Grand Prix 2020

Fantastický svetový úspech: Slovenská dizajnérka Lenka Petráková získala ocenenie za skvostný „8. kontinent“

Návrh vedeckého zariadenia na čistenie oceánu od slovenskej dizajnérky Lenky Petrákovej získal najvyššie ocenenie v architektonickej súťaži Grand Prix 2020.

 

Pribúdajúci odpad je momentálne jedným z najliehavejších problémov, s akými sa naša generácia stretáva. A aj napriek tomu, že vedecké tímy z celého sveta a aj zanietení jednotlivci neustále nachádzajú nové a efektívnejšie metódy zúžitkovania odpadu, stále ľudstvo neprijalo tieto inovácie za štandard.

Odpad v súčasnosti pokrýva plochu približne 1,6 milióna štvorcových metrov priamo na hladine Tichého oceánu. Fakticky vznikol ostrov odpadu plávajúci oceánom, často sa o ňom hovorí aj ako o ôsmom kontinente sveta.

Plávajúca stanica s názvom The 8th Continent (ôsmy kontinent, svetadiel) je navrhnutá na riešenie tohto závažného environmentálneho problému.

The 8th Continent získal ocenenie Grand Prix 2020 za architektúru a inováciu mora od Nadácie Jacques Rougerie, francúzskeho inštitútu, ktorý oceňuje vizionárske projekty podporujúce udržateľnú spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi.

 

Petrákovej projekt tvoria vzájomne prepojené budovy v tvare kvetových lístkov, ktoré stoja na chápadlových plošinách a všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál.

Inzercia

Štúdia tiež obsahuje výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré študuje morské prostredie, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydroponickej kultivácie (metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody) a životných zariadení pre vedcov stanice.

Projekt Petrákovej je koncipovaný tak, aby bol sebestačný, aby sa adaptoval a ťažil z prostredia oceánu.

Budovy sú aerodynamické, aby prúdiaci vzduch okolo nich prechádzal, čo zvyšuje ich odolnosť voči silnému oceánskemu vetru,  okrem toho zhromažďujú vodu na zavlažovanie a využívajú prílivovú a solárnu energiu.

 

„Aj keď sa jedná o nezrealizovaný projekt, ako povedal Jules Verne, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť,“ hovorí autorka projektu Lenka Petráková (web), ktorá podľa svojho LinkedIn profilu práve pôsobí ako Senior Designer v Zaha Hadid Architects. „A verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu, environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi, aby sme ich mohli stavať pre naše lepšie zajtrajšky sveta.“

 

Najväčšie smetiská sveta: na najväčšom denne končí 20-tisíc ton odpadu!

100% recyklácia odpadu bez triedenia je realitou, robia ju Česi. Majú šancu zmeniť svet

Nemecký startup vyrába z odpadu materiál na 3D tlač

 

Pokračujte na ďalší príspevok »