Digitálna doba ako súčasť evolúcie

História ľudstva sa posúva vpred rôznymi vývojovými stupňami. Každá epocha mala svoj hnací motor – vynález, ktorý umožnil obrovský skok vpred. Súčasná digitálna epocha sa začala oveľa skôr, ako sme dnes možno ochotní pripustiť.   Prechod z doby analógovej do digitálnej sa udial v rokoch 1950 – 1970. Predchádzali jej poľnohospodárska a priemyselná revolúcia, obe poznamenané analógovou dobou. […]

Autor
Dátum zverejnenia 24. apríla 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

História ľudstva sa posúva vpred rôznymi vývojovými stupňami. Každá epocha mala svoj hnací motor – vynález, ktorý umožnil obrovský skok vpred. Súčasná digitálna epocha sa začala oveľa skôr, ako sme dnes možno ochotní pripustiť.

 

Prechod z doby analógovej do digitálnej sa udial v rokoch 1950 – 1970. Predchádzali jej poľnohospodárska a priemyselná revolúcia, obe poznamenané analógovou dobou. Digitálna éra je vývojovým štádiom ľudstva, ktoré sa začalo ako doba informatizácie.

Je viac než zrejmé, že súčasným motorom rozvoja je internet.

Internet, pôvodne vyvinutý pre vojenskú komunikáciu, následne vnikol do života ľudí tak rýchlo,  že sme si to ani riadne nestihli uvedomiť.

 

Evolúcia dospela do štádia, kedy je motorom vývoja internet.

Evolúcia dospela do štádia, kedy je motorom vývoja internet.

 

Organizácia ARPA, založená v čase studenej vojny v USA, vyvinula v r. 1957 komunikačný protokol komunikujúci medzi viacerými vzdialenými počítačmi. O vyše desaťročie neskôr, v roku 1969, sa štyri univerzity v USA navzájom spojili v sieti s názvom ARPANET. Už v roku 1972 vyvinuli systém komunikácie medzi viacerými ľuďmi, ktorý dnes poznáme ako email. Jeho vtedajšie využitie bolo obmedzené a až ďalší vývoj umožnil komunikáciu kompatibilnú s inými počítačmi. V roku 1982 bol vyvinutý jazyk na komunikáciu TCP/IP, a následne vznikol internet.

A vývoj pokračoval.

V roku 1989 Tim Berners Lee prišiel na nový spôsob výmeny informácií pod názvom http (hypertext transform protocol). Do roku 1993 sa internet používal zväčša na vedecké účely. Prelomovým bolo prepojenie vlád, inštitúcií a veľkých komerčných spoločností, ktoré sa začali etablovať na internete.

Vývoj počtu užívateľov internetu:
1990 – 2,8 mil (0,05% svetovej populácie)
2002 – 631 mil. (11% svetovej populácie)
2016 – 3,6 mld. (49% svetovej populácie)

 

V súčasnosti hádam neexistuje spoločnosť, ktorá by nemala svoj profil aj online. Isto poznáte novodobé príslovie – keď vás Google nepozná, akoby ste neexistovali. Cez internet dávame na známosť, že existujeme, kde sa nachádzame, či aké máme otváracie hodiny. Pomocou tejto platformy zdieľame informácie o našej ponuke, cenách alebo pomocou nej hľadáme nových pracovníkov. Je to nový informatívno-komunikačný kanál medzi ľuďmi, ktorý nemá hranice. Sme schopní komunikovať s kýmkoľvek a kedykoľvek. Internet nám rozšíril možnosti a zbúral hranice. Čokoľvek sa nám v minulosti zdalo nemožné, dnes nám to internet umožňuje. Zbližuje ľudí, kontinenty a názory.

 

Čo to pre nás znamená a kam tento vývoj smeruje? Rozširovanie ponuky predaja tovarov a služieb na webe rastie rovnako rýchlo ako počet jeho užívateľov. Existuje viacero svetových programov, ako dosiahnuť čo najväčšiu penetráciu internetu. Motorom je nielen rozširujúca sa sieť a poskytované služby, ale aj rozmach rôznorodých užívateľských zariadení, ako sú PC, notebook, telefóny a tablet.

 

Aktuálne je najrozšírenejším zariadením na prístup do siete smartfón so 72% podielom na trhu v r. 2015, nasledovaný tabletom s 15% podielom.

 

Geologická časová špirála, ilustračná fotografia.

Geologická časová špirála, ilustračná fotografia.

 

Podľa môjho názoru v budúcnosti transformácia technológii výrazne ovplyvní naše životy a vstúpi do súkromného života každého z nás. Poďme sa pozrieť na to, čo nás z môjho uhla pohľadu čaká.

Prepojenie digitálnych zariadení bude čím ďalej komplexnejšie a rýchlejšie. Ekonomicky najsilnejšou krajinou nebude tá, čo bude veľa vyrábať a veľa vlastniť, ale krajina, ktorá bude technologicky najvyspelejšia. Informácie a rýchlosť sa stanú ďalším krokom k výhodám, ktoré budú krajiny posúvať vpred.

Schopnosť tvoriť vyspelé technológie a napredovať budú základným predpokladom úspechu. Vzdelanie ľudí nadobudne veľmi vysokú úroveň. Technológie to umožnia všetkým kategóriám ľudstva vzhľadom na ich dostupnosť.

Virtuálna realita splynie s reálnym životom, stane sa jeho súčasťou. Jazyky a zvyky národov nebudú pre nás cudzie,  pretože technologické systémy implementované do mobilných zariadení nám zmažú akékoľvek rozdiely a nedorozumenia medzi jednotlivými skupinami.

Služby budeme nakupovať v takzvaných balíkoch, ktoré nám umožnia vybranú službu čerpať počas určitého stanoveného obdobia. Nebude nutné investovať veľké čiastky na ich implementáciu, všetko bude ponúkané vo virtuálnej realite. Tak ako dnes cesty a diaľnice majú svojich údržbárov a potrebujú opravy, tak aj technologické cesty budú tým viac potrebovať údržbu, správu a poriadok, čím viac budú využívané. Garantom bude úrad na dohľad nad zneužívaním toku informácií. Tak ako dnes máme políciu na dodržiavanie zákonov, virtuálna polícia bude odhaľovať akékoľvek porušenia, ktoré by boli v rozpore so systémom a jeho použitím.

Finančný systém ako taký zanikne, digitálne meny (nie jedna, ale viaceré), ktoré vznikajú už dnes (napríklad bitcoin), nahradia štandardné meny a budú kontrolovaným systémom riadenia ekonomiky. Bankový systém prejde transformáciou, determinácia miesta pôsobenia stratí zmysel, všetko bude voľné a bude ponúkané všade. Inflácia bude riadená tak, aby korelovala s počtom vyrobeného resp. žiadaného tovaru. Tovar sa bude robiť „just in time“ (ako dnes autá na zákazku), čím sa odstránia skladové zásoby.

Základy obchodných spoločností, ktoré dnes tvoria jadro svetovej ekonomiky, sa zmenia. Budú to hybridné útvary s akýmsi “jadrom” a naň budú nadstavovať útvary, ktoré budú vznikať, rozvíjať sa a zanikať vo veľkej rýchlosti podľa požiadaviek ekonomiky, dopytu a ponuky, ako ich budú určovať technológie. Ak sme dnes zvyknutí na obrovské giganty, tak v tomto zmysle existovať nebudú. Budú to veľké celky s nezávislým riadením, ktoré umožnia tvoriť v krátkych časových úsekoch s veľkým rizikom neúspechu.

 

Pokiaľ dostane systém pod kontrolu dopyt, výroba a služby budú presne nastavené na potreby dopytu. V tom okamihu dosiahneme vysokú úroveň efektivity, ktorú bude riadiť všeobecný algoritmus finančného sveta a obchodu. Inflácia a deflácia, ako ich dnes poznáme, zaniknú. Vyššie spomenuté prvky znemožnia vyrábať na sklad alebo vytvárať viac finančných nástrojov, ako je reálna potreba.

 

Ľudská práca sa obmedzí na tvorenie technológií a všetko ostatné prevezmú stroje, či už technického, alebo biologického pôvodu. Budúcnosť, ktorá nás čaká, odstráni bariéry nepochopenia, odlišností a konfliktov. Napriek vyspelej technológii  v konečnom dôsledku rozvoj budeme stále riadiť my – ľudia.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Ako ovplyvnili najväčšie konflikty ľudstva rast populácie?

Každý významný konflikt mal vplyv na vtedajšiu populáciu ľudstva na Zemi.

18. júla 2019

Značka NIKE vyriešila problém s vybuchujúcou teniskou spred 2 týždňov

Ešte 20. februára 2019 sa konal basketbalový zápas, počas ktorého došlo k zraneniu hráča menom Zion Williamson. Po tom, čo podľa medializovaných správ jeho teniska značky NIKE „explodovala“, si zranil koleno. Incident mal za následok, že hráč sa už v ten deň nevrátil na ihrisko.   V skutočnosti sa nejednalo o výbuch tenisky, ale jej […]

4. marca 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019