckí pracovníci k dispozícii majú a vedia s nimi dosť dobre pracovať. Čo je úplnou novinkou, je veľmi nízka miera nesprávnych odhadov. U jednej z testovaných osôb sa prejavila chyba iba v 3% konverzií myšlienok na text, čo je historicky nevídaný údaj.

Podstatou systémov umelej inteligencie je ale schopnosť učiť sa vlastnými skúsenosťami, teda je rozumné predpokladať, že výsledky budú čoskoro ešte lepšie a presnejšie.

Zmysel takejto technológie spočíva nielen v zjednodušení ovládania počítača, ale aj pomoci ľuďom, ktorí zo zdravotných dôvod nie sú schopní rozprávať. Prevod nevypovedaných slov im môže v značnej miere pomôcť komunikovať s okolím.

Pokračujte na ďalší príspevok »