Prečo by sa mali firmy sústrediť na automatizáciu
Henry Ford pred viac ako 100 rokmi pochopil, že ak chce vyrábať vozidlá dostupné pre každého, s minimálnou chybovosťou a pritom ich distribuovať na globálny trh, musia sa procesy vo výrobe, ako i v samotnom fungovaní jeho firmy zmeniť, predovšetkým zjednodušiť a zautomatizovať. Najdôležitejším a najznámejším prvkom, ktorý znamenal revolúciu v oblasti výroby, bolo zavedenie pásovej výroby do výrobného procesu. Pre… Prečítať celé
Juraj Šulhaň
CEO AVIS Slovensko | Bratislava, Slovensko
Henry Ford pred viac ako 100 rokmi pochopil, že ak chce vyrábať vozidlá dostupné pre každého, s minimálnou chybovosťou a pritom ich distribuovať na globálny trh, musia sa procesy vo výrobe, ako i v samotnom fungovaní jeho firmy zmeniť, predovšetkým zjednodušiť a zautomatizovať.
Najdôležitejším a najznámejším prvkom, ktorý znamenal revolúciu v oblasti výroby, bolo zavedenie pásovej výroby do výrobného procesu. Pre samotnú výrobu a aj pre podstatu fungovania tohto priemyslu to predstavovalo prevratnú novinku, ktorá otvorila výrobcovi vozidiel dovtedy nevídané možnosti. V nadväznosti na Fordove inovácie pochopili veľmi rýchlo aj ďalší podnikatelia, že ak ich cieľom je vybudovať niečo, čo bude siahať až za hranice, musia sa sústrediť väčšmi na jednoduchosť, efektívnosť a implementovať proces automatizácie.
Fordov odkaz pretrváva dodnes. Naša prirodzená ľudská vlastnosť je zvedavosť, zvedavosť objavovať. Preto sa snažíme neustále veci okolo seba zlepšovať. Robiť veci prirodzene, aby nám pomohli uľahčovať si každodennú prácu či spríjemňovať si trávenie voľného času. Vďaka tejto vlastnosti sa posúvame vpred, neprokrastinujeme, vymýšľame, tvoríme.
Prečo je pre nás automatizácia taká dôležitá? Relatívne jednoduchá odpoveď má veľa aspektov (mohli by sme povedať, že jednoducho chceme menej robiť manuálne, viac si uživať voľno a tráviť čas zmysluplne). V posledných rokoch sa intenzívne stretávame najmä s vývojom na trhu práce, nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, rastom ceny práce, vývojom nových technológií či relatívne dostupnými technologickými riešeniami. Naše napredovanie súvisí s potrebou reflektovať nedostatky, ktoré vnímame.
Čím skôr sa firmy sústredia na automatizovanie procesov v rámci vnútorného fungovania spoločnosti, tým väčšmi sa stabilizujú a v prípade krízy, budú odolnejšie voči jej vplyvom. Hlavným spúšťačom, prečo sa firmy rozhodujú investovať do automatizovaných riešení, nemusí byť nevyhnutne cena práce, ale takisto jej kvalita a efektivita. Človek je tvor omylný, robiť chyby je prirodzené, preto je logické myslieť na to, aby čo najviac často vykonávaných úkonov bolo automatizovaných.
Nízka nezamestnanosť nás priam ženie k hľadaniu alternatívnych riešení. Hľadáme spôsob, ako eliminovať nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ako nahradiť drahú pracovnú silu počítačom či robotom. Mnohí odporcovia automatizácie hovoria o tom, ako pokrok pripravuje ľudí o prácu. Je krátkozraké povedať, že o pár rokov sa situácia zmení. Ak chceme prosperovať a napredovať, musíme v tom vidieť príležitosť na budúci rast. Vytvárame si tak pevné základy, na ktorých môže vyrásť naše budúce impérium.
Rozvojom technológií a rozmachom inovácií sa stávajú akékoľvek nové technologické riešenia dostupnejšími. Dnes viete za niekoľko minút nájsť na internete to, čo potrebujete, a posunúť tak svoj biznis ďalej. Otvárajú sa nám možnosti pôsobiť globálne aj s malým počtom zamestnancov, napríklad vďaka možnosti jednoduchšie budovať infraštruktúru subdodávateľských vzťahov. To by nebolo možné bez premyