Šport a fitness

Čítanie na 5 min.

Čo je to predtréningová pumpa a je bezpečná pri cvičení?


Vydané: 4. júna 2021 | Autor:
, , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1

Predtréningová pumpa, ktorá sa berie krátko pred začatím tréningu, je čoraz populárnejšia. Užívatelia tvrdia, že zlepšuje kondíciu a dodáva vám tony energie potrebnej na zvládnutie náročných tréningov. Znova, máme mnoho odborníkov, ktorí tvrdia, že sú potenciálne nebezpečné a úplne zbytočné.

Tento článok vám poskytne všetko čo potrebujete vedieť o doplnkoch pred tréningom, vrátane toho, či sú prospešné alebo škodlivé pre vaše zdravie.

Predtréningová pumpa

Mike Thurston, nutričný poradca zdroj: bulk.com

Čo je to predtréningová pumpa?

Doplnok pred tréningom (predtréningová pumpa) – niekedy označovaná ako „predtréningovka“ – je viaczložkový doplnkok stravy ktorý je určený na zvýšenie energie a športového výkonu. Spravidla ide o prášok, ktorý si pred cvičením rozmiešate vo vode a vypijete. Aj keď existuje nespočetné množstvo receptov, zloženie je celkom konzistentné u viacerých značiek.

Často sú jej obsahom aminokyseliny, vitamín B, kofeín, kreatín a umelé sladidlá, ale ich množstvo sa môže líšiť v závislosti od značky. Výskum účinnosti predtréningovky je ešte stále v rannom štádiu. Niektoré štúdie zatiaľ naznačujú, že niektoré zložky sú prospešné pre športový výkon.

Oxid dusnatý

Oxid dusnatý je zlúčenina, ktorú vaše telo prirodzene produkuje na uvoľnenie krvných ciev a zlepšenie prietoku krvi. Niektoré bežné zlúčeniny, ktoré vaše telo používa na výrobu oxidu dusnatého, sú obsiahnuté v doplnkoch pred tréningom. Patria sem L-arginín, L-citrulín a zdroje potravinových dusičnanov, ako je napríklad šťava z červenej repy.

Niektoré štúdie naznačujú, že suplementácia týmito látkami zvyšuje obmenu kyslíka a živín do vašich svalov a potenciálne tak zvyšuje športový výkon. Pretože sa väčšina dostupného výskumu oxidu dusnatého zameriava na mladých mužov, zostáva nejasné, či sa tieto výsledky vzťahujú aj na opačné pohlavie.

Kofeín

Kofeín sa často používa v doplnkoch pred tréningom na zvýšenie energie a sústredenia. Jeden z najpopulárnejších stimulantov, kofeín, môže zlepšiť duševnú bdelosť, pamäť, výkonnosť a spaľovanie tukov.

Kreatín

Kreatín je chemická zlúčenina, ktorá sa prirodzene vytvára vo vašom tele. Ukladá sa predovšetkým v svale, kde hrá hlavnú úlohu pri výrobe energie a svalovej sile. Často sa pridáva ako samostatný doplnok a je obzvlášť populárny medzi kulturistami a inými silovými športovcami. Suplementácia kreatínom môže zvýšiť zásobu kreatínu v tele, čo pomáha hlavne pri zotavení pri silových tréningoch a najnáročnejších športoch.

Doplnky výživy

Doplnky výživy zdroj: rollingstone.com

Predtréningová pumpa – potenciálne nevýhody

Doplnky pred tréningom sa všeobecne berú ako bezpečné, ale majú aj isté riziká. Ak uvažujete o ich užívaní, dajte si pozor na určité nevýhody ktorým sa vyvarujte. Predtréningovky často obsahujú umelé sladidlá a cukry ktoré zvyšujú chuť bez pridania kalórií. Niektoré sladidlá ale môžu u alergikov spôsobiť aj črevné ťažkosti a nepohodlie.

Vysoký príjem cukrov môže spôsobiť nepríjemné náznaky ako sú nadúvanie a hnačky – čo všetko môže narušiť vaše cvičenie. Niektorí ľudia prirovnávajú problémy aj pri konzumácii určitých umelých sladidiel, ako je sukralóza. Takéto príznaky však ešte neboli vedecky dokázané.

Odporúčal by som pre začiatočníkov sa vyhnúť predtréningovkám, ktoré obsahujú väčšie množstvo týchto sladidiel. V opačnom prípade najskôr vyskúšajte malé množstvo, aby ste zistili reakciu vášho tela a ako tieto prídavky tolerujete.

Predtréningová pumpa údaje

Priemerná formulka predtréningovej pumpy zdroj: nutritionsworld.com

Prebytok kofeínu

Hlavným prvkom zvyšujúcim energiu väčšiny doplnkov pred tréningom je kofeín. Nadmerný príjem tohto stimulantu môže viesť k negatívnym vedľajším účinkom, ako je zvýšený krvný tlak, porucha spánku a úzkosť.

Väčšina predtréningoviek obsahuje asi toľko kofeínu, koľko by ste dostali v 1–2 šálkach (240–475 ml) kávy, ale ak kofeín prijímate aj z iných zdrojov počas celého dňa, môže sa vám stať že ho spotrebujete príliš veľa, čo vám môže spôsobiť problémy so spánkovým režimom.

Odporúčanie

Doplnky pred tréningom sa primárne používajú na zvýšenie fyzického výkonu a energie, ale výskum nespochybňuje ich predpokladané výhody. Pred tým, než začnete využívať predtréningovku, silno odporúčam si najprv vyvážiť stravu a začať si počítať kalórie.

Nie nadarmo sa tieto doplnky charakterizujú ako „doplnky stravy“ a nie ako náhrada stravy.  Predovšetkým sa uistite, že máte vyváženú stravu, dostatok vody a dobrý spánok pred užitím predtréningovky.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1