Zmeny, ktoré sú už v plnom prúde, ostáva si to len priznať

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým. To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti. Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na […]

Autor
Dátum zverejnenia 22. októbra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým.

To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti.

Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na feudálnom systéme začali vznikať v rámci industriálnej revolúcie kapitálové skupiny, ktoré prevzali zodpovednosť riadenia spoločnosti.

V čase jeho vzniku boli počet obyvateľov a spotreba energií na našej planéte prakticky zanedbateľný, ak ich postavíme do kontrastu so súčasnosťou. Dnes žijeme dobu, kedy rýchlosť spotreby je niekoľkonásobne vyššia a každým rokom sa zvyšuje. Dobu nadmernej spotreby bez toho, aby sme mali záujem predvídať, čo to spôsobí ďalším generáciám. Kedysi neexistovali globálne giganty, väčšina kapitálu pracovala v jednotlivých krajinách, maximálne v regiónoch. Lenže počet ľudí sa za posledných sto rokov viac ako sedemkrát znásobil, počet áut je dokonca až o desattisíckrát viac! Dramaticky vzrástla spotreba benzínu, nafty, ošatenia, zeleniny a ovocia, mäsa. Spotrebúvame veľké množstvá energie, ktorú už nevieme obnoviť. Momentálne nárast spotrebovaných zdrojov Zeme ročne predstavuje až 64%.

 

Prostredie okolo nás sa stáva čím ďalej nepoužiteľným. Hlavnú úlohu v tomto hrozivom fakte zohrávajú exhaláty, uhlíkové plyny, všadeprítomná chémia, prehnané množstvo antibiotík. Začínajú nás zabíjať vo veľkom meradle. Znečistené vodné zdroje, množstvo plastov v moriach, riekach, v hĺbke oceánov a jazier nachádzame antibiotiká, antidepresíva a antikoncepciu.

Naozaj máme všetci zavreté oči? Všetci sa snažíme to nevidieť, ale iba do okamihu, pokiaľ sa uvedený problém nedotkne niekoho z nás alebo našich rodinných príslušníkov.

Súčasný ekonomicky model uprednostňuje trhové hospodárstvo, kde sa vyrába obrovské množstvo bez toho, aby bol na to určený trh. Trh urči čo prežije a čo nie, ako a dokedy? Veľké množstvo tovaru sa následne likviduje lebo nenašlo konečného spotrebiteľa. Dovážame ovocie a zeleninu cez pol sveta napriek tomu, že si ju sami vieme vypestovať. Túto zeleninu a ovocie chemicky ošetrujeme, aby uvedenú 2-3 týždňovú cestu vydržali až do obchodu a nakoniec do našej chladničky.

Globálne korporácie sú zodpovedné akcionárom, nie ľuďom v tom-ktorom štáte. Tým pádom je ich hlavným zámerom existencia a prežitie. Korporácie sú čoraz silnejšie a prerástli územia štátov. Ich zisky sú vyššie ako hrubý domáci produkt niektorých krajín. Rast a len rast je na rebríčku hodnôt všetkých spoločností. Kam to celé smeruje?

Po takomto neustálom raste prirodzene prichádzajú krízy, ktoré situáciu vracajú späť do normálu, avšak za cenu veľkých strát a sociálnych nepokojov.

Systém, ktorý tu dnes máme, je závislý od spotreby, ktorý podporuje neustály rast. Je to naozaj nutné? Je súčasný ekonomický model udržateľný?

Spôsob, ako by sme mohli prestať mrhať týmto nadbytkom a s neúmerným ničením svojej vlastnej planéty, je kontrolovaná produkcia, ktorá by súčasnej úrovni informačných technológií vedela presne určiť naše potreby, ktoré by sme mali naplnené.

 

Výroba sa dnes dá naplánovať pomocou počítačov, dopyt je predvídateľný.

Súčasťou tohto procesu by nevyhnutne bola identifikácia tovaru, ktorý by nebolo možné ďalej vyvážať alebo vyrábať alebo by boli zaťažené tak veľkými poplatkami, ktoré by uvedené nezmyselné prepravy a predaje limitovali. Produkciu je možné už dnes plánovať vopred prostredníctvom prepájania digitálnych technológií s analýzami a predpovedať dopyt na trhu.

Produkcia všetkého, čo je okolo nás, sa dá vopred naplánovať a efektívne riadiť. Krajiny vedia rôznymi stimulmi podporovať vhodné varianty, ktoré by mohli zmeniť tento starý systém voľného trhu za riadený, plánovaný, ktorého podstatou by bola digitálna ekonomika. Prebiehajúca disrupcia rôznych oblastí ekonomiky je súčasťou celkovej zmeny systému. Treba si to len priznať a treba na tom začať pracovať.

Tak, ako industriálna revolúcia pochovala feudalizmus, zmena, ktorá nás čaká, súvisí s digitálnou revolúciou a možnosťami, ktoré nám ponúka. Zmeny, ktoré spôsobí, sú už dnes v plnom prúde. Zlepšia život okolo nás, zefektívnia procesy, výrobu aj spotrebu. Zabezpečí tak planétu pre naše deti, aby boli zdravé a šťastné.

 

Zdroje:
Stewart Wallis, výkonný riaditeľ nadácie New Economics
Dan Abelow, Capitalism switches from linear to exponential growth
Jason Hickel and Martin Kirk,World Changing ideas, Don’t Be Scared About The End Of Capitalism—Be Excited To Build What Comes Next

Adventný koncert 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019