Historické výročie

Google venoval špeciálnu pozornosť vynálezcovi rúška, Dr. Wu Lien-tehovi

Dnes by oslávil 142. narodeniny. Dr. Wu Lien-teh, vynálezca tvárového rúška, spravil svet bezpečnejším.
Vydané 10. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Ilustrácia Google Doogle ku dňu 10. marca 2021 je venovaná Dr. Wu Lien-tehovi

Čínsko-malajzijský epidemiológ Dr. Wu Lien-teh (1879-1960) vynašiel chirurgickú masku na tvár, ktorá sa všeobecne považuje za predchodcu masky N95.

Spoločnosť Google na pripomenutie jeho nedožitých 142. narodením vyhotovila takzvaný Doodle, teda ilustráciu vo vyhľadávači Google.com, ktorou si pravidelne pripomína významné historické udalosti alebo upozorňuje na sviatky.

Wu, ktorý sa v tento deň roku 1879 narodil v rodine čínskych prisťahovalcov v malajskom Penangu (dnešná Malajzia), sa stal prvým študentom čínskeho pôvodu, ktorý získal titul MD na univerzite v Cambridge.

Po ukončení doktorandského štúdia nastúpil na pozíciu zástupcu riaditeľa na čínskej cisárskej armádnej lekárskej fakulte v roku 1908.

Keď v roku 1910 postihla severozápadnú Čínu neznáma epidémia, vymenovala čínska vláda Wua na vyšetrenie choroby, ktorú označil za veľmi nákazlivý pľúcny mor, ktorý sa šíril z človeka na človeka dýchacím prenosom.

Na boj proti tejto chorobe Wu navrhol a vyrobil špeciálnu chirurgickú masku z bavlny a gázy, ktorá na filtrovanie inhalácií pridala niekoľko vrstiev látky.

Odporučil ľuďom, aby nosili jeho novoobjavenú masku a spolupracoval s vládnymi úradníkmi na zriadení karanténnych staníc a nemocníc, obmedzení cestovania a uplatňovaní progresívnych dezinfekčných techník.

Jeho vedenie výrazne prispelo k ukončeniu pandémie (známej ako Mandžuský mor) do apríla 1911 – do štyroch mesiacov od poverenia riadením jej šírenia!

V roku 1915 Wu založil Čínsku lekársku asociáciu, najväčšiu a najstaršiu mimovládnu lekársku organizáciu v krajine.

V roku 1935 bol prvým Malajzanom – a prvým človekom čínskeho pôvodu – nominovaným na Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za prácu na ovládnutí pľúcneho moru.

Úsilie Wu, oddaného obhajcu a lekára v oblasti lekárskeho pokroku, zmenilo nielen verejné zdravie v Číne, ale aj v celom svete.

Dr. Wu Lien-teh na fotografiách približne z roku 1920. Foto pre Google poskytli pravnuci čínsko-malajzijského doktora

„Je nám cťou, že Google oslavuje narodeniny nášho pradeda,“ povedali pre Google pravnučky „oslávenca“. „Pred viac ako storočím pomohol v Číne potlačiť mor a vyvinul techniky, ako je nosenie masiek, ktoré dodnes používame v boji proti COVID-19. Keď sme dospievali, začuli sme príbehy nášho otca o našom pradedovi – o tom, že bol známy tým, že ovládol mandžuský pneumotický mor, chorobu, ktorá bola smrteľná pre takmer všetkých, ktorí ňou ochoreli,“ uvádza Google vo svojom Doodle blogu.