Životné prostredie
Drony pomáhajú s mapovaním znečistených oblastí
Mnohé média, známe osobnosti, ale aj odborníci varujú pred znečisťovaním, ktorého sa dopúšťame my ľudia. Najmä plasty sú obrovským problémom, ktorými si úplne ničíme našu krásnu planétu. Plasty sú všade. Či už na brehu Antarktídy, najvyššej hore sveta, známych plážach alebo dedinských potokoch. Ide o problém obrovských rozmerov, ktorý treba okamžite riešiť. Problém nepredstavujú len… Prečítať celé
Mnohé média, známe osobnosti, ale aj odborníci varujú pred znečisťovaním, ktorého sa dopúšťame my ľudia. Najmä plasty sú obrovským problémom, ktorými si úplne ničíme našu krásnu planétu. Plasty sú všade. Či už na brehu Antarktídy, najvyššej hore sveta, známych plážach alebo dedinských potokoch. Ide o problém obrovských rozmerov, ktorý treba okamžite riešiť. Problém nepredstavujú len plasty, ale aj ďalší odpad, ktorým ničíme prírodu a zaťažujeme našu zem. Viaceré spoločnosti prichádzajú s rôznymi riešeniami a jedným z nich je aj britský startup Ellipsis Earth, ktorý do pomoci zapojil dronov.
Ako drony pomáhajú?
Drony dokážu prostredníctvom kamier Ellipsis mapovať polohu plastového znečistenia. Následne sa počítačový softvér postará o rozpoznávanie obrázkov. Určí sa o aký typ plastu ide, jeho veľkosť a v niektorých prípadoch je systém dokonca schopný určiť aj jeho značku alebo pôvod. Drony týmto spôsobom výrazne šetria čas, ktorý by ľudia strávili chodením a analyzovaním odpadu.
Prečo je odpad nutné analyzovať? Aj napriek tomu, že hovoríme o globálnom znečistení, na rôznych plážach sa nachádza iný druh odpadu. V prípade, že sa podarí identifikovať konkrétny druh, je možné následne vyvodiť závery a nariadenia, ktoré ho pomôžu eliminovať. Napríklad, ak sa na plážach bude nachádzať zvýšené množstvo hygienických vreckoviek, môžu na danom mieste pribudnúť informačné tabule o zákaze ich vyhadzovania alebo viac odpadkových košov. Taktiež budú mať samosprávy podnet k riešeniu toaliet alebo môžu prísť s vlastnými návrhmi ako tento typ odpadu eliminovať.
Mapovanie sveta
Startup Ellipsis Earth založila Ellie Mackay, ktorá precestovala takmer celý svet a bola zhrozená zo správania ľudí. Ostrovy v južnom Pacifiku, ktoré vôbec nie sú obývané sú zaplavené plastovým odpadom. Človek o svojej existencii tak dáva vedieť veľmi zlým spôsobom. Ellie Mackay jednotlivé oblasti mapovala dronmi a následne svoje zozbierané údaje poskytla tímu odborníkov, s ktorými ich začali vyhodnocovať.
Po niekoľkých rokoch výskumu a vývoja bol v roku 2019 založený startup Ellipsis Earth, ktorého cieľom je realizácia projektov po celom svete a mapovanie miery znečistenia. Projekty by mali prebiehať od pobrežia Veľkej Británie až po brehy rieky Gangy v Indii.
Technológia nie je novinkou
Aj napriek tomu, že technológia mapovania miest prostredníctvom dronov je veľmi nápomocná, nejde o úplnú novinku a tento nápad má svojich predchodcov. Predtým sa o mapovanie pokúšali bezpilotné lietadlá a vedci tiež experimentovali s vysielaním balónov, ktoré na sebe mali pripevnené kamery. Európska vesmírna agentúra dokonca využila na identifikáciu znečistených oblastí aj satelity.
Drony, ktoré začal využívať startup Ellipsis Earth majú vylepšenú kameru a tak je ich obraz jasnejší. Celý úsek pobrežia dokážu preskúmať za niekoľko minút čo výrazne urýchľuje prácu ľudí. Drony dokážu detekovať až 47 kategórií odpadu s presnosťou až 95%. S čím však majú drony problém sú mikroplasty, ktoré sú menšie ako päť milimetrov. Takéto mikroplasty tvoria najmä oceánske dno. Vytvorené sú z rozložených plastov. Ellie Mackay tvrdí, že aj napriek tomu, že drony zatiaľ nedokážu rozpoznať mikroplasty, je veľmi dôležité, že vedia rozoznať väčšie plastové časti. Práve z nich sa totiž neskôr vytvárajú mikroplasty. Pre porovnanie, z jednej plastovej fľaše môže vzniknúť až 25 000 mikroplastov. Mapovaním území sa tak predchádza vzniku mikroplastov.
Dosiahnuté zmeny
S výskumom prichádzajú aj zmeny. Jednou z prvých krajín, ktorá reagovala na nepriaznivé výsledky je Ekvádor. Orgány Galapágov zaviedli na celé súostrovie zákaz plastov na jedno použitie, vrátane plastových tašiek a polystyrénových nádob. Zákaz sa vzťahuje aj na turistov a poskytovateľov služieb.
Jedným z projektov Ellipsis Earth bolo sledovanie odpadu, ktoré tvorili cigaretové špaky. Projekt bol realizovaný v talianskom Sorrente. Výsledky boli také zlé, že samospráva mesta začala ihneď konať. Na plážach pribudlo väčšie množstvo popolníkov a odpadkových košov, čím sa znížilo množstvo odpadu z cigariet až o 70%. Na tomto príklade je jasne vidieť ako mapovanie územia pomohlo k odhaleniu najväčšieho problému a prispelo tak k jeho riešeniu.
Aktuálne prebieha výskum v Bournemouthe. Veľká Británia takisto čelí obrovskému problému s odpadom a tento projekt jej má pomôcť s jeho lepším identifikovaním a vymyslením plánu na nutné zmeny.
Čo si o tomto projekte myslíte vy? Začnú zmapované plochy plné odpadu ľuďom otvárať oči alebo sa budeme tváriť, že sa nás to netýka?