Biznis

Forbes vydal rebríček najbohatších ľudí sveta, v čom spočíva ich úspech?

Miliarda dolárov. To je obnos peňazí, ktorý si väčšina z nás ani len nevie predstaviť – nie, že by ich mala na svojom účte. No najbohatší ľudia sveta ich majú hneď niekoľko.
Vydané 16. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Prvenstvo spomedzi najbohatších ľudí sveta si už tretí rok po sebe drží Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Tá spočiatku niesla názov Cadabra.com a bola určená len na predaj kníh, neskôr dostala meno po najdlhšej a najmohutnejšej rieke sveta Amazonke. Výraz mohutnosť je v jeho prípade na mieste, veď okrem online e-shopu vlastní aj najväčšiu filmovú databázu IMDb.com a populárny SEO nástroj Alexa.com. Ako uvádza Wikipedia, ročný obrat ešte v roku 2010 predstavoval sumu 34,204 miliárd amerických dolárov so ziskom 1,152 miliárd USD.

Druhý najmajetnejší je podľa rebríčka Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft. Hodnota jeho majetkov sa odhaduje na 98 miliárd dolárov.

Treticu uzatvárajú Francúz Bernard Arnault a jeho rodina. Za zdroj bohatstva vďačí spoločnosti LVMH pod ktorú spadá napríklad odevná spoločnosť Louis Vuitton.

INZERCIA

Aký vplyv má koronavírus na svetový trh?

Aktuálna situácia okolo pandémie zatriasla aj svetovou ekonomikou, podľa časopisu Forbes má svet o 58 miliardárov menej ako minulý rok a dokonca o 226 menej ako 12 dní pred predbežných rátaním z času vypuknutím pandémie.

A čo Slovensko?

V celkovom rebríčku sa umiestnili aj dvaja Slováci. Úplne prvým slovenským miliardárom bol developer Ivan Chrenko, ktorý sa ale nerád vidí v rebríčku najmajetnejších Slovákov. Podľa jeho slov je nerád spájaný s majoritou slovenských najbohatších ľudí, ktorí zapúšťali korene biznisu ešte za čias socializmu.

Inzercia

Druhé miesto spomedzi Slovákov si drží podnikateľ Jaroslav Haščák, známy vďaka cyperskej spoločnosti PENTA (celým názvom PENTA INVESTMENTS LIMITED) s majetkom v hodnote 1,1 miliardy USD.

 

V čom tkvie ich úspech?

Otázka, ktorú si položí asi každý jeden z nás. Čo stojí za ich úspechom? A čo všetko museli obetovať, aby sa dostali na rebríček najbohatších ľudí? Nuž, cesta nie je jednoduchá, ale o pár rád sa títo úspešní ľudia podelili.

Tak napríklad Elon Musk, ktorý stojí na čele spoločnosti Tesla a firmy SpaceX, ktorá pôsobí v aerokozmickom priemysle a obsadil 31. miesto najmajetnejších ľudí sveta, radí aj to, aby ľudia, ktorí chcú byť úspešní, len nečítali motivačné články a citáty, ale hlavne konali. Dodáva, že správni biznismeni majú reálne životné problémy, na ktoré potrebujú hľadať riešenia a preto je dôležité KONAŤ a nie MOTIVOVAŤ SA.

Vzhľadom k tomuto kroku by som chcel ako autor článku dodať, že nie je vhodné používať termín „riešiť problémy“, slovo problém v nás dlhodobo evokuje niečo negatívne, čo nás môže spomaliť v životnom raste. Čo keby sme ho nahradili slovíčkom „riešiť výzvy“? To sa už počúva lepšie.

 

Pri pátraní na internete som sa dočítal aj o takzvanom 5-hodinovom pravidle. Výskumy ukazujú, že väčšina milionárov nesledujú televíziu, ale voľný čas venujú skôr na čítanie či počúvanie audiokníh pri rannej prechádzke, aspoň hodinu denne, 5 dní do týždňa. Úspešný Číňan Jack Ma hovorí o tom, že čítanie vám poskytne náskok voči kolegom či konkurencii. Samozrejme, ide o čítanie odbornej literatúry, nie Pána prsteňov.

 

5 tipov k zlepšeniu

Rozhodli sme sa sformulovať aj pár krátkych rád, ktoré vám môžu pomôcť v sebarozvoji, nielen finančnom:

1. Vycvičte svoju myseľ natoľko, aby sa v nej nenachádzali myšlienky „Je to ťažké, ja to nezvládnem“. To sú frázy, ktoré si tí úspešní údajne nikdy nepokladali, lebo by ich zbytočne brzdili.

2. Choďte sa svojím cieľom a skúste riskovať. Ideálnym príkladom je opäť Elon Musk, ktorý sa rozhodol ísť si za cieľom vybudovať vesmírny program. Pochopiteľne, jeho okolie ho od tejto myšlienky odhováralo, no jeho vášeň ho hnala dopredu.

3. Uvedomte si, aké sú vaše silné stránky. Na tých slabších vlastnostiach skúste popracovať. Ak ste čítali tento článok pozorne, natrafili ste na pravidlo piatich hodín týždenne. Tie skúste venovať do sebarozvoja v rámci čítania kníh, či počúvania audio-kníh prípadne zaujímavých podcastov.

4. Vyfiltrujte si zo svojho okolia večných sťažovateľov. Negatívne myšlienky sú pre mňa osobne najväčšou brzdou v tom, dokopať sa niečo robiť.

5. Motivácia a nastavenie si cieľov. Áno, niektoré motivačné stránky vedia byť viac na škodu ako na osoh. Hlavne keď vidíte tie zástupy úspešných ľudí užívajúcich si život, môže to mať za následok skôr demotivovanie ako motivovanie. Podobné je to aj so známkovaním v školách. Dieťaťu dávate jasný cieľ: „Prines samé jednotky.“ Ale ak sa mu niekedy nedarí a nevie dotiahnuť na známky svojich spolužiakov, môže to byť zle – stráca motiváciu, prestane si veriť a stagnuje.

Aj tieto karanténne časy môžete využiť vo svoj prospech. Doteraz sme sa všetci vyhovárali, že z dôvodu práce nemáme čas na čítanie kníh, domáce práce, cvičenie a podobne. Prečítajte si aj náš ďalší článok, v ktorom sme si pre vás pripravili zopár tipov na trávenie týchto voľných chvíľ.

Ako prečkať karanténu? Pracujte na sebe, svojom šťastí a bavte sa

 

Kde zarobiť pár eur navyše? Dajte si pozor na ponuky práce z domu, mnohé sú podvod

Mladí sú slabí v domácich prácach, mnohí ani nevlastnia náradie či nevedia opraviť záchod

 

Pokračujte na ďalší príspevok »