Zmeny, ktoré sú už v plnom prúde, ostáva si to len priznať

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým. To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti. Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na […]

Autor
Dátum zverejnenia 22. októbra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým.

To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti.

Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na feudálnom systéme začali vznikať v rámci industriálnej revolúcie kapitálové skupiny, ktoré prevzali zodpovednosť riadenia spoločnosti.

V čase jeho vzniku boli počet obyvateľov a spotreba energií na našej planéte prakticky zanedbateľný, ak ich postavíme do kontrastu so súčasnosťou. Dnes žijeme dobu, kedy rýchlosť spotreby je niekoľkonásobne vyššia a každým rokom sa zvyšuje. Dobu nadmernej spotreby bez toho, aby sme mali záujem predvídať, čo to spôsobí ďalším generáciám. Kedysi neexistovali globálne giganty, väčšina kapitálu pracovala v jednotlivých krajinách, maximálne v regiónoch. Lenže počet ľudí sa za posledných sto rokov viac ako sedemkrát znásobil, počet áut je dokonca až o desattisíckrát viac! Dramaticky vzrástla spotreba benzínu, nafty, ošatenia, zeleniny a ovocia, mäsa. Spotrebúvame veľké množstvá energie, ktorú už nevieme obnoviť. Momentálne nárast spotrebovaných zdrojov Zeme ročne predstavuje až 64%.

 

Prostredie okolo nás sa stáva čím ďalej nepoužiteľným. Hlavnú úlohu v tomto hrozivom fakte zohrávajú exhaláty, uhlíkové plyny, všadeprítomná chémia, prehnané množstvo antibiotík. Začínajú nás zabíjať vo veľkom meradle. Znečistené vodné zdroje, množstvo plastov v moriach, riekach, v hĺbke oceánov a jazier nachádzame antibiotiká, antidepresíva a antikoncepciu.

Naozaj máme všetci zavreté oči? Všetci sa snažíme to nevidieť, ale iba do okamihu, pokiaľ sa uvedený problém nedotkne niekoho z nás alebo našich rodinných príslušníkov.

Súčasný ekonomicky model uprednostňuje trhové hospodárstvo, kde sa vyrába obrovské množstvo bez toho, aby bol na to určený trh. Trh urči čo prežije a čo nie, ako a dokedy? Veľké množstvo tovaru sa následne likviduje lebo nenašlo konečného spotrebiteľa. Dovážame ovocie a zeleninu cez pol sveta napriek tomu, že si ju sami vieme vypestovať. Túto zeleninu a ovocie chemicky ošetrujeme, aby uvedenú 2-3 týždňovú cestu vydržali až do obchodu a nakoniec do našej chladničky.

Globálne korporácie sú zodpovedné akcionárom, nie ľuďom v tom-ktorom štáte. Tým pádom je ich hlavným zámerom existencia a prežitie. Korporácie sú čoraz silnejšie a prerástli územia štátov. Ich zisky sú vyššie ako hrubý domáci produkt niektorých krajín. Rast a len rast je na rebríčku hodnôt všetkých spoločností. Kam to celé smeruje?

Po takomto neustálom raste prirodzene prichádzajú krízy, ktoré situáciu vracajú späť do normálu, avšak za cenu veľkých strát a sociálnych nepokojov.

Systém, ktorý tu dnes máme, je závislý od spotreby, ktorý podporuje neustály rast. Je to naozaj nutné? Je súčasný ekonomický model udržateľný?

Spôsob, ako by sme mohli prestať mrhať týmto nadbytkom a s neúmerným ničením svojej vlastnej planéty, je kontrolovaná produkcia, ktorá by súčasnej úrovni informačných technológií vedela presne určiť naše potreby, ktoré by sme mali naplnené.

 

Výroba sa dnes dá naplánovať pomocou počítačov, dopyt je predvídateľný.

Súčasťou tohto procesu by nevyhnutne bola identifikácia tovaru, ktorý by nebolo možné ďalej vyvážať alebo vyrábať alebo by boli zaťažené tak veľkými poplatkami, ktoré by uvedené nezmyselné prepravy a predaje limitovali. Produkciu je možné už dnes plánovať vopred prostredníctvom prepájania digitálnych technológií s analýzami a predpovedať dopyt na trhu.

Produkcia všetkého, čo je okolo nás, sa dá vopred naplánovať a efektívne riadiť. Krajiny vedia rôznymi stimulmi podporovať vhodné varianty, ktoré by mohli zmeniť tento starý systém voľného trhu za riadený, plánovaný, ktorého podstatou by bola digitálna ekonomika. Prebiehajúca disrupcia rôznych oblastí ekonomiky je súčasťou celkovej zmeny systému. Treba si to len priznať a treba na tom začať pracovať.

Tak, ako industriálna revolúcia pochovala feudalizmus, zmena, ktorá nás čaká, súvisí s digitálnou revolúciou a možnosťami, ktoré nám ponúka. Zmeny, ktoré spôsobí, sú už dnes v plnom prúde. Zlepšia život okolo nás, zefektívnia procesy, výrobu aj spotrebu. Zabezpečí tak planétu pre naše deti, aby boli zdravé a šťastné.

 

Zdroje:
Stewart Wallis, výkonný riaditeľ nadácie New Economics
Dan Abelow, Capitalism switches from linear to exponential growth
Jason Hickel and Martin Kirk,World Changing ideas, Don’t Be Scared About The End Of Capitalism—Be Excited To Build What Comes Next

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Ako Apple ovládlo svet

Úžasné video: vývoj hodnoty značiek naprieč rokmi

Aké ponaučenie vyplýva z priloženého videa? Značky prirodzene nadobúdajú a strácajú svoju trhovú hodnotu, pričom zásadným spôsobom reagujú na aktuálne dianie vo svete. Alebo sú to práve tieto značky, kto ovplyvňuje svet?

27. februára 2019

Čaká nás chaos?

V akom stave je aktuálny predaj automobilov vo svete? Prvý automobil uzrel sveta už pred 133 rokmi, dnes ich na svete jazdí viac ako 1,3mld. Ročný predaj je na úrovni 90mil (údaje 2017). Za posledných 10 rokov predaj áut z roka na rok stúpa, ročný rast sú +4,1% v porovnaní rastu počtu obyvateľstva, čo je […]

4. januára 2019

Zmeny, ktoré sú už v plnom prúde, ostáva si to len priznať

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým. To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti. Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na […]

22. októbra 2018

Prečo až toľko pesimizmu? Zle už bolo, teraz bude dobre.

Sme krajina optimistická alebo plná pesimistov? Sme pesimisti viac ako susedia za riekou Moravou? A má táto otázka zmysel? Jednoznačne má!   Sentiment je kľúčová premenná ovplyvňujúca finančné trhy a vôbec akúkoľvek ekonomickú kategóriu. Sentiment je prakticky všemocný a veľmi ťažký je život kontrariána. Ale najmä ma ten všadeprítomný pesimizmus štve. Myslím, že je zničujúci, […]

18. októbra 2018


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019