Štatistika a cestovanie
Cestovateľský orgazmus je na vrchole alebo Ako vyzerá cestovanie v číslach
Povráva sa, že cestovanie už nikdy nenadobudne taký gigantický rozmer ako to je v súčasnosti. Zapríčinilo to viacero faktorov, ako napríklad lacné letenky nízkonákladových spoločností, záujem o nové kultúry a krajiny, no v neposlednom rade ide aj o spoločenský trend. Ľudia cestujú krížom-krážom neustále a nestopne ich takmer nič. Ibaže by sa stalo niečo nečakané.
Radka Malincakova
Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia
Našu zemeguľu zasiahla veľmi nepríjemná pandémia, ktorá mení životy všetkých nás dennodenne. Vo veľmi veľkej miere je zasiahnutý aj cestovný ruch. Táto pandémia ovplyvnila milióny osudov ľudí, ktorí cestovali z rôznych príčin, či už práca, oddych alebo rodina. Podľa portálu The World Counts sa ročne presúva (cestuje) až jedna miliarda ľudí. Každá jedna cesta je sprevádzaná rôznymi číslami, resp. štatistikami.
Štatistiky nás sprevádzajú stále, no najväčšiu pozornosť im venujeme na konci roka, keď majú všetky (ne)média tendenciu robiť rôzne sumáre. Vďaka týmto číslam vieme na čom sme a posúvajú nás tým (ne)správnym smerom.
Rozmýšľali ste niekedy nad cestovných ruchom nielen Slovenska, ale aj iných krajín v číslach? Ak nie, tak ste na správnom mieste.
Čísla hovoria, že až 67% Slovákov si zariadi dovolenku na vlastnú päsť a tých zvyšných 33% sa zverí do rúk cestovných kancelárii. Pokiaľ je reč o dovolenke, tak väčšina ide za hranice, čo predstavuje 57% dovolenkárov a tých zvyšných 43% dáva prednosť Slovensku. Najviac chodíme na dovolenky v sezóne a v priemere minieme 501€ za osobu. Ak sa na dovolenku vyberieme, tak až 64% z nás na nej strávi okolo jedného týždňa. Dovolenku raz do roka si dopraje 46% Slovákov a 16% vycestuje viac ako dvakrát za rok. Tieto čísla opísujú letné dovolenkové obdobie v roku 2019 (zdroj: Picodi).
Podľa štatistík v rokoch 2015 – 2017 k nám najviac turistov prichádzalo od našich bratov Čechov. Za nimi nasledovali Poliaci, Nemci, Maďari a Rakúšania. Do prvej desiatky sa dostali aj Číňania, Američania, Taliani či Ukrajinci, ktorí tu v súčasnosti prichádzajú najmä za prácou a štúdiom.
Verili by ste, že v krajine, z ktorej mnohí Slováci utekajú za prácou za hranice sa ešte v roku 2019 nachádzalo takmer 70 tisíc cudzincov, ktorí tu prišli práve kvôli práci. Ide najmä o Ukrajincov a Srbov. Slovensko je pre tieto krajiny atraktívne aj vďaka školstvu, ktoré je na vyššej úrovni než v krajinách prisťahovalcov.
Podľa oficiálnych údajov Európskej komisie z celkového počtu slovenských študentov v zahraničí, študuje až 70% v Česku. Za ním nasledujú západoeurópske krajiny ako Nemecko, Spojené kráľovstvo či Dánsko.
Slovenské more
Medzi Slovákmi je určite najobľúbenejšou dovolenkou destináciou Chorvátsko, no tento fakt neradí balkánsku krajinu na prvú priečku Slovákmi najnavštevovanejších krajín. Prvenstvo patrí ako ináč Českej republike, kde mnoho ľudí ide nielen za prácou ale aj štúdiom
Podľa portálu TA3 sa v Chorvátsku v minulom roku ubytovalo až 465-tisíc Slovákov, čo v istej miere prispelo k rekordnej návštevnosti krajiny.
A čo cestovný ruch na európskej úrovni?
Podľa štatistik z roku 2017 sa do desiatky európskych regiónov s najväčším počtom turistov zaradilo až 5 španielskych destinácii, z ktorých prvenstvo pripadlo Kanárskym ostrovom, za nimi nasledovalo Katalánsko a nesmelo chýbať ani naše obľúbené Chorvátsko. Svoje priečky si vydobyl aj francúzsky región Île-de-France, v ktorom sa nachádza Paríž a taliansky región Veneto, ktorého názov už napovedá, že ide o oblasť slávnych Benatiek.
Podľa ďalších štatistík z roku 2017 sa do päťky najnavštevovanejších krajín sveta dostalo na prvé miesto Francúzsko, za ním nasledovalo USA, Španielsko, Čína a Taliansko.
Ako cestujeme?
Druhým najobľúbenejším spôsobom prepravy na turistické účely je letecká doprava, ktorej vo veľkom konkuruje automobilová. Do desiatky najvyťaženejších letísk Európy v roku 2017 sa dostalo až päť krajín a prvú priečku obsadil londýnsky Heathrow s počtom prepravených pasažierov až 78 mil. Na poslednej priečke je letisko Paríž – Orly s 32 mil. prepravených osôb. Medzi nimi sú letiska v mestách ako Amsterdam, Barcelona, Madrid či Frankfurt.
Pozrime sa aj na čísla slovenského najväčšieho letiska, ktoré sa nachádza v Bratislave. V období 2008 – 2018 sa letisku najviac darilo v roku 2018, kedy odbavilo najviac cestujúcich, čo v číslach predstavuje 2 292 712 pasažierov.
Čísla z trochu iného súdka …
Viete, čo má spoločné Island a Slovensko? Počet turistov, ktorí presahujú celkový počet domácich obyvateľov. Do tejto skupiny krajín sa neradí iba Island a Slovensko, ale mnoho ďalších, ako napríklad aj Portugalsko, Dánsko či Španielsko.
Pri krajinách ako Dánsko to znamená, že počet obyvateľov je veľmi nízky, no pri krajinách ako Španielsko to znamená, že počet prichádzajúcich turistov je veľmi vysoký. Celý zoznam nájdete na tejto stránke.
Čoraz častejšie sa stretávame s čínskymi turistami všade v Európe mysliac si, že celá Čína prišla obdivovať našu históriu. Avšak, podľa prieskumu to tak nevyzerá. Iba 10% Číňanov uviedlo Európu za ich turistickú destináciu v roku 2019. Najviac, to je až 82%, si vybralo Áziu. Aj keď sa zdá, že ide iba o 10% čínskych turistov, vzhľadom na ich populáciu predstavuje toto číslo veľmi vysoký počet turistov.
Na záver …
Budúcnosť cestovného ruchu je v súčasnosti otázna. Isté je, že cestovanie sa určite nestopne, no je otázkou, či sa zvýši alebo zníži. V týchto dňoch by sme si mali dať všetci pauzu a prečkať istý čas doma, aby sa situácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete nezhoršovala. Zdá sa, že táto korona kríza má priaznivé účinky na životné prostredie, tak doprajme aj prírode trochu oddychu.