Daňové raje

Život v daňových rajoch – Andorra

O tom, čo vlastne sú daňové raje, prečo vôbec vznikli a ako približne fungujú, sme si povedali už v jednom z minulých článkov. Zaujímavý je však aj pohľad do vnútra konkrétnych krajín, ktoré sa pýšia prívlastkom „daňový raj“. Bežné predstavy o všadeprítomnom luxuse a slávnych a bohatých obyvateľoch týchto krajín sú čiastočne pravdivé. Realitu však… Prečítať celé

O tom, čo vlastne sú daňové raje, prečo vôbec vznikli a ako približne fungujú, sme si povedali už v jednom z minulých článkov. Zaujímavý je však aj pohľad do vnútra konkrétnych krajín, ktoré sa pýšia prívlastkom „daňový raj“. Bežné predstavy o všadeprítomnom luxuse a slávnych a bohatých obyvateľoch týchto krajín sú čiastočne pravdivé. Realitu však neodrážajú stopercentne.

Pre dnešný článok sme vybrali veľmi zaujímavú krajinu, ktorá napriek tomu, že leží v Európe, v blízkosti populárnych turistických destinácií, predstavuje veľkú neznámu aj pre väčšinu Európanov. Reč bude o Andorre, maličkej krajine, krčiacej sa medzi jej „veľkými bratmi“ – Španielskom a Francúzskom.

Geografické fakty

Andorru teda môžeme lokalizovať, na hranicu Pyrenejského polostrova a zvyšku pevninskej Európy. Okrem stiesnenej polohy, vzhľadom na susedné štáty, krajinu opticky zmenšujú aj všadeprítomné horské masívy – Pyreneje – ktoré pokrývajú takmer celý povrch krajiny.

Svojou rozlohou 468 km², by celá Andorra pokryla len približne štvrtinu Bratislavského kraja. A hlavné mesto Andorra la Vella – najvyššie položené hlavné mesto v Európe – by sa svojou územnou rozlohou vyrovnala Sobranciam. Ide tak o skutočne mini-štátik. 

Moderná horská architektúra sa v Andorre mieša s tradičnými kamennými stavbami. | Foto: súkromný archív autora

V prípade Andorry zďaleka nemôžeme hovoriť o významnej turistickej destinácii. Krajina síce žije z veľkej časti z turizmu – najmä z prevádzky vyhľadávaných lyžiarskych stredísk – ale mimo toho je jeho objem pomerne nízky. Príčinou je pomerne komplikované dopravné spojenie. Andorra ako hornatá krajina nedisponuje letiskom na svojom území. To je pomerne logické vzhľadom na krajinnú štruktúru.

O to prekvapivejšie vyznieva fakt, že krajina v skutočnosti má svoje medzinárodné letisko – Andorra-La Seu D’Urgell Airport. To sa však nachádza v Španielsku, konkrétne pri katalánskom mestečku La Seu D’Urgell. Ak by ste sa sem chceli dostať z niektorého z väčších medzinárodných letísk – napríklad v Girone či v Barcelone, cesta autobusom vám do hlavného mesta krajiny zaberie približne 4 hodiny. 

To však nie je jediná kuriozita. Krajina nemá vlastnú vládu, ani administratívnu správu. Tú jej zabezpečujú susedné krajiny. Na čele Andorry stoja hneď dvaja predstavitelia – francúzsky premiér a španielsky biskup, z už spomínanej oblasti La Seu D’Urgell. Jediným „vládnym orgánom“ Andorry je Generálna rada, ktorá však má len obmedzené právomoci a aj na voľbu jej predstaviteľov má nárok iba 625 rodín z krajiny.

Inzercia

Andorra a jej kuriozity

Napriek polohe a správcom krajiny, by vás mohlo prekvapiť, že nie je členom Európskej únie. V tomto prípade však nejde len o formalitu. Aj keď vás na hraniciach s najväčšou pravdepodobnosťou nikto neskontroluje, iné ŠPZ na autách a nefungujúce mobilné dáta vás presvedčia, že predsa len komfort EÚ krajine chýba.

