Posledný velký film roku 2020

Soul: Animák od Pixaru, ktorý zaujme viac dospelých ako deti

Toy Story, Autá, Coco. Tieto a mnoho ďalších filmov nám prinieslo štúdio Pixar, ktoré nás chce ohúriť novinkou Soul. Podarilo sa?
Vydané 7. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Po krátkej vianočnej prestávke sa opäť hlásime o slovo s novým článkom.

A rovno pôjde o recenziu posledného väčšieho filmu, ktorý uzrel svetlo sveta koncom roka 2020. Ide o pixarovku Soul, ktorá mala svoju premiéru na Disney+. Pôvodne sme sa filmu mali dočkať v kinách ešte v lete 2020. Opäť však platí – producenti mienia, korona mení.

Za réžiou tohto animáku stojí na prvé počutie neznámy Pete Doctor. Keď si bližšie prezriete jeho staršiu tvorbu, narazíte na pecky ako Inside Out, Coco, Up, či Monsters Inc. Všetko sú to úspešné snímky štúdia Pixar.

Priblížila sa novinka Soul kvalitatívne k svojim starším bratom? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Zbystriť pozornosť by mali najmä fanúšikovia Inside Out. Práve s týmto animákom je Soul najviac porovnávaný.

Soul pochopia viac dospelí, než deti

Príbeh sa točí okolo stredoškolského učiteľa hudby Joa Gardnera, ktorému život tak trochu preteká pomedzi prsty, až jedného dňa dostane šancu zahrať si v profesionálnej kapele jeho milovaný jazz.

Lenže skôr, ako príde na samotný koncert, Joe nešťastnou náhodou zomrie. Teda, nie tak úplne. Jeho duša sa ocitne niekde medzi životom a smrťou a s vypätím všetkých síl sa snaží dostať späť k svojmu životu. Veľké dobrodružstvo sa môže začať.

Filmy z produkcie Pixar sú síce animované rozprávky, no väčšina z nich je tak emočne silná, že nenechá chladným ani dospelého diváka.

Častokrát obsahujú vtipy, ktoré si viac užijú dospelí diváci, ako deti. Prvotne sú však vždy venované práve detskému divákovi. A pri sledovaní filmu Soul (Duša) som často mal pocit, že tento film si skôr užije práve dospelý divák.

Svet medzi životom a smrťou, ktorý nám film ukáže, je úžasný, vtipný a krásny. Film vám dá odpoveď na to, čo sa deje s našou dušou pred narodením, keď robíme to, čo nás najviac naplňuje, alebo naopak čo sa s nami stane, ak prestaneme počúvať svoje vnútro a necháme sa pohltiť povinnosťami či zlými rečami nášho okolia. Toto sú všetko témy, ktoré trápia hlavne nás dospelých.

Detský divák si film užije viac od momentu, keď sa duša opäť dostane k telu Joa Gardnera, lenže nie všetko prebehne tak ako má, čo bude zdrojom nových problémov a komických situácií. Presne takých, na aké sme zvyknutí aj z predchádzajúcich snímkov štúdia Pixar.

Tým samozrejme nechcem povedať, že by úvod filmu mohol byť pre deti nudný.

Čo treba spomenúť je určite hudobná zložka filmu. Zo snímky sa najčastejšie ozýva jazzová tvorba, ktorej nie som veľký fanúšik. Hlavná postava sa však venuje hre na klavír a tieto hudobné čísla vás dokážu uniesť do iného sveta.

V častiach, kde sa hrdinovia pohybujú medzi životom a smrťou, sa ozýva zaujímáva hudobná tvorba. Miestami pôsobí zvláštne, no pútavo. Keď zistíte, že za hudobnou zložkou filmu stojí Trent Reznor z legendárnej alternatívnej kapely Nine inch Nails, pochopíte, prečo je hudba tak netypická pre animovaný film. Zvláštny výber tvorcu pre detský animák. V tomto prípade to však zafungovalo priam geniálne.

 

Po výtvarnej stránke nám vie film tiež ponúknuť veľa.

Snímky zo štúdia Pixar, vždy patrili k špičke a každým ďalším filmom posúvali hranice animovaného filmu. Často padajú otázky ako Kam sa môžu ešte posunúť? či Bude štúdio ešte schopné prísť s niečím, čo nás ohúri?

To, ako skvele dokázali znázorniť pocity vo filme Inside Out, bolo niečo neuveriteľné. Presne to isté sa tvorcom podarilo aj so svetom po smrti, prípadne medzi životom a smrťou, miestom kde sa naša duša formuje pred našim narodením, alebo po našej smrti.

Nápady a kreativita sršia z každej sekundy.

Aj napriek tomu, že sa jedná o animovaný film pre deti, odporúčam ho pozrieť každému jednému z vás – dospelých.

Vtipný, emóciami nabitý a silný príbeh o tom, ako treba nájsť tu správnu cestu životom. Popravde, vôbec nebudem protirečiť názorom, ktoré budú film Soul titulovať snímkou roka 2020. Filmu skutočne niet čo vytknúť. Dosť bolo čítania a okamžite si ho bežte pozrieť!

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.