nebezpečné potraviny

Ako neotráviť vašu mačku: Týmto ju nikdy nekŕmte!

Vydané 3. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Pozerá váš kocúr na vás jeho obrovskými očami, keď si vkladáte do úst lahodný kúsok čokolády? Nie, nepodľahnite žiadnym  milým očiam ani neustálemu mňaukaniu. Nezabúdajte, že nielen čokoláda, ale aj mnohé ďalšie pochúťky môžu život vášho chlpáča ohroziť. Dokonca môžu byť pre neho jedovaté.  V tom lepšom prípade zasa narušia „len“ tráviacu sústavu. Z času na čas mačke môžete malý kúsok vašej večere, no nasledujúcim potravinám sa oblúkom vyhýbajte:

Cibuľa a cesnak

Cibuľa, cesnak či šarlotka spôsobujú poškodenie červených krviniek a sú spúšťačom anémie. Tieto potraviny sú zvyčajne jedovaté, keď sa konzumujú vo veľkých množstvách, ale toxickým sa stáva aj vystavenie čo i len koncentrovaným formám ako cibuľová polievková zmes alebo cesnakový prášok. Mačky s príznakmi letargie, slabosti, zníženej chuti do jedla, bledými ďasnami a oranžovým až tmavočerveným močom treba okamžite vziať k veterinárovi.

Surové vajcia, surové mäso a kosti

Rovnako ako u ľudí, konzumácia surových vajec alebo surového mäsa môže viesť u mačiek k otrave salmonelou alebo baktériou E.coli. Príznaky ochorenia sa líšia, no zvyčajne zahŕňajú zvracanie, hnačku a letargiu. Salmonella a E. coli sa dokážu ľahko preniesť na človeka, preto buďte i vy obozretní – po varení si poriadne umyte ruky. Surové vajcia obsahujú aj enzým, ktorý môže viesť k problémom s kožou a srsťou. Zabráňte svojej mačke jesť aj surové kosti – mohla by sa nimi udusiť, poraniť si tráviaci trakt alebo poškodiť zuby.

Čokoláda a kofeínové nápoje

Všetci sme počuli, že čokoláda môže byť pre psov smrteľná, no rovnako jedovatá je aj pre mačky. Vedeli by ste si predstaviť, keby bola aj pre nás? Čokoláda obsahuje metylxantíny, ktoré majú celý rad nežiadúcich účinkov. Medzi ne patrí zvracanie, hnačka, vysokú telesná teplota, chvenie svalov, abnormálny srdcový rytmus, brušné ťažkosti, zvýšený smäd a v neposlednom rade záchvaty. Ako všeobecné pravidlo platí, že tmavšie čokolády sú nebezpečnejšie ako mliečna a biela čokoláda. Metylxantíny sa nachádzajú aj v kofeínových nápojoch. Ranná šálka kávy je len a len vaša.

Čokoláda a káva – lahôdky pre ľudí, problém pre štvornohých miláčikov.

Alkohol a surové cesto

Alkohol neškodí len nám ľuďom. Nápoje a potraviny, ktoré obsahujú alkohol, môžu byť pre vašu mačku taktiež nebezpečné. Požitie spôsobuje tráviace problémy ako zvracanie či hnačku. Ďalšími príznakmi sú tras, dezorientácia, problémy s dýchaním, kóma a dokonca smrť. A čo surové cesto? Zvedavé sú ako deti, tak aj mačiatka. Nielen my sme ako malí chceli pri nedeľnom pečení prstom ochutnať to zvláštne lepkavé a ešte viac zvláštne chutiace čudo. Vašu neposednú mačku držte od neho čo najďalej. V žalúdku sa čiastočne premieňa na alkohol. Ak si myslíte, že váš miláčik požil čo i len malé množstvo alkoholu, bezodkladne ho vezmite k veterinárovi.

Mlieko a mliečne výrobky

Vaše domáce zviera môže piť mlieko, no len ojedinele v minimálnom množstve. Mačky majú problémy s trávením laktózy obsiahnutej v mlieku, čo môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť alebo hnačku. Väčšina mačiek sa vystavuje laktóze z materského mlieka, ktoré prijímajú len niekoľko týždňov. Ich tráviaci systém často nie je vybavený na to, aby zvládli jej opätovný bezproblémový príjem. Dnes už zakúpime mlieko primárne určené pre mačky s potrebnými pridanými stopovými prvkami. Druhou možnosťou je bezlaktózové. To je vhodnejšou alternatívou aj pre nás.

Pri alkohole, hrozne a mliečnych výrobkoch buďte obzvlášť pozorní. Zdroj: pexels.com

Hrozno a sušené hrozienka

Dokonca aj malé množstvo hrozna a sušených hrozienok môže viesť k rýchlemu rozvoju zlyhania obličiek. Príznaky sa neprejavia ihneď na začiatku. Do dvanástich hodín po požití sa niekedy objaví opakované zvracanie a hyperaktivita. V časovom úseku jedného dňa sa postupne prejavuje letargia, hnačka, znížená chuť do jedla, bolesť brucha, znížené močenie a bolesť brucha. Aj keď nie je jasné prečo, už len malé množstvo hroznových bobúľ môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Hrozno preto skladujeme mimo pracovnej dosky, najlepšie v špajzi.

Psie krmivo

Hoci krmivo pre psov nie je pre mačky toxické, vaša mačka potrebuje úplne iný súbor živín ako pes. Krmivo by malo obsahovať veľa vitamínu A, taurínu, kyseliny arachidónovej a bielkovín. Psy môžu prežiť s nižšími hladinami vitamínu A a bielkovín, zatiaľ čo mačky nie. Váš „havkáč“ si dokáže produkovať taurín a kyselinu arachidónovú sám, ale mačka musí mať tieto kyseliny v potrave. Bez dostatočného množstva taurínu sa u nej môžu vyvinúť srdcové choroby, problémy so zrakom či zubami.

Ako zabrániť nezbednej mačke v jedení nebezpečných potravín?

• Potraviny skladujte mimo dosahu vašej mačky.
  • Štvornohého chlpáča  nenechávajte na pulte, keď varíte alebo jete.
  • Nekŕmte ho kúskami zo stola.
  • Počas sviatkov je obzvlášť dôležité byť pozornejší.
  • Vždy sa obráťte na veterinára.

Medzi ďalšie nevhodné jedlo patrí:

• chlebové cesto obsahujúce droždie
  • citrusy
  • kokosová dužina a kokosová voda
  • orechy
  • surové ryby
  • soľ
  • sladidlo xylitol – nachádza sa bežne v balených cukríkoch a žuvačkách

Potraviny nenechávajte nikdy bez dozoru. Zdroj: pexles.com

ZDROJE: www.hillspet.com, www.dailypaws.com