Technológie

Tesla deaktivuje funkciu umožňujúcu hranie videohier počas jazdy

Výrobca elektrických áut Tesla už pasažierom nedovolí hrať videohry na vstavanom dotykovom displeji svojich áut, keď sú v pohybe. Funkcia „Passenger Play“ umožňovala na hlavnom dotykovom displeji hrať niekoľko hier Tesla Arcade. Bola určená pre pasažierov alebo vodičov, ktorí si ňou mohli krátiť čas počas toho, ako čakajú vo vozidle na nabíjacej stanici. Problém s Passenger… Prečítať celé

Výrobca elektrických áut Tesla už pasažierom nedovolí hrať videohry na vstavanom dotykovom displeji svojich áut, keď sú v pohybe. Funkcia „Passenger Play“ umožňovala na hlavnom dotykovom displeji hrať niekoľko hier Tesla Arcade. Bola určená pre pasažierov alebo vodičov, ktorí si ňou mohli krátiť čas počas toho, ako čakajú vo vozidle na nabíjacej stanici.

Problém s Passenger Play?

Rozhodnutie deaktivovať túto funkciu prichádza po tom, čo Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA) oznámil začiatok vyšetrovania. Vyšetrovanie sa malo týkať viac ako pol milióna vozidiel Tesla predaných od roku 2017. Funkcia „Passenger Play“ mohla údajne rozptyľovať vodiča a zvyšovať riziko autonehody.

Vstavaný dotykový displej automobilu Tesla [Unsplash]

Vstavaný dotykový displej automobilu Tesla [Unsplash]

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky totiž uviedol, že v auguste dostal hlásenie o tom, že vodiči vozidiel Tesla môžu počas jazdy hrať videohry na hlavnom displeji automobilu. Počas doby, kedy je automobil v pohybe, malo byť hranie videohier a funkcia vyhľadávania na webe dostupná len pre pasažierov. Hlásenie však uvádza, že videohry mohol počas cestovania hrať ktokoľvek vo vozidle.

Iba upozornenie

Počas pohybu auta sa na obrazovke objavilo upozornenie, že keď je auto v pohybe, hrať môžu iba pasažieri. Pod upozornením mal hráč stlačením tlačidla potvrdiť, že je pasažierom. V skutočnosti ale vodičovi nič nebránilo stlačiť tlačidlo a hrať hru počas jazdy.

Spočiatku bola funkcia „Passenger Play“ dostupná iba vtedy, keď auto stálo. Od decembra 2020 však bolo možné hrať hry aj počas toho, ako sa auto pohybovalo. Ako sme už spomínali, úrad odhadol, že sa vyšetrovanie bude týkať okolo 580 000 vozidiel Tesla Model 3, Model S a Model X predaných od roku 2017 do roku 2022.

Tesla Model 3 [Unsplash]

Tesla Model 3 [Unsplash]

Tesla funkciu deaktivuje

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky vo vyhlásení uviedol, že zákon o bezpečnosti vozidiel zakazuje výrobcom predávať vozidlá s chybami, ktoré predstavujú neprimerané riziko pre bezpečnosť, vrátane technológií, ktoré odvádzajú pozornosť vodičov od bezpečnej jazdy. Spoločnosť Tesla úrad informovala, že aktualizáciou softvéru funkciu „Passenger Play“ počas jazdy deaktivuje. Zatiaľ však nevydala žiadne oficiálne vyhlásenie.

Inzercia

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky oznámil, že v roku 2019 bolo 3 142 úmrtí na cestách zavinených nepozornými vodičmi.

 

Zdroje: CNET, The Verge, BBC, Reuters 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.