Automobily Tesla odteraz hľadajú nerovnosti na cestách

Najnovšia aktualizácia over-the-air (OTA) pre automobily Tesla umožňuje majiteľom modelov s adaptívnym odpružením nastaviť funkciu, kedy sa bude odpruženie automaticky prispôsobovať podmienkam na ceste, čím sa zvyšuje komfort a zároveň sa môže predísť poškodeniu podvozku auta. Prostredníctvom svojej najnovšej aktualizácie (2022.20) Tesla predstavuje novú funkciu, ktorá analyzuje stav vozovky a podľa toho upravuje svetlú výšku vozidla…. Prečítať celé
Vydané 10. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Najnovšia aktualizácia over-the-air (OTA) pre automobily Tesla umožňuje majiteľom modelov s adaptívnym odpružením nastaviť funkciu, kedy sa bude odpruženie automaticky prispôsobovať podmienkam na ceste, čím sa zvyšuje komfort a zároveň sa môže predísť poškodeniu podvozku auta.

Prostredníctvom svojej najnovšej aktualizácie (2022.20) Tesla predstavuje novú funkciu, ktorá analyzuje stav vozovky a podľa toho upravuje svetlú výšku vozidla. Modely so systémom adaptívneho odpruženia sa tak budú môcť vyhnúť poškodeniu podvozku od výmoľov a iných nerovností na povrchu vozovky. Postupom času plánuje Tesla z nazbieraných údajov vytvoriť databázu stavu vozoviek, aby v prípade potreby automaticky spustila adaptívne tlmenie odpruženia aj vo svojich ostatných vozidlách.

Interiér automobilu Tesla Model X [Unsplash]

Interiér automobilu Tesla Model X [Unsplash]

Funkcia dostupná len v novších modeloch

Ako sme už spomínali, táto nová funkcia bude fungovať len v modeloch s technológiou adaptívneho odpruženia. Jedná sa teda o najnovší Model S a Model X. Okrem zlepšenia pohodlia vodiča a pasažierov je táto technológia určená aj na ochranu všetkých komponentov vozidla, ktoré môžu byť poškodené na nerovných cestách.

Tesla Model S [Unsplash]

Model S [Unsplash]

Ford podobný systém zaviedol už pred niekoľkými rokmi ako voliteľnú možnosť pre niektoré jeho modely. Tesla má však výhodu v tom, že využíva informácie zo všetkých svojich áut a zbiera tak množstvo údajov o problémoch na cestách. Elon Musk to potvrdil ešte v roku 2020 kedy povedal, že Tesla Autopilot bude odhaľovať výmole a vytvorí mapy, aby si ich zapamätal a vyhol sa im. Zatiaľ však Tesla len skenuje cesty, aby určila jej stav, ale predpokladá sa, že nakoniec sa bude Autopilot takýmto problémom na ceste aj sám vyhýbať bez nutnosti vodičovho zásahu do riadenia.

Tesla Model X [Unsplash]

Model X [Unsplash]

Ďaľšie pridané funkcie

Medzi ďalšie nové funkcie patrí výstražný tón, ktorý zaznie, keď sa na semafore rozsvieti zelená alebo sa auto vpredu začne hýbať. Aktualizácia však upozorňuje, že táto funkcia slúži len na upozornenie vodiča a sledovanie semaforu a prostredia okolo auta je stále zodpovednosťou vodiča. Tesla taktiež upravila rýchlejšie napnutie pásov v prípade kolízie, detekciu značiek upravujúcich rýchlosť a monitorovanie tlaku v pneumatikách.

 

 

Zdroje: The Verge, WFXB, CarAdvice, Electrek

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.