Volkswagen predstavil najvýkonnejší Golf v histórii. Oslávil tak 20. výročie výkonných modelov R

Volkswagen Golf R 20 Years Edition
Vydané 31. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,
  • Volkswagen predstavil špeciálnu edíciu modelu Golf R oslavujúcu 20. výročie najostrejších nemeckých hothatchov
  • Novinka vychádza zo štandardného Golfu R aktuálnej generácie, výkon motora bol ale navýšený na 333 koní 
  • Volkswagen Golf R 20 Years Edition má tiež upravenú prevodovku DSG, výfuk Akrapovič a plakety s číslicou 20

 

 

Zatiaľ čo modely s označením GTI v automobilke Volkswagen už pomerne dlhú históriu, ešte silnejšie modely radu R sú stále relatívne mladé.  Prvé „erko“ v podobe Golfu R32 sa predstavilo až v roku 2002. Pod kapotou malo šesťvalec VR6 naladený na 241 koní. Práve tento Golf sa stal aj úplne prvým automobilom, pri ktorom koncern Volkswagen nasadil do sériovej výroby automatickú prevodovku DSG.

Rodina modelov R sa spočiatku obmedzovala iba na Golf a Passat, významne sa rozrástla až v poslednom období. V súčasnosti tento rad najrýchlejších Volkswagenov zahŕňa aj Arteon R, Touareg R, T-Roc R alebo Tiguan R.

Suma sumárum, práve tento rok oslavuje modelový rad R dvadsiate výročie, čo sa v Nemecku rozhodli osláviť a zdôrazniť špeciálnou edíciou existujúceho Golfu R.
Výsledkom nie je nič menšie ako najvýkonnejší sériový Golf v histórii.

Volkswagen Golf R 20 Years Edition 2022 a prvý Golf R32 z roku 2002. Za 20 rokov Golf prekonal vývoj, na ktorý sa chytá len máloktoré iné vozidlo na trhu – ak vôbec.

Novinka nesie označenie Golf R 20 Years Edition a vychádza z aktuálnej generácie Golfu R. Na prvý pohľad sú úpravy iba minoritné, pretože edícia nemá potrebu na seba upozorňovať prvoplánovo. Hlavnou zmenou je preto zvýšený výkon štvorvalcového benzínového motora. Ten je namiesto 320 koní pri tejto edícii vyladený až na 333 koní.

Štandardom je sedemstupňová automatická prevodovka DSG, ktorá dostala nový softvér, ten sa priaznivo prejavuje na ešte rýchlejšom radení ako doteraz.

Súčasťou štandardnej výbavy Golf R 20 Years Edition je tiež zvučnejší výfuk Akrapovič a systém preplňovania, ktorý by mal udržiavať pri odstavení plynu turbodúchadlo v otáčkach tak, aby pri opätovnom pridaní bola odozva motora úplne bezprostredná.

Edícia 20 Years bude dostupná iba v kombinácii modrej farby karosérie s čiernymi diskami, alebo v bielej s modrými diskami. Kolesá sú 19-palcové a obúvajú pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2. Nechýbajú samozrejme ani plakety s číslom 20 na karosérii, dokonca aj na projekcii smerujúcej z predných dverí na vozovku. Pri každom jednom nastupovaní do vozidla tak bude vodičovi štylizovaná dvadsiatka pripomínať, že bude šoférovať výnimočný hothatch.

Projekcia nápisu 20 R na vozovku je jedným z exkluzívnych prvkov výbavy Volkswagen Golf R 20 Years Edition

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.