CESTOVANIE A KORONA

Aký bol posledný rok z hľadiska cestovania?

Všetci to poznáme. Naše životy sa zmenili veľmi radikálne a boli sme nútení hľadať nové riešenia na nové situácie. Život aktívneho cestovateľa, sezónneho turistu alebo kohokoľvek, kto si rád vyrazí na výlet, sa dosť zmenil. Bez ohľadu na to, či by vaše kroky smerovali za hranice republiky alebo by ste ostali v nej, cestovateľské plány sú narušené. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako vyzeral náš posledný rok z pohľadu cestovania. 
Vydané 26. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Pamätám si to, ako keby to bolo včera. Bol to približne začiatok januára na indonézskom ostrove Java, povedala by som, že v celkom dobrej izolácii od médií a sociálnych sieti, len v ľudskej spoločnosti. Netušila som, čo sa deje v Číne a netušila som, čo sa píše na Slovensku. Neskôr som už vedela, že v slovenských médiách sa slovo koronavírus skloňoval veľmi často.

Avšak, tu nastal zlom a začala som si čítať všetko, čo som zameškala. Na Slovensku a v Európe neboli potvrdené žiadne prípady, no panika gradovala. V Indonézii to bolo veľmi pokojné aj v januári 2020, no samozrejme náš život sa začal pomaly meniť.

Zdroj: www.pixabay.com

Najprv to začalo iba rúškom. Vtedy som bola ešte v Ázii a používanie rúška nebolo ničím špeciálnym, keďže ľudia ho tu používajú bežne kvôli smogu.

Pre mňa to bolo veľmi náročné, keďže vlhkosť vzduchu v kombinácii s vysokou teplotou nerobí to najlepšie, no mala som rešpekt.

V jeden deň mi zavolala mama so strachom a slovami, že čo teda budem robiť a ako vyzerá situácia „tam u nás“ – v Indonézii. Vtedy som sa zamyslela a opýtala sa, že čo tým myslí. Skutočne som nevedela, že začína pandémia. Bola som na veľmi efektívnom detoxe sociálnych médií, ktorý, zdá sa, fungoval.

INZERCIA

Zdroj: www.pixabay.com

Prvé náznaky zmien v cestovnom ruchu som postrehla pri ceste z Jakarty do Singapuru. Pred pasovou kontrolou na singapurskom letisku som musela vyplniť akýsi papier o tom, kde cestujem a odkiaľ idem. Išlo o tracking pasažierov, aby teda úrady mali informácie, koľko ľudí prichádza na ich územie.

Inzercia

Bol to len začiatok pandémie, no prvé kroky k veľkej zmene. Hneď po opustení letiskovej haly sme si zavolali taxík, ktorý nás odviezol do centra mesta. Aj táto skúsenosť bola trochu iná. Taxikár nás nepoučoval o najlepších miestach v Singapure a turistických pamiatkach, ale o pravidlách ohľadne koronavírusu.

Zdroj: www.pixabay.com

Cestovanie pokračovalo aj ďalej, no bolo sprevádzané menšími opatreniami. Potom neskôr, keď sa to dovalilo aj do Európy, tak sme začali rešpektovať zákazy vycestovania za hranice. Následne povinné negatívne testy a tak to šlo ďalej.

Pravidlá sa menili od krajiny do krajiny v závislosti od aktuálnej pandemickej situácie, no túžba cestovať sa nemenila. Ľudia nachádzali svoje vlastné spôsoby ako sa aspoň nastaviť na „travel mood“ a predstaviť si, že cestujú. Napríklad, múzea začali robiť virtuálne prehliadky. Jasné, že to nie je ono, no v takom prípade si človek povie, že lepšie ako nič.

Zdroj: www.pixabay.com

Cestovatelia začali usporadúvať namiesto ich prednášok v útulných kaviarničkách zameraných na dobrodružné cesty online prednášky, ktoré si môžete pozrieť z pohodlia domova. Typy zamestnania, ktoré umožňujú homeoffice, nám umožňujú zbaliť kufor a preniesť sa z jedného konca republiky na druhý a stráviť napríklad viac času pri rodine.

Paradoxom je, že to, čo by sme niekedy nazvali benefitom, nás teraz otravuje. Veď predstavte si neobmedzený homeoffice za čias normálnych. Chodilo by sa hore dole. A teraz? Otrava. Alebo online prehliadka múzea, kedysi by ste si povedali, že to musí byť super, pozrieť si múzeum z pohodia gauča. A teraz? Neviete sa dočkať, kedy by ste to múzeum mohli navštíviť.

To sú tie životné paradoxy. Vždy chceme to, čo nemáme, no táto doba nás určite v niečom aj posilní.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »