EÚ | ENVIRO

CO2 je práve najdrahšie v histórii, má narásť na vyše dvojnásobok

Cena emisných povoleniek sa vyšplhala na historické maximum, uvádza Euractiv. V pondelok stála tona CO2 33,58 eur.
Vydané 7. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Chladné počasie a oneskorený začiatok tohtoročných aukcií povoleniek. To sú dva hlavné dôvody, prečo sú dnes ceny emisií oxidu uhličitého v Európe na svojom maxime. Plánované sprísňovanie klimatických politík v EÚ má navyše ceny ešte zvýšiť, čo sa považuje za stabilizáciu celého Európskeho systému obchodovania s emisiami (ETS).

Jedna povolenka EUA dáva držiteľovi právo vypustiť jednu tonu oxidu uhličitého alebo ekvivalentné množstvo dvoch silnejších skleníkových plynov, oxidu dusného (N2O) a perfluórovaných uhľovodíkov (PFC). Čím viac emisií držiteľ vyprodukuje, o toľko viac musí zaplatiť. Aj toto je nástroj, akým môže Európska komisia vynucovať znižovanie produkcie skleníkových plynov.

Ďalšie reformy systém čakajú už tento rok, hovorí sa o jeho rozšírení na sektor námornej a leteckej dopravy a o obmedzení bezplatných povoleniek.

V decembri sa krajiny EÚ zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55% oproti úrovni z 1990. V polovici tohto roka zverejní Komisia sériu návrhov na reformu environmentálnej legislatívy a nástrojov, vrátane reformy ETS, uvádza Euractiv.

Cena jednej tony CO2 v pondelok podľa ember-climate.org predstavovala 33,58 eur, čo bolo historicky najviac. V súčasnosti sa hodnota jednej tony mierne znížila, v strednodobom horizonte sa ale očakáva jej významný rast – a to skutočne podstatný. Podľa odhadov analytikov z Refinitiv do roku 2030 narastie cena povoleniek na 89 eur za tonu.

Vývoj ceny povoleniek EUA od roku 2008 dodnes | Zdroj: https://ember-climate.org/data/carbon-price-viewer/

Pokračujte na ďalší príspevok »