Digitálna doba ako súčasť evolúcie

História ľudstva sa posúva vpred rôznymi vývojovými stupňami. Každá epocha mala svoj hnací motor – vynález, ktorý umožnil obrovský skok vpred. Súčasná digitálna epocha sa začala oveľa skôr, ako sme dnes možno ochotní pripustiť.   Prechod z doby analógovej do digitálnej sa udial v rokoch 1950 – 1970. Predchádzali jej poľnohospodárska a priemyselná revolúcia, obe poznamenané analógovou dobou. […]

Autor
Dátum zverejnenia 24. apríla 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

História ľudstva sa posúva vpred rôznymi vývojovými stupňami. Každá epocha mala svoj hnací motor – vynález, ktorý umožnil obrovský skok vpred. Súčasná digitálna epocha sa začala oveľa skôr, ako sme dnes možno ochotní pripustiť.

 

Prechod z doby analógovej do digitálnej sa udial v rokoch 1950 – 1970. Predchádzali jej poľnohospodárska a priemyselná revolúcia, obe poznamenané analógovou dobou. Digitálna éra je vývojovým štádiom ľudstva, ktoré sa začalo ako doba informatizácie.

Je viac než zrejmé, že súčasným motorom rozvoja je internet.

Internet, pôvodne vyvinutý pre vojenskú komunikáciu, následne vnikol do života ľudí tak rýchlo,  že sme si to ani riadne nestihli uvedomiť.

 

Evolúcia dospela do štádia, kedy je motorom vývoja internet.

Evolúcia dospela do štádia, kedy je motorom vývoja internet.

 

Organizácia ARPA, založená v čase studenej vojny v USA, vyvinula v r. 1957 komunikačný protokol komunikujúci medzi viacerými vzdialenými počítačmi. O vyše desaťročie neskôr, v roku 1969, sa štyri univerzity v USA navzájom spojili v sieti s názvom ARPANET. Už v roku 1972 vyvinuli systém komunikácie medzi viacerými ľuďmi, ktorý dnes poznáme ako email. Jeho vtedajšie využitie bolo obmedzené a až ďalší vývoj umožnil komunikáciu kompatibilnú s inými počítačmi. V roku 1982 bol vyvinutý jazyk na komunikáciu TCP/IP, a následne vznikol internet.

A vývoj pokračoval.

V roku 1989 Tim Berners Lee prišiel na nový spôsob výmeny informácií pod názvom http (hypertext transform protocol). Do roku 1993 sa internet používal zväčša na vedecké účely. Prelomovým bolo prepojenie vlád, inštitúcií a veľkých komerčných spoločností, ktoré sa začali etablovať na internete.

Vývoj počtu užívateľov internetu:
1990 – 2,8 mil (0,05% svetovej populácie)
2002 – 631 mil. (11% svetovej populácie)
2016 – 3,6 mld. (49% svetovej populácie)

 

V súčasnosti hádam neexistuje spoločnosť, ktorá by nemala svoj profil aj online. Isto poznáte novodobé príslovie – keď vás Google nepozná, akoby ste neexistovali. Cez internet dávame na známosť, že existujeme, kde sa nachádzame, či aké máme otváracie hodiny. Pomocou tejto platformy zdieľame informácie o našej ponuke, cenách alebo pomocou nej hľadáme nových pracovníkov. Je to nový informatívno-komunikačný kanál medzi ľuďmi, ktorý nemá hranice. Sme schopní komunikovať s kýmkoľvek a kedykoľvek. Internet nám rozšíril možnosti a zbúral hranice. Čokoľvek sa nám v minulosti zdalo nemožné, dnes nám to internet umožňuje. Zbližuje ľudí, kontinenty a názory.

 

Čo to pre nás znamená a kam tento vývoj smeruje? Rozširovanie ponuky predaja tovarov a služieb na webe rastie rovnako rýchlo ako počet jeho užívateľov. Existuje viacero svetových programov, ako dosiahnuť čo najväčšiu penetráciu internetu. Motorom je nielen rozširujúca sa sieť a poskytované služby, ale aj rozmach rôznorodých užívateľských zariadení, ako sú PC, notebook, telefóny a tablet.

 

Aktuálne je najrozšírenejším zariadením na prístup do siete smartfón so 72% podielom na trhu v r. 2015, nasledovaný tabletom s 15% podielom.

 

Geologická časová špirála, ilustračná fotografia.

Geologická časová špirála, ilustračná fotografia.

