Drogy poháňali Hollywood – špinavá história filmu

Debbie Reynolds 19-ročná Debbie Reynolds bola obsadená ako Kathy Selden, hlavná ženská postava vo filme Singin ‚in the Rain. Jej partnerom nebol nikto iný ako veľmi ostrieľaný, neuveriteľne talentovaný Gene Kelly, a od Debbie sa očakávalo, že sa mu vyrovná krok za krokom. Reynolds bola na túto výzvu pripravená, ale vyčerpávajúci rozvrh skúšok a tlak,… Prečítať celé

Debbie Reynolds

19-ročná Debbie Reynolds bola obsadená ako Kathy Selden, hlavná ženská postava vo filme Singin ‚in the Rain. Jej partnerom nebol nikto iný ako veľmi ostrieľaný, neuveriteľne talentovaný Gene Kelly, a od Debbie sa očakávalo, že sa mu vyrovná krok za krokom.

Reynolds bola na túto výzvu pripravená, ale vyčerpávajúci rozvrh skúšok a tlak, čoskoro začali ničiť jej zdravie. Keď jej lekár odporučil, aby si vzala týždeň voľna, šéf štúdia MGM Arthur Freed jej povedal, aby išla k inému lekárovi.

Reynolds vo svojich memoároch z roku 2013 pripomenula, ako jej Freed nariadil, aby dostala „vitamínové injekcie“ od jeho lekára – boli to možno tie isté „vitamíny“, ktoré zničili aj Judy Garland.

Reynolds práve objavila jedno zo špinavých malých tajomstiev starého Hollywoodu – drogy poháňali jeho klasické filmy. Medzi 20. a 60. rokmi 20. storočia vytvorili hollywoodske štúdiá niektoré z najväčších filmov histórie. Často to však robili aj za cenu zdravia svojich hviezd.

Napriek tlaku sa Reynolds držala rád svojho vlastného lekára. Jej lekár trval na tom, aby zostala v posteli a oddychovala. Toto rozhodnutie ju možno zachránilo pred životom na stimulantoch.

 

Judy Garland. Zdroj: theguardian.com

Predčasná smrť Judy Garland

Detskí herci mali podliehať prísnym pracovným zákonom, ktoré upravovali hodiny strávené na nakrúcaní; herci ako Elizabeth Taylor a Shirley Temple však pripomenuli, že režiséri a vedúci štúdií sa vždy snažili posunúť hranice týchto hodín.

Inzercia

Hoci Taylor a Temple prežili svoju detskú hviezdu bez drog, Judy Garland nie. S „pilulkami“ ju zoznámila jej matka, ktorá trvala na tom, aby ich užívala, a aby podala energický výkon. V priebehu rokov, keď sa Garland stala väčšou hviezdou, jej lekári v štúdiu MGM predpísali pilulky na kontrolu jej hmotnosti a úrovne energie.

Sú záznamy o tom, ako jej dávali pilulky, aby ju udržali na nohách dlho po tom, čo bola vyčerpaná. Potom ju vzali do štúdiovej nemocnice a vyradili tabletkami na spanie. Po štyroch hodinách ju zobudili a dali jej opäť tabletky na povzbudenie, aby mohla pracovať 72 hodín vkuse!

Pre Garland, ktorá sa len ťažko vyrovnávala s tlakom, že je jednou z najviditeľnejších a najpracovitejších hviezd MGM, viedol tento režim k úplnej závislosti a sérii nervových zrútení. Zomrela predčasne v Londýne vo veku 47 rokov na predávkovanie liekmi.

 

Benzedrín bol oficiálne schválený britským kráľovským letectvom v roku 1941 vo forme tabliet aj inhalátorov. Zdroj: allthatsinteresting.com

Režiséri a amfetamín

Iným hviezdam, ako napríklad herečke Joanne Moore, boli predpísané amfetamíny alebo „vitamínové injekcie“ na kontrolu ich hmotnosti.

Pre mnohé ženy v hviezdnom svete, ktorý si vyžadoval fyzickú dokonalosť a výkon, bolo užívanie tabletiek predpísaných štúdiovými lekármi nezvratné.

Herci neboli jediní, ktorí v Hollywoode brali drogy. Legendárny režisér a producent David O. Selznick bol notoricky závislý na benzedríne (amfetamín), aby prekonal dlhé hodiny natáčania filmov. Jeden z hercov na natáčaní, povedal, že Selznick na natáčaní „drvil benzedrín a olizoval kúsky z dlane, zrnko po zrnku“.

Režisér Carol Reed a veľká časť jeho štábu údajne užívali veľké množstvo amfetamínov, aby držali krok s rýchlym produkčným plánom ďalšieho klasického filmu, Tretí muž.

 

Epidémia s dúhovými tabletkami

Hollywood nebol jediným odvetvím so závislosťou na tabletkách. Amfetamíny raketovo vzrástli na popularite po druhej svetovej vojne kvôli ich širokému používaniu (a zneužívaniu) v armáde. V 60. rokoch to bola plnohodnotná epidémia s takzvanými „dúhovými tabletkami na chudnutie“ (v skutočnosti silnými kokteilmi sedatív a stimulantov), ​​ktoré lekári bežne predpisovali.

V roku 1970 bolo užívanie amfetamínu obmedzené zákonom o kontrolovaných látkach, ktorý uznával jeho návykové vlastnosti. V tom čase už Hollywood prešiel na iné stimulanty, ako je kokaín, a štúdiový systém, ktorý často poskytoval drogy hercom kvôli dobrému výkonu, stratil veľkú časť svojej sily.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.