Zabúdanie a starí pacienti? O skleróze multiplex sa šíria najmä mýty

Hoci je prídavné meno sklerotický synonymum slova zábudlivý, najčastejším a niekedy aj jediným prejavom sklerózy multiplex nie je strata pamäti, ale únava. Rovnako mylné je aj presvedčenie, že sa skleróza multiplex objaví až v dôchodkovom veku. Prvé príznaky tohto chronického ochorenia sa najčastejšie prejavia medzi dvadsiatkou až štyridsiatkou. „Mnohí ľudia si myslia, že roztrúsená skleróza sa týka… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

„Mnohí ľudia si myslia, že roztrúsená skleróza sa týka starých ľudí a súvisí so stratou pamäti. Žiaľ, opak je pravdou,“ pre TASR vysvetľuje lekárka Viera Hančinová z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Dodáva, že ochorenie sa prejavuje celkovou slabosťou, únavou, ale aj zhoršením videním. Ako skleróza multiplex vzniká? Dokážu pacienti s touto diagnózou viesť plnohodnotný život?

Imunitný systém vs. nervové vlákna

Skleróza multiplex je podľa webového portálu healthline.com chronické ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Ak to zjednodušíme, imunitný systém ľudí so sklerózou napáda ochrannú vrstvu nervových vlákien. Vrstva okolo nervových vlákien mozgu, miechy a zrakového nervu sa poškodí a mozog má problém s vysielaním signálov do zvyšku tela. Vtedy sa začínajú prejavovať symptómy.

Najčastejšie sa ochorenie prejavuje únavou. Avšak, tá sa od tej klasickej, ktorú z času na čas pociťujeme všetci, odlišuje. Tento typ únavy pacientom zabraňuje alebo sťažuje vykonávať každodenné úlohy a nezmizne ani po dlhom a kvalitnom spánku.

Veľmi často majú pacienti problém so zrakom, rečou alebo pociťujú ťažkosti pri chôdzi. Brnenie v nohách a v rukách, zakopnutie na rovnej ceste, dvojité videnie, slepota, strata koncentrácie a pamäti alebo nezrozumiteľná reč. Všetky tieto problémy sa spájajú so sklerózou multiplex. Na začiatku bývajú príznaky nenápadné, ľahko prehliadnuteľné, dokonca môžu dočasne vymiznúť. Avšak, nemali by sme ich podceňovať.

Aj ľudia so sklerózou môžu žiť naplno

Ak sa diagnóza stanoví včas a s liečbou sa začne najneskôr do dvoch rokov od prvých príznakov, celková kvalita života pacienta sa zlepší. Pre TASR to potvrdila aj lekárka Viera Hančinová: „Pacienta vieme veľmi efektívne liečiť a dobre diagnostikovaný pacient s dobre nastaveným liečebným režimom môže žiť kvalitný život, študovať, pracovať a založiť si rodinu.“

Včasný prístup k efektívnej liečbe je podľa nej tiež dôležitý pre spomalenie alebo predchádzanie zdravotnému postihnutiu, čo znižuje náklady na sociálnu podporu. Priebeh ochorenie sa líši od pacienta k pacientovi, závisí od závažnosti príznakov, ale aj reakcie tela na liečbu. Asi u desiatich až pätnástich percent pacientov sa ataky objavujú len zriedkavo.

Práve lieky pomáhajú pri zmiernení príznakov, avšak pacientom so sklerózou odborníci odporúčajú aj plávanie, cvičenie v bazéne, meditáciu alebo jogu. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Hoci je choroba nepredvídateľná, zriedkakedy končí úmrtím a väčšina pacientov dokáže aj napriek ochoreniu viesť plnohodnotný život. Avšak, často dochádza aj ku komplikáciám. Problémy s pohybom vedú k osteoporóze, artritíde a časté pády k zlomeninám. Hoci najčastejšie sa skleróza multiplex prejavuje únavou, pacientov môže potrápiť aj depresia, úzkosť alebo kognitívna porucha.

Ako lekár diagnostikuje sklerózu multiplex?

Diagnostiku ochorenia vykonáva neurológ, ktorý najskôr zistí klinickú anamnézu pacienta, následne prejde k testom. Pomocou MRI skenovania odhalí aktívne a neaktívne lézie v celom mozgu a mieche. Optická koherentná tomografia (OCT) mu pomôže skontrolovať stenčenie okolo zrakového nervu, a to tak, že urobí snímku nervových vlákien v zadnej časti oka.

Neurológ môže nariadiť aj terapiu miechy, aby zistil abnormality v miechovej tekutine. Týmto testom dokáže vylúčiť infekčné choroby. Popritom môže pacientovi zobrať krv, aby vylúčil iné ochorenia. Podobne ako skleróza multiplex sa prejavuje aj lupus, Lymská alebo Sjögrenova choroba.