 

Podľa môjho názoru v budúcnosti transformácia technológii výrazne ovplyvní naše životy a vstúpi do súkromného života každého z nás. Poďme sa pozrieť na to, čo nás z môjho uhla pohľadu čaká.

Prepojenie digitálnych zariadení bude čím ďalej komplexnejšie a rýchlejšie. Ekonomicky najsilnejšou krajinou nebude tá, čo bude veľa vyrábať a veľa vlastniť, ale krajina, ktorá bude technologicky najvyspelejšia. Informácie a rýchlosť sa stanú ďalším krokom k výhodám, ktoré budú krajiny posúvať vpred.

Schopnosť tvoriť vyspelé technológie a napredovať budú základným predpokladom úspechu. Vzdelanie ľudí nadobudne veľmi vysokú úroveň. Technológie to umožnia všetkým kategóriám ľudstva vzhľadom na ich dostupnosť.

Virtuálna realita splynie s reálnym životom, stane sa jeho súčasťou. Jazyky a zvyky národov nebudú pre nás cudzie,  pretože technologické systémy implementované do mobilných zariadení nám zmažú akékoľvek rozdiely a nedorozumenia medzi jednotlivými skupinami.

Služby budeme nakupovať v takzvaných balíkoch, ktoré nám umožnia vybranú službu čerpať počas určitého stanoveného obdobia. Nebude nutné investovať veľké čiastky na ich implementáciu, všetko bude ponúkané vo virtuálnej realite. Tak ako dnes cesty a diaľnice majú svojich údržbárov a potrebujú opravy, tak aj technologické cesty budú tým viac potrebovať údržbu, správu a poriadok, čím viac budú využívané. Garantom bude úrad na dohľad nad zneužívaním toku informácií. Tak ako dnes máme políciu na dodržiavanie zákonov, virtuálna polícia bude odhaľovať akékoľvek porušenia, ktoré by boli v rozpore so systémom a jeho použitím.

Finančný systém ako taký zanikne, digitálne meny (nie jedna, ale viaceré), ktoré vznikajú už dnes (napríklad bitcoin), nahradia štandardné meny a budú kontrolovaným systémom riadenia ekonomiky. Bankový systém prejde transformáciou, determinácia miesta pôsobenia stratí zmysel, všetko bude voľné a bude ponúkané všade. Inflácia bude riadená tak, aby korelovala s počtom vyrobeného resp. žiadaného tovaru. Tovar sa bude robiť „just in time“ (ako dnes autá na zákazku), čím sa odstránia skladové zásoby.

Základy obchodných spoločností, ktoré dnes tvoria jadro svetovej ekonomiky, sa zmenia. Budú to hybridné útvary s akýmsi “jadrom” a naň budú nadstavovať útvary, ktoré budú vznikať, rozvíjať sa a zanikať vo veľkej rýchlosti podľa požiadaviek ekonomiky, dopytu a ponuky, ako ich budú určovať technológie. Ak sme dnes zvyknutí na obrovské giganty, tak v tomto zmysle existovať nebudú. Budú to veľké celky s nezávislým riadením, ktoré umožnia tvoriť v krátkych časových úsekoch s veľkým rizikom neúspechu.

 

Pokiaľ dostane systém pod kontrolu dopyt, výroba a služby budú presne nastavené na potreby dopytu. V tom okamihu dosiahneme vysokú úroveň efektivity, ktorú bude riadiť všeobecný algoritmus finančného sveta a obchodu. Inflácia a deflácia, ako ich dnes poznáme, zaniknú. Vyššie spomenuté prvky znemožnia vyrábať na sklad alebo vytvárať viac finančných nástrojov, ako je reálna potreba.

 

Ľudská práca sa obmedzí na tvorenie technológií a všetko ostatné prevezmú stroje, či už technického, alebo biologického pôvodu. Budúcnosť, ktorá nás čaká, odstráni bariéry nepochopenia, odlišností a konfliktov. Napriek vyspelej technológii  v konečnom dôsledku rozvoj budeme stále riadiť my – ľudia.

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

AVIS Slovensko

Líder autopožičovní na Slovensku zavádza vlastne emisné limity, nastavuje environmentálny trend v krajine

Spoločnosť United Rental Group, s.r.o. prevádzkovateľ prenájmu a leasingu automobilov v SR pod značkami AVIS a Payless Car rental sa zaviazal posunúť svoje vlastné limity a nastaviť neočakávane nízky štandard CO₂ pre celú svoju flotilu 1 500 vozidiel.

19. novembra 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019