Talentovaný režisér Denis Villeneuve nás v decembri posadí na zadok

Chystaný sci-fi epos Duna odhaľuje prvé novinky a fotky. Uvidíme čoskoro aj prvý trailer?

Skvelá knižná predloha, množstvo hollywoodskych hviezd a talentovaný režisér. Takáto kombinácia proste nemôže dopadnúť zle.
Vydané 16. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Už nejaký čas sa pripravuje nová adaptácia úspešnej knihy Duna. V roku 1984 pripravil prvú filmovú verziu známy David Lynch. Po kvalitatívnej stránke šlo o dobrý film, jeho kvality sa však vôbec neodzrkadlili na zárobkoch v kinách. Pri 40 miliónovom rozpočte si nedokázal na seba zarobiť. Na prelome tisícročí sme sa dočkali seriálu, ktorý však dopadol ešte horšie ako jeho filmový starší brat.

Knižná predloha Franka Herberta patrí k najlepším sci-fi knihám vôbec o čom svedčí aj to, že bola veľkou inšpiráciou pre Georga Lucasa a jeho hviezdne vojny. Tak kvalitná kniha by si proste zaslúžila dobré stvárnenie aj na plátnach kín. Mnoho fanúšikov tvrdí, že Duna je z tých kníh, ktorú nemožno sfilmovať. To sa tvrdilo kedysi aj o Pánovi prsteňov.

To by tu ale nemohol byť Denis Villeneuve, jeden z najtalentovanejších režisérov dneška. Má za sebou skvelé filmy ako Prisoners s Hugh Jackmanom, Arrival s Amy Adams, alebo naposledy sme mohli v kinách vidieť jeho pokračovanie kultového Blade Runnera s podtitulom 2049. Dlho sa vravelo, že by mohol natočiť novú bondovku (Tú nakoniec natočil Cary Fukunaga). Denis sa však rozhodol pre Dunu so slovami, že sa jedná o jeho vysnívaný projekt.

S Denisom na režisérskej stoličke nebol problém zohnať aj skvelé herecké obsadenie. Herci sa dnes do slova bijú aby mohli spolupracovať s týmto kanadským talentom. Dune sa teda bez rečí upísali Josh Brolin, Jason Momoa, Timothy Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Javier Bardem, Dave Bautista či Stellen Starsgard. Neviem kde naposledy sme mohli vidieť toľko skvelých hereckých hviezd.

Po istom čase príprav Denis prišiel k rozhodnutiu, že musí film rozdeliť na dve snímky. Bol to nutný krok k tomu aby adaptácia dopadla tak ako si ju predstavuje a aby do filmu obsiahol všetko potrebné, lebo svet Duny je príliš komplexný. Producenti mu našťastie vyhoveli. Máme teda šancu, že po dlhých rokoch uvidíme dalšiu úspešnú fantasy sériu. Denis sa ešte stihol vyjadriť, že dej knihy mu príde relevantní aj na dnešnú dobu. Vidí v nej proroctvo o budúcnosti ťažby ropy, kapitalizmu a preťaženia našej planéty. V knihe tiež nájdeme fragmenty politiky, náboženstva a spirituality. To sú všetko dôvody, prečo Denis označil tento projekt ako jeden z najťažších na akom kedy pracoval.

INZERCIA

Je pravdepodobné, že v najbližších dňoch sa dočkáme už aj prvého traileru. Na internet začali tvorcovia vypúšťať sériu fotografií, ktoré sú skvelou návnadou. Fotky nájdete tu

Inzercia

V týchto dňoch sa k Dune vyjadril aj herecký predstaviteľ Jason Momoa, ktorý si získal množstvo fanúšikov ako Khal Drogo z Game Of Thrones, či ako Aquaman. Momoa stvárni postavu Duncana Idaha, ktorý bol inšpiráciou aj pre Hana Sola z Hviezdnych vojen. Svoju postavu označil ako bojovníka a tak trochu darebáka, ktorý svojim šarmom nemá problém okúzliť akúkoľvek ženu. Jeho postava bude trénovať šerm hlavného hrdinu Paula. Na záver sa pochvalne vyjadril na adresu samotného režiséra a že ešte nikdy nebol súčasťou tak veľkého projektu.

Boli už ohlásené aj nejaké zmeny oproti knižnej predlohe, ktoré môžu spustiť malú vlnu kontroverzie. O tom by vedeli rozprávať tvorcovia Witchera od Netflixu. Príkladom takejto zmeny má byť napríklad postava doktora Lyet Kynes. V knihe ide o bieleho muža, no vo filme túto postavu uvidíme ako černošku.

Istou zmenou si prejde aj záporák baron Vladimir Harkonnen, ktorého stvárni Stellen Starsgard. Herec bude síce namaskovaný tak aby pôsobil mohutnejšie a zodpovedal proporciám knižnej predlohy. Podľa slov režiséra pôsobí táto postava v knihe trochu na hrane karikatúry, preto musel zapracovať niekoľko zmien, aby postave istú hĺbku. To je dôvod, prečo do tejto role obsadil aj práve Stellena Starsgarda.

Premiéry sa dočkáme 17.12.2020. Ak koronavírus nezmení plány tvorcov.

Pokračujte na ďalší príspevok »