Aktuálne: Mona Lisa bola “napadnutá“ eco-aktivistom

Internetom sa šíri nezastaviteľne video. Zábery zachytené v parížskom Louvri ukazujú osobu s rúžom a parochňou, ktorá “útočí“ na najslávnejší obraz na svete. Útok na Monu Lisu Túto nedeľu sa odohral v slávnom parížskom múzeu nezvyčajný útok. Išlo o nevydarený pokus poškodiť slávny obraz od Leonarda da Vinciho. Obraz zostal nepoškodený vďaka tomu, že je… Prečítať celé
Vydané 30. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Internetom sa šíri nezastaviteľne video. Zábery zachytené v parížskom Louvri ukazujú osobu s rúžom a parochňou, ktorá “útočí“ na najslávnejší obraz na svete.

Útok na Monu Lisu

Túto nedeľu sa odohral v slávnom parížskom múzeu nezvyčajný útok. Išlo o nevydarený pokus poškodiť slávny obraz od Leonarda da Vinciho. Obraz zostal nepoškodený vďaka tomu, že je zaliaty v nepriestrelnom skle.

Atentátnik bol identifikovaný ako 36-ročný muž. Na videozázname, ktorý zrejme vznikol bezprostredne po incidente, je atentátnik prezlečený za ženu, ktorá sedí na invalidnom vozíku. Po incidente bol prezlečený muž odvedený ochrankou múzea. Údajne ho neskôr zatkla polícia a umiestnila ho do psychiatrickej starostlivosti.

Na videu vidno, že po incidente s koláčom žiada útočník ľudí, aby „mysleli na planétu“.

„Sú tu ľudia, ktorí ničia Zem. Všetci umelci, myslite na Zem. Preto som to urobil. Myslite na planétu.“ Parížsky atentátnik

INZERCIA

https://www.youtube.com/watch?v=P2cstGtLRUc&t=4s

Nebol to prvý ani posledný útok na Monu Lisu

Predpokladá sa, že Mona Lisa od Leonarda da Vinciho bola namaľovaná v rokoch 1503 až 1517. Za viac ako 500 rokov svojej existencie zažila toho veľa.

V roku 1911 tento obraz ukradol zamestnanec múzea, čím sa zvýšila jeho medzinárodná reputácia. V 50. rokoch 20. storočia ho vandal poškodil pri útoku kyselinou. Práve odvtedy je obraz uchovávaný za sklom. V decembri toho istého roku doň v múzeu Louvre hodil juhoamerický turista kameň. Rozbil sklo a odlúpil z obrazu kúsok farby. Obraz bol následne zreštaurovaný.

V roku 1974, keď bolo dielo vystavené v Tokijskom národnom múzeu, istá žena s rôznymi zdravotnými postihnutiami postriekala jeho sklenenú vitrínu červenou farbou, aby vyjadrila svoju nespokojnosť s nedostatočným prístupom pre zdravotne postihnutých ľudí v múzeu.

Istá Ruska, rozzúrená nemožnosťou získať francúzske občianstvo, doň v roku 2009 hodila keramický pohár. Pohár sa rozbil, ale sklo ani obraz sa nepoškodili.

Milovaná aj nenávidená, prečo je Mona Lisa taká slávna?

Preslávený portrét priťahuje pohľady mnohých divákov každý deň. Je to najznámejší obraz na svete, a predsa, keď sa divákom podarí vidieť toto dielo zblízka, pravdepodobne nenaplní ich očakávania. Na obraze je útla žena. Je skromne oblečená v priesvitnom závoji, tmavom rúchu a nemá šperky.

O jej úsmeve a pohľade sa toho popísalo veľa, ale diváci sa aj tak môžu čudovať, prečo je okolo nej taký rozruch. Popri záhadách identity sediace jdámy a jej záhadného pohľadu je dôvod popularity diela jednou z mnohých hádaniek. Hoci sa mnohé teórie pokúšali určiť hlavný dôvod slávy tohoto umeleckého diela, neprišli naň. Sláva Mony Lisy je asi len výsledkom mnohých náhodných okolností.

Kto bola Mona Lisa?

V minulom storočí sa objavili názory, že Mona Lisa bola šľachtičná Isabella d’Este, markíza z Mantovy, alebo Costanza d’Avalos, vojvodkyňa z Francavilly. Iní pri pohľade na ňu videli tvár samotného Leonarda da Vinciho alebo muža, ktorý bol 20 rokov jeho asistentom (a možno aj milencom).

Dnes sa predpokladá, že múzou pre vznik obrazu bola Lisa Gherardini, manželka bohatého florentského obchodníka s hodvábom. Historici sa domnievajú, že si jej manžel objednal obraz do ich nového domu.

Záhadný úsmev

V roku 2000 vedci z Harvardu prišli s vysvetlením nepolapiteľného úsmevu Mony Lisy. Z ich vysvetlenie vyplýva, že keď sa divák pozerá na jej oči, jej ústa sú v periférnom videní. Tiene v kútikoch jej úst ich však zvýrazňujú, vďaka čomu sa jej úsmev zdá byť širší. Avšak pri priamom pohľade na jej ústa sa jej úsmev zmenší. Práve táto skutočnosť, že sa jej úsmev mení, keď sa na neho pozeráte, spôsobuje, že pôsobí tak živo, a tak tajomne.

Akú má dnes hodnotu?

Väčšina milovníkov umenia ju považuje za neoceniteľnú. Ak by sa však k obrazu mala priradiť dolárová suma, niektorí odborníci na umenie sa domnievajú, že aukcia obrazu by vyniesla viac ako 700 miliónov dolárov!

 

Zdroj: ArtNews, Britannica, RDAsia,

Pokračujte na ďalší príspevok »