sociálna veda

Čo je Marshmallow Test a čo nám hovoria jeho výsledky?

  Marshamllow test (Stanford Marshmallow Experiment) zahŕňa sériu štúdií psychológa Waltera Mishela na Stanfordskej univerzite. Cieľom jeho práce bolo lepšie pochopiť schopnosť dieťaťa oddialiť svoje uspokojenie. Výskum bol publikovaný v roku 1972 a zahŕňal desiatky detí, z ktorých väčšina bola vo veku od 4 do 5 rokov. Každé dieťa malo pred sebou dilemu: „Dajte si… Prečítať celé
Vydané 15. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Pôvodný Marshmallow Test skúma ako si deti dokážu odoprieť marshamllow cukrík aby neskôr dostali dva cukríky (Ilustračná foto: Wouter Supardi Salari)

 

Marshamllow test (Stanford Marshmallow Experiment) zahŕňa sériu štúdií psychológa Waltera Mishela na Stanfordskej univerzite. Cieľom jeho práce bolo lepšie pochopiť schopnosť dieťaťa oddialiť svoje uspokojenie. Výskum bol publikovaný v roku 1972 a zahŕňal desiatky detí, z ktorých väčšina bola vo veku od 4 do 5 rokov.

Každé dieťa malo pred sebou dilemu: „Dajte si teraz jednu marshmallow alebo počkajte 15 minút a dostanete dvojnásobný počet cukroviniek.“

Po položení otázky zostali deti samy s cukríkom marshmallow, aby uvažovali o svojom rozhodnutí.

Niektoré deti zjedli marshmallow hneď, ako výskumník opustil miestnosť, zatiaľ čo iné sa zvŕtali na svojich stoličkách a pokúšali sa odolať pokušeniu.

Po zistení výsledkov uverejnili vedci hypotézu, že absolvovanie Marshmallow testu by mohlo byť skorým indikátorom budúcich úspechov dieťaťa v škole, zamestnaní a dokonca aj v živote všeobecne. Tieto zistenia boli predmetom skúmania v posledných rokoch.

 

Inzercia

Zopakovanie testu v roku 2018

V roku 2018 vyšla nová štúdia nadväzujúca na skoršie práce Standfordského experimentu. Pôvodný výskum totiž zahŕňal len okolo 90 detí, z ktorých všetky boli zaradené do Stanfordského predškolského zariadenia (mnohé z nich boli deťmi stanfordských študentov a profesorov).

Experiment z roku 2018 bol navrhnutý tak, aby viac reprezentoval širokú verejnosť. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 900 detí z rôznych rás, etnických skupín a s rôznou úrovňou rodičovského vzdelnia.

Vedci našli iba obmedzené dôkazy naznačujúce, že deťom, ktoré dokázali oddialiť svoje uspokojenie v marshmallow teste, sa v živote darilo lepšie. Namiesto toho zistili, že sociálno-ekonomický status dieťaťa (SES) je silnejším indikátorom dlhodobého úspechu. Deti z bohatších rodín alebo s rodičmi s vyšším vzdelaním sú odmalička viac vedené ku kontinuálnej práci, ktorá prináša lepšie výsledky. Naopak deti zo slabších rodín, väčšinou nemajú podobný vzor a radšej sa uspokoja s menšou ale okamžitou odmenou.

 

 

Môžu Marshmallow test spraviť zvieratá?

Michael James Beran, profesor psychológie a spoluriaditeľ Centra jazykového výskumu na Georgia State University, zameral svoj výskum na kognitívnu kontrolu u primátov. Jeho práca zahŕňa sledovanie oneskoreného uspokojenia u deti a u primátov.

Beran vytvoril verziu testu marshmallow pre šimpanzy. Tie mohli čakať na lepšiu odmenu (banán) alebo stlačiť tlačidlo a okamžite získať horšiu odmenu (mrkvu). Často čakali niekoľko minút na lepšiu odmenu.

Ďalším testom, ktorý vyvinul, bolo testovanie, či šimpanzy nechajú potravu na pokoji, ak sa hromada potravy zväčšuje a nie je pod kontrolou. Šimpanzi to dokázali. Využívali pri tom takzvané metódy odvádzania pozornosti (napríklad sa pozerali zatiaľ do časopisu), kým sa hromadila potrava.

 

Šimpanzi si radšej počkajú na banán ako na mrkvu (Ilustračná foto: Vanessa Loring)

 

Oddialenie uspokojenia v prírode

V prírode môžeme sledovať oddialenie uspokojenia napríklad u zvierat s nižším postavením. Takéto zvieratá čakajú, kým sa dominantnejšie zvieratá presunú preč od zdroju potravy. Keby trpezlivo nečakali, dominantné zviera by videlo ich jedlo a zobralo by si ho. „Urobiť to, vyžaduje inhibičnú kontrolu a možno aj určitú úroveň strategizácie. Ak to dosiahnem neskôr je to bezpečnejšie, “ uvádza vo svojej práci Beran.

 

Výskum na sépiach

V marci 2021 boli zverejnené výsledky Marshmallow testu so sépiami. Výskum dokázal, že mäkkýše boli schopné tolerovať oneskorenie 50 až 130 sekúnd, aby získal svoju požadovanú korisť (krevety). Ukázalo sa tiež, že sépie, ktoré dokázali najdlhšie čakať na svoje obľúbené jedlo, si tiež najlepšie počínali počas testov učenia. Podľa vedcov to bolo po prvý raz, keď sa preukázala súvislosť medzi sebakontrolou a výkonmi v učení u zvierat, ktoré nie sú primátmi.

Sépie s lepšími výsledkami v Marshmallow teste dosahovali aj lepšie výsledky počas učenia (Ilustračná foto: Francis Nie)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.