Veda a technológie

Vedci vytvorili svietiace rastliny. Môžu zmeniť celý svet.

Len si predstavte, ako môžu svietiace rastliny zmeniť celý svet.
Vydané 29. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Svietiace rastliny sú vzácnosť, ktorú však teraz vedci majú šancu zmeniť na niečo celkom bežné.

Vedci geneticky upravili rastlinu nielen tak, aby vyžarovala viditeľné svetlo, ale najmä aby to robila počas celého svojho životného cyklu. Ich využitie môže byť mimoriadne rozsiahle.

Jedná sa o úchvatné vylepšenie predchádzajúcich žiariacich rastlín. Ich svetlo je jasnejšie u ako predchádzajúcich geneticky modifikovaných rastlín a na udržanie luminiscencie ich laboratóriá nemusia kŕmiť chemikáliami.

Samozrejme, všetci okamžite myslíme na nočnú krajinu v štýle Avatara, žiariacu v tme a znižujúcu našu závislosť od elektrického osvetlenia. Ale žiariaca zeleň nám môže pomôcť pochopiť aj samotné rastliny – ako funguje ich metabolizmus a ako reagujú na svet okolo nich.

Na rozdiel od predchádzajúcich geneticky modifikovaných žiariacich rastlín, ktoré používali bioluminiscenčné baktérie alebo DNA svetlušiek, boli tieto rastliny upravené pomocou DNA z bioluminiscenčných húb.

Zistili, že najjasnejšie žiarili mladšie časti rastliny, pričom kvety boli najjasnejšie zo všetkých. Vedci uviedli, že ich výtvory vyprodukovali približne miliardu fotónov za minútu. To nie je dostatočne silný svit na čítanie knihy, ale je dosť jasný na to, aby bolo rastliny jednoznačne vidieť v tme a je asi desaťkrát jasnejšia ako iné geneticky modifikované žiariace rastliny. Status najviac svietiacej rastliny zatiaľ patrí potočnici vytvorenej vedcami na MIT technikou nazývanou rastlinná nanobionika; produkovala svetlo asi z bilióna fotónov za sekundu… ale trvalo len tri a pol hodiny.

Aké je eventuálne využitie nových svietiacich rastlín? Ako náhrada pouličného osvetlenia zatiaľ nie sú dosť výkonné, ale mohli by celkom dobre označovať okraje vozoviek, chodníkov v mestách a cestičiek v parkoch. Mohli by podnieť vznik celkom nového využitia prírodných zdrojov v krajinotvorbe a záhradnej architektúre.

Nasledujúce zábery sú reálne, zrýchlené a nakrútené v úplnej tme:

 
 

 

Zdroj

 

Pokračujte na ďalší príspevok »