Ide naozaj o (bez)chybný projekt Marvelu?

WandaVision: Stojí najsledovanejší seriál posledných týždňov za vašu pozornosť?

Marvel Studios začali svoju novú etapu a po viac ako roku sme sa konečne dočkali nového počinu s názvom WandaVision.
Vydané 9. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Najsledovanejší seriál súčasnosti má za sebou poslednú epizódu, a tak je najvyšší čas priniesť vám recenziu tohto veľkolepého projektu Marvel Studios.

Deväť epizód počas ôsmich týždňov pretieklo ako voda. Väčšina z nás si vďaka Netflixu privykla na možnosť pozrieť si všetky epizódy naraz, teda na binge watching. WandaVision opäť ukázalo kúzlo toho, aké je to čakať na ďalšiu novú epizódu a donekonečna rozoberať so svojím okolím, čo sa udialo a čo nás asi čaká.

Marvel vo svojich plánoch disponoval vždy len filmami, ale časy sa zmenili a prvou lastovičkou týchto zmien je práve WandaVision.  Samozrejme nás čaká množstvo ďalších seriálov ako The Falcon and The Winter Soldier (premiéra už za dva týždne), Loki, She-Hulk atď.

Enormný úspech WandaVision možno hlavu Marvelu Kevina Feiga prinúti spraviť do budúcnosti pár zmien a naplánuje ešte viac seriálových projektov. O šialenstve okolo WandaVison svedčí aj to, že Disney+ malo dočasný výpadok po zverejnení niekoľkých nových epizód tohto seriálu. Stream proste nezvládol nápor divákov.

Vision je mŕtvy a Wanda je v hlbokom smútku. Takýto bol stav tejto dvojice hrdinov po Avengers: Endgame. Seriál WandaVision nás vrhá do veľmi podivného prostredia. Malé mestečko Westview je obohnané silovým polom v tvare hexagónu.

Okolo tohto objektu je nastúpená armáda, FBI a organizácia SWORD. To najdivnejšie príde, keď naladia frekvencie z hexagónu, ktoré im vysielajú sitkom v hlavných úlohách s Wandou a Visionom. Znie to divne? Áno! No nebojte sa, seriál postupne všetko vysvetlí.

Na WandaVision sa valia pochvalné recenzie zo všetkých strán. Treba však povedať, že fanúšikovia sa rozdelili do dvoch táborov. Tých, ktorí seriál považujú za to najlepšie, s čím Marvel doteraz prišiel, ale aj tých, pre ktorých je WandaVision tak trochu nudná záležitosť.

Úprimne, oba tábory majú pravdu. Aby ste mohli byť tak nadšení ako ľudia z prvého tábora, je nutné poznať komiksy Wandy a Visiona, z ktorých tvorcovia vo veľkom čerpali. V takom prípade dokážete oceniť všetky divnosti a na prvý pohľad nudné veci.

Marvel najprv vypustil prvé dve epizódy naraz. Prvá mala len 10 minút a druhá niečo cez 20 minút. Obe boli v duchu (ne)známych sitkomov z 50. rokov a ukázali Wandu a Visiona ako šťastnú rodinku. Každým ďalším dielom sa posúvame v histórii sitkomov po desaťročiach, až sa dopracujeme k tým súčasným. A nebojte, aj epizódy sa postupne predlžujú.

Tvorcovia síce vysvetlia prečo si Wanda vytvorila takýto svet, zabudli však, že tento žáner v sebe má aj humor a vtip. Tie sa v tomto seriáli nedostavia, ani keď tvorcovia začnú čerpať z najvtipnejších sitkomov poslednej dekády, akými sú už kultový The Office alebo The Modern Family. Je veľká škoda, že si tvorcovia nedali viac záležať aj na humornej stránke.

Je pravda, že každou ďalšou epizódou je seriál zaujímavejší a menej mätúci. To najlepšie sa dostaví približne v polovici, keď sa konečne presunieme z „komédie“ vo Westview/hexagónu k stanovisku FBI, armády a SWORDu, kde sa snažia zistiť, čo to vlastne Wanda spravila a prečo.

Je Wanda tou zlou, alebo je v pozadí niekto úplne iný? Od tohto momentu začne seriál byť zaujímavejší a rozhodne lepší.

Príde aj na niekoľko momentov, ktoré fanúšikov nechajú vo vytržení. Jeden z nich dokonca naznačuje už dlho očakávané pripojenie X-menov do Marvel Cinematic Universa. Než začalo Disney+ vysielať seriál WandaVision, kolovalo internetom množstvo rôznych klebiet a (ne)overených teórii.

Niektoré boli tak veľkolepé, že len ťažko mohli tvorcovia naplniť takéto očakávania. Tí sa nakoniec držali o niečo viac pri zemi a WandaVision až tak okato nenaznačuje, čo všetko nás čaká v ďalších projektoch Marvelu. Pred odvysielaním poslednej epizódy sa aj samotní tvorcovia vyjadrili, že niektorí fanúšikovia budú určite sklamaní.

Seriálu WandaVision nemožno odoprieť snahu priniesť do veľkolepého sveta Marvel niečo nové. Väčšina z nás sa zhodne, že táto mašina menom Marvel občas pôsobí, že ide na zotrvačník. Filmy ako keby išli stále podľa tej istej šablóny. Novinka určite pôsobí sviežejšie a je len škoda, že tvorcovia viac nezapracovali na humornej stránke.

Keď už sa hráte na komediálny seriál, mali by ste byť predsa aj vtipný.

Úvodné epizódy pôsobia viac ako fanservis pre hardcore komiksových fanúšikov a trvá naozaj dlho, kým seriál začne byť  zaujímavý aj pre niekoho, kto nemá načítané všetky komiksy. Buďte bez obáv, seriál začne byť zaujímavý a pútavý, len treba vydržať.

WandaVision dokázal zasýtiť hlad, ktorý spôsobilo viac ako ročné čakanie na prvý projekt Marvel Studios, odkedy prišiel do kín Spiderman: Far From Home. Toho sme v kinách videli ešte v lete 2019. Vďaka tejto väčšej prestávke a vzniknutému „hladu“ po nových Marvel príbehoch, možno seriálu odpustiť tých niekoľko chýb.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »