Domáci miláčikovia

Čo nepatrí do psej misky? Tieto potraviny by psy určite nemali jesť

Pokiaľ chcete vášmu psovi ponúknuť ovocie uistite sa, že je zrelé a bez kôstok.
Pozor však na niektoré druhy ovocia, zeleniny alebo iné potraviny, ktoré môžu byť naozaj nebezpečné
Vydané 1. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

To, že našich domácich miláčikov bezhranične milujeme a dali by sme im čokoľvek na svete, pozná a pochopí každý milovník zvierat. Psím očiam sa len ťažko odoláva, a preto sme schopní ponúknuť im čokoľvek, čo práve konzumujeme, a na čo majú aj psy, očividne, vždy chuť. Niektoré potraviny sú však pre psy naozaj toxické a prinesú im viac škody ako osohu, a na to by sme si mali dávať pozor. Pravdepodobne ste už počuli, že psy by nemali jesť napríklad čokoládu, no to ani z ďaleka nie je jediná potravina, ktorá by mala byť pre vášho verného spoločníka zakázaná.

Zakázané druhy ovocia a zeleniny

Podľa portálu Royalpets.sk by sa psiemu jedálničku malo oblúkom vyhýbať aj avokádo. Jeho súčasťou je látka persin, ktorá poškodzuje tkanivá srdca a pľúc, čo môže spôsobiť problémy s dýchaním či žalúdočné ťažkosti. Je dosť pravdepodobné, že by váš pes nad avokádom aj tak ohrnul nos, no radšej ani nepokúšajte šťastie.

Nedávajte mu ani nič, čo obsahuje cibuľu, pór, cesnak či pažítku. Nachádzajú sa v nich totiž sulfidy, ktoré sú pre psy ťažko stráviteľné a v nadmernom množstve dokonca toxické. Konzumácia týchto druhov zeleniny sa prejaví najmä nadúvaním, bolesťou brucha či hnačkami.

Pre psy sú nebezpečné aj zelené, nedozreté paradajky. Okrem toho, že pravdepodobne nechutia tak sladko, ako červené, sú pre psy toxické a mohli by viesť k závažným zdravotným ťažkostiam (triaška, kóma). Dôležité je poznamenať aj to, že pre psy sú nebezpečné akékoľvek nezrelé či nedozreté druhy ovocia a zeleniny. A preto, ak doma pestujete ovocie či zeleninu, dbajte na to, aby k nim váš domáci miláčik nemal prístup.

Pre psíkov sú „no go“ aj hrozienka či samotné hrozno. Okrem toho, že sa mu počas pokusu o zjedenie niekde odkotúľa, je preňho aj veľmi nebezpečné. Podľa portálu Barfer.sk, môže hrozno vo väčšom množstve spôsobiť zlyhanie obličiek.

Pokiaľ chcete vášho psíka aj napriek tomu potešiť ovocím, uistite sa, že je zrelé a bez kôstok. Ako tvrdí portál Royalpets.sk, niektoré druhy ovocia, najmä broskyne, marhule, čerešne, jablká či hrušky obsahujú amygdalín, ktorý sa po zvlhnutí alebo prasknutí kôstky mení na kyanid. Ten určite poznáte ako jednu z veľmi jedovatých látok.

@pearlgoldengirl

Replying to @ahndrayyuhh do you like her #asmr crunches?! GREEN EDITION 🎤🥒🥦🫑💚 #doglover #asmrsounds #goldenretriever

Inzercia

♬ Acoustic Folk Instrumental – Yunusta

Pozor na kosti, mlieko či polotovary

Ak chcete dať vášmu psovi kosti, tak jedine surové. Tie sú pre nich zdrojom vápnika a ďalších minerálov, uvádza portál Barfer.sk. Tepelne upravené kosti menia svoju štruktúru, štiepia sa na ostré kúsky, ktoré môžu vášmu psíkovi ublížiť zvnútra. Okrem iného, sú aj ťažšie stráviteľné.

Mlieko je pre psy taktiež ťažko stráviteľné, podobne aj huby či surové zemiaky. Pri polotovaroch sú nebezpečné najmä prepálené tuky, uvádza portál Royalpets.sk. Mastné vyprážané jedla sú pre domáceho miláčika ešte škodlivejšie, ako pre ľudí. Pokiaľ váš pes takého potraviny pravidelne konzumuje, môže sa uňho objaviť zápal pankreasu či obezita. Takéto jedlo, okrem iného, obsahuje aj množstvo konzervantov, ktoré nie sú zdravou a výživnou súčasťou ani ľudského jedálnička.

Rovnocenný člen rodiny? Nie tak celkom

Psa síce považujeme za rovnocenného člena rodiny, no stravu by mal mať vlastnú. Dávajte si preto pozor aj na koreniny a soľ. Pes nepotrebuje dokonale dochutené jedlo, ako my. Neznesie ani toľko soli ako človek, a preto ho určite nenúkajte čipsami či krekrami, . O tom, že alkohol, káva ani sladkosti nepatria do psej misky, sa snáď nemusí viesť ani debata. Nemali by sme ho núkať ani šunkou či párkami. Tieto druhy potravín obsahujú rôzne dochucovadlá či koreniny, ktoré pre psy nie sú zdravé ani vhodné.

Portál Barfer.sk uvádza, že orechy v psom jedálničku tiež nie sú najšťastnejšia voľba, najmä tie makadamové. Môžu spôsobiť zvracanie či malátnosť. Pozor aj na strukoviny, ktoré podobne ako u niektorých ľudí spôsobujú nadúvanie a sú ťažko stráviteľné. Psom sa neodporúčajú podávať ani citrusové plody.

Čo robiť ak váš pes zjedol niečo, čo by nemal?

Hlavne nepanikárte. Podľa portálu Royalpets.sk by sme mali psa, ktorý zjedol niečo, čo by nemal najskôr pozorne sledovať. Niektoré potraviny, ktoré sme spomínali, sú nebezpečné najmä z dlhodobého hľadiska. Pokiaľ váš pes skonzumuje niektorú z uvedených len omylom či sporadicky, nemusí sa ešte nič vážne stať. Pokiaľ do 24 hodín u psíka nenastanú žiadne ťažkosti ani príznaky, mal by byť v poriadku. V opačnom prípadne, samozrejme, kontaktujte veterinára.

Pre ďalšie tipy o lepší a pohodlnejší život vášho domáceho zvieratka si pozrite napríklad tento príspevok.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.