Peugeot už dnes ponúka 14 elektrických a hybridných áut. Vybrali sme tie naj.

Peugeot včas identifikoval budúce trendy, a tak už dnes ponúka 14 elektrických a elektrifikovaných vozidiel. Keď uvažujete nad elektromobilom, plug-in hybridom alebo hybridom, mali by ste sa zorientovať v prvom rade v ponuke tejto automobilky.

Peugeot včas identifikoval budúce trendy, a tak už dnes ponúka 14 elektrických a elektrifikovaných vozidiel, z toho 11 určených na prepravu cestujúcich. Keď uvažujete nad elektromobilom, plug-in hybridom alebo hybridom, mali by ste sa zorientovať v prvom rade v ponuke tejto automobilky.

 

V nomenklatúre značky Peugeot sú elektrické a elektrifikované vozidlá označené písmenom e, ktoré je graficky štylizované do podoby, ktorý evokuje symbol ON/OFF. Takto ľahko v ponuke nájdete vozidlá, ktoré majú tieto moderné pohony. Prekvapivé je, že v samotných názvoch nepoužíva označenie PHEV pre plug-in hybridy, ale iba „hybrid“ – nenechajte sa preto zmýliť, výrobca takto označuje aj káblom nabíjateľné hybridy. Ďalším zaujímavým faktom je, že elektrické a elektrifikované vozidlá od Peugeotu ponúkajú vždy aj pohon so spaľovacím motorom – ide však o fakticky rovnaké vozidlá. Zákazník tak má možnosť výberu práve takej motorizácie, ktorá mu vyhovuje najviac.

Medzi 14 elektrickými a elektrifikovanými vozidlami sú aj tie, ktoré majú úžitkový charakter, pritom vedia odviezť viacero osôb: ide o Peugeot e-Rifter, Peugeot e-Traveller a Peugeot e-Expert Combi. Sú to elektromobily s dlhým dojazdom, veľkorysými zárukami a férovými cenami. Vyslovene úžitkové elektromobily má Peugeot tiež, ide o modely e-Partner Furgon, e-Expert Furgon a e-Boxer Furgon. My sa dnes sústredíme práve na osobné e-autá, konkrétne e-208, e-2008, 308, 508 a 3008.

 

Peugeot e-208

Kompaktný hatchback je určený najmä do mestského prostredia, ale nestratí sa ani na diaľniciach. Samotná dvestoosmička sa predáva ako elektromobil s dojazdom 362 kilometrov a tiež vo verzii s benzínovými motormi PureTech. Elektrická verzia je najsilnejšia, má výkon až do 100 kW (136 koní) a pri rýchlonabíjaní výkonom 100 kW sa 80 % kapacity batérie dobije už za 30 minút. Silnou stránkou modelu je najmä kvalita vyhotovenia interiéru PEUGEOT I‑COCKPIT 3D, ktorá v mnohom predčí aj väčšie a drahšie hatchbacky, no silnou stránkou je predovšetkým finančná racionalita modelu. S elektrickým pohonom môžete mať náklady na prevádzku minimálne alebo ten, kto je šikovný, dokonca nulové. Keď si k tomu pripočítate mesačnú splátku za financovanie vlastníctva vozidla, dostávame sa k číslam, ktoré sú oveľa výhodnejšie ako pri porovnateľných vozidlách s benzínovým či naftovým motorom. Pri elektrických verziách dostanete navyše nabíjaciu kartu s kreditom až 600€ zadarmo!

INZERCIA

Cena Peugeotu e-208 Electric 50 kWh začína na akciových 32 290 €.

Peugeot e-2008

Model 2008 je u francúzska vstupenka do sveta SUV a tiež do SUV-elektromobility. Predáva sa aj s benzínovými a naftovými motormi, ale nás teraz zaujíma najmä elektrická verzia Electric 50 kWh s akciovou cenovkou 34 290 €. SUV je tak iba o dvetisíc eur drahšie ako kompaktný hatchback e-208, pritom ponúka pozoruhodne veľkú pridanú hodnotu. Ľudia majú radi crossovery a SUV a tento elektromobil s výkonom 100 kW (138 k) naplní ich očakávania, ako aj každodenné potreby. Ponúka totiž dojazd až 345 km a napokon mierne zvýšenú karosériu, ktorá praje komfortu nastupovania, vystupovania a tiež nakladania nákladu do batožinového priestoru. Opäť musíme vyzdvihnúť kvalitu interiéru, ako aj záruku na trakčnú batériu až 8 rokov/160 000 km.

