ZÁKLADY HISTÓRIE

Celebrity Olympu a ich úlohy

Krutí a nestáli, vášniví a pomstychtiví, žiarliví a neistí, malicherní a šialení: obyvatelia hory Olymp predstavujú pokus starých Grékov vysvetliť chaos vesmíru ľudskou prirodzenosťou. Tak, ako každé božstvo vynájdené predtým a potom, títo bohovia a bohyne sú stelesnením ľudského solipsizmu. Príbehy o ich bitkách, hádkach a sexuálnych výbojoch nezmazateľne ovplyvnili chod západného jazyka a histórie…. Prečítať celé
Vydané 31. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Krutí a nestáli, vášniví a pomstychtiví, žiarliví a neistí, malicherní a šialení: obyvatelia hory Olymp predstavujú pokus starých Grékov vysvetliť chaos vesmíru ľudskou prirodzenosťou.

Tak, ako každé božstvo vynájdené predtým a potom, títo bohovia a bohyne sú stelesnením ľudského solipsizmu. Príbehy o ich bitkách, hádkach a sexuálnych výbojoch nezmazateľne ovplyvnili chod západného jazyka a histórie. Tu je výber niektorých známych predstaviteľov Olympu.

 

Afrodita

Afrodita bola bohyňou lásky, sexu a krásy. Pre bohyňu lásky nebolo prekvapením, že sa údajne vynorila z peny, ktorá vznikla, keď jej syn, Titan Cronus, hodil do mora oddelené semenníky jeho otca Urána.Botticelliho neskutočne krásne Zrodenie Venuše – ktoré zobrazuje Afroditin rímsky náprotivok vynárajúci sa z vĺn.

Athena

Aténa bola bohyňou rozumu, múdrosti a vojny. Slávne vyrastala úplne formovaná z čela Dia. Významná postava v Odysei, v ktorej poučila Odysea, viedla aj Persea a Herakla cez ich skúšky. Parthenon bol jej hlavným chrámom v Aténach, ktorý je pomenovaný na jej počesť. Jej rímsky ekvivalent bol Minerva.

 

Artemis. Zdroj: worldhistory.org

Artemis

Artemis bola bohyňa lovu a často je zobrazovaná v maliarstve a sochárstve s jeleňom alebo poľovníckym psom. Bola lovkyňou a ochrankyňou sveta živých, a jej rímsky ekvivalent bol Diana.

 

Ares

Ares bol bohom krvilačnosti. (Jeho nevlastná sestra Aténa predstavovala „ušľachtilejšie“ aspekty boja a občianskeho správania počas vojny.) Hoci ho jeho spolubožstvá nijako zvlášť nemilovali, Sparťania nemali žiadne problémy a darovali mu na uctievanie niektorých vojnových zajatcov a mŕtve šteniatka.  Jeho rímsky ekvivalent bol Mars.

 

Apollo

Dvojča Artemis, Apollo, patril medzi najvýznamnejších bohov. Syn Diov, šíril vôľu svojich božských krajanov rôznymi prostriedkami, najmä veštcami. Oracle v Delphi bol jeho „hlásnou trúbou“.

 

Demeter

Demeter, bohyňa poľnohospodárstva, bola matkou Persefony, ktorú uniesol boh podsvetia Hádes, aby sa stala jeho nevestou. Pri hľadaní svojej ukradnutej dcéry prijala pohostinnosť kráľovskej rodiny Eleusis. Eleusínske mystériá, možno najdôležitejšie náboženské obrady v starovekom Grécku, sa pripisujú jej učeniu. Jej rímsky ekvivalent bol Ceres.

 

Dionýz

Dionýz bol synom Dia, ktorý sa narodil smrteľnej matke. Keď ju Zeus náhodou zabil, zašil si mladého Dionýza do stehna a keď sa mladý boh vynoril, odovzdal ho do opatery maenádom. Dionýzov kult sa točil okolo intoxikácie, sexu a divokých rituálnych obetí. Kvôli spojeniu s obetným zvieraťom ho často symbolizoval býk. Prvky jeho charakteru sú vidieť v rímskom bohovi vína Bakchovi.

 

Hades

Hádes vládol svetu mŕtvych, s ktorým bol niekedy synonymom. Chladný pán podsvetia bol jedným z mála gréckych bohov, o ktorých sa dalo hovoriť, že sú nezaujatí. Nebol najvyšším sudcom duší, ktoré blúdili jeho doménou, ani nevymeral ich tresty za hriechy spáchané počas ich smrteľného života. Bol však prefíkaný – oklamal Persefonu, aby zjedla začarované semená granátového jablka, aby s ním musela zostať časť roka.

 

Hera

Kráľovná bohyňa Olympu, Hera bola sestra a manželka Dia. Aj keď je často zobrazovaná ako rezervovaná a strohá, bola nemilosrdne pomstychtivá, keď prišlo na mimomanželské dobrodružstvá svojho manžela. Nanešťastie pre objekty Diových zbožných náklonností mala Héra tendenciu trápiť „iné ženy“ (a ich potomstvo vrátane Herakla) skôr než samotného Dia.

Hermes

Ako mnohí bohovia v gréckom panteóne, Hermes predsedal viacerým sféram. Bol pastoračnou osobnosťou, zodpovednou za ochranu dobytka a spájal sa aj s plodnosťou, hudbou, šťastím a podvodom. V Odyssey je zobrazený ako boh posol. Jeho rímsky ekvivalent bol Merkúr.

 

Poseidon. Zdroj: medium.com

Poseidon

Poseidon je známy najmä ako grécky boh mora, no bol aj bohom koní a zemetrasení. (Mnohé z jeho chrámov boli teda vo vnútrozemí.) A mal vážne zvláštne deti – hoci je humanoid, splodil okrídleného koňa Pegasa a Kyklopa Polyféma. Jeho rímsky ekvivalent bol Neptún.

 

Zeus

S pomocou Háda a Poseidona Zeus zvrhol svojho otca Krona, kráľa Titánov, a stal sa hlavným božstvom v novom panteóne, ktorý zahŕňal väčšinou jeho súrodencov a deti. Okrem ovládania počasia bol Zeus známy svojou chronickou neverou svojej sestre-manželke Hére. Medzi dôsledkami jeho slabosti pre pôvabné smrteľné ženy bola aj Helena Trójska. Jeho rímsky ekvivalent bol Jupiter.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.