Tu prichádza aj prvý kontakt s pravidlami daňového raja, resp. jeho cenovým nastavením. Ak máte záujem o kúpu jednorazovej SIM karty, aby ste mohli fungovať ako inde v Európe, pripravte si minimálne 40 EUR (to je tá najlacnejšia možnosť). V inom prípade ste odkázaní na papierovú mapu z turistického informačného centra, alebo márne hľadanie dostupného wifi signálu.

Dnes je primárnym zdrojom príjmov krajiny turizmus – najmä zimné športy. Andorra, napriek svojej veľkosti, disponuje až 290 kilometrami zjazdoviek. | Foto: pexels.com

Prekvapivo vyznieva aj fakt, že aj keď Andorra nie je členom Európskej únie, zaplatíte tu jedine eurom (EUR). Ceny v obchodoch sú síce bez daňového zaťaženia, avšak v porovnaní napr. so Slovenskom si všimnete, že neexistencia dane aj tak cenu produktov veľmi nezníži.

Poslednou kuriozitou, ktorú si ešte spomenieme je, že jediným oficiálnym jazykom je katalánčina. Áno, skutočne. Andorra si za svoj oficiálny jazyk zvolila práve tento konkrétny, zo susediaceho španielskeho regiónu – Katalánska. Dohovoríte sa tu bez problémov aj po francúzsky a španielsky, s už väčšími problémami niekedy aj v angličtine, ale katalánčina je jednoducho jazyk miestnych.

Črty daňového raja

Po príchode do tejto pyrenejskej krajiny nebudete mať ihneď pocit, že sa nachádzate v daňovom raji. Takmer nič tu tomu totiž na prvý pohľad nenasvedčuje. Tradičnou je kombinácia alpsko-pyrenejskej horskej architektúry, obchody a dnes už aj niekoľko moderných budov.

Keď sa však dostanete hlbšie do diania, začnú sa vám vynárať súvislosti s daňovými rajmi. Pri prechádzke ulicami často narazíte na showroomy najluxusnejších automobilov, veľa z nich ale stretnete aj v bežnej premávke. Takisto, čím vyššie od hlavných ulíc miest stúpate, tým častejšie sa tu vyskytujú luxusné rodinné sídla. A (ne)výhody daňového raja, sa ukážu aj pri hľadaní nehnuteľností. Ak máte totiž záujem kúpiť v Andorre trebárs trojizbový byt, sotva podleziete cenu 400 000 EUR. A to hovoríme o mieste oslobodenom od daní.

Krajina je známa aj svojimi krásnymi prírodnými scenériami. Spolu s finančnými benefitmi to tak z nej robí skutočný raj. | Foto: pixabay.com

Ako to už v daňových rajoch neraz býva, ich sláva vzišla z úspešnej minulosti. Andorra sa kedysi pýšila významnou produkciou tabaku, poháňajúcou ekonomiku krajiny. V súčasnosti už primárnu úlohu zohráva turizmus a zimné športy, ale o tabakovej histórii Andorry, sa môžete dozvedieť v Museu Fàbrica Reig v Sant Julià de Lòria. 

Krajina je aj miestom, kde v určitej miere prekvitá aj finančný trh. Sídli tu totiž niekoľko finančných spoločností a bánk z okolitých krajín, ktoré sa podieľajú na fungovaní miestnej ekonomiky. Pomerne kurióznym odvetvím miestnej ekonomikymalinké obchody s elektronikou, ktoré nájdete doslova na každom kroku. Keďže sú tieto produkty oslobodené od dane, často sem mieria obyvatelia susedných regiónov, s cieľom lacnejšieho nákupu.

Preto je najmä hlavné mesto krajiny, zahltené obchodnými domami a malými obchodíkmi, ktoré predávajú primárne elektroniku. Avšak, v prípade potreby tu nájdete aj oblečenie, obuv, nože, niekedy dokonca zbrane, suveníry a v podstate väčšinu vecí, na ktoré si spomeniete. Andorra la Vella, je teda taká „kamenná prevádzka Aliexpressu“. 

Krajina ako Andorra, je teda skutočne zaujímavým tipom na návštevu. Nebudete sa pretláčať pomedzi davy turistov, obzriete si luxusné horské sídla a vaša predstava o daňovom raji zrejme trochu utrpí. Avšak, získate nevšedný pohľad na to, ako môže vyzerať daňový raj.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.