 

Peugeot 308 hatchback aj kombi

Nepochybným tromfom v rukách Peugeotu je model 308, a to ako hatchback, tak aj kombi verzia. Na trhu totiž stále nie je dostatok rozumne priestranných hatchbackov, ktoré by vedeli jazdiť aj na elektrinu. Ikonická tristoosmička tak jazdiť dokáže, pritom sa predáva s benzínovými aj naftovými motormi a tiež ako plug-in hybrid. Vodič si tak môže sám vybrať, ako chce práve jazdiť – šetrne kombinovaním benzínového a spaľovacieho motora, len na benzín alebo čisto elektricky na trase dlhej 60 km.  Táto možnosť výberu je možná len pri plug-in hybridoch a model 308 k tomu pridáva aj celý rad ďalších fajn vlastností, od priestorových pomerov až po technologickú vybavenosť vyššieho štandardu.

Peugeot 308 plug-in hybrid sa dá aktuálne zadovážiť od akciových 33 690 € vo verzii hatchback a od 34 690 € ako plug-in hybridné kombi SW.

 

Peugeot 508 fastback, kombi aj špeciál PSE

Model 508 je mnohými považovaný za to najlepšie, čo dnes nájdeme v ponuke francúzskej značky. Nie je sa čomu čudovať, pretože päťstoosmička je nielen krásna, ale aj výborne jazdí a prekypuje modernou technikou. V ponuke je ako elegantný športový fastback a ako nádherné kombi SW, ktoré sme už pokojne mohli označiť ako shooting brake. Čo po nasadnutí do vozidla zaujme azda najviac, sú veľkorysé priestorové pomery a kokpit, ktorý vás doslova pohltí vďaka robustnej stredovej konzole a nízkemu posedu. V elektrickom režime prejde až do 57 km podľa NEDC, resp. 45 km podľa WLTP.

Verzia Peugeot 508 HYbrid začína na akciovej cenovke 44 990 €, verzia SW na 46 290 €, obe sú k dispozícii v rovnakej motorizácii 1.6 Hybrid 225k e-EAT8 s automatickou prevodovkou a max. výkonom 165 kW (225 koní).

Vrcholom rodiny týchto modelov je 508 PSE, ktorá je k dispozícii pre fastback aj kombi SW. Obe verzie majú výrazné nárazníky, vystúpené bočné prahy a rozšírené rozchody kolies, do ktorých perfektne zapadajú nové 20“ disky kolies, ktoré zdôrazňujú ich impozantný vzhľad. Dokonalé splynutie elegantnej a čistej siluety umocňuje nová exkluzívna farba „Selenium Grey“, ktorá je jemne perleťová a prerušovaná dynamickým farebným podpisom „Kryptonite“. S celkovým výkonom 360 koní vďaka kombinácii oboch elektrických motorov a spaľovacieho motora, kombinovanej sile dvoch energií a systému pohonu všetkých kolies, ponúka nový PEUGEOT SPORT ENGINEERED 508 & 508 SW optimalizovanú trakciu a veľkolepé zrýchlenie s maximálnym krútiacim momentom 520 Nm. Tento vysoký výkon kombinuje výhody hybridov so skutočnou účinnosťou a dojazdom 42 km (podľa normy WLTP i) v elektrickom režime.

Športový Peugeot 508 PSE začína na cene 68 990 € a verzia 508 PSE SW na 70 290 €.

 

 

Peugeot 3008

Stredne veľké SUV sú stále v kurze a keď si jedno také chcete zadovážiť, celkom prirodzene sa váš výber zúži na niekoľko kandidátov, medzi nimi aj Peugeot 3008. Peugeot 3008 je vskutku priestranné, technologicky výborne vybavené a krásne SUV. Počas redakčného testu nás zaujalo správnym pomerom medzi moderným charakterom a funkčným praktickým potenciálom, je tak rovnako vhodné pre mladého človeka, ktorý jazdí v meste, tak aj pre štvorčlennú rodinu žijúcu na vidieku. Motorizácia 3008 HYBRID ponúka dostatočný výkon na zvládanie všetkých potrieb a nestratí sa ani na Donovaloch, keď budete predchádzať kamión v kopcoch, avšak ešte atraktívnejšou ponukou je verzia 3008 HYBRID4, ktorá k plug-in hybridnému pohonu pridáva aj pohon všetkých štyroch kolies. Okrem toho, že má poháňané aj zadné kolesá, a to nezávisle pomocou elektrického pohonu, ponúka aj vyšší systémový výkon až do 220 kW/300 koní (verzia 3008 HYBRID má 165 kW/225 k).

Plug-in hybridné SUV Peugeot 3008 HYBRID Allure začína na akciovej cene 41 890 €, verzia 3008 HYBRID4 na akciových 46 490 €, ale vo vyššej výbave Allure Pack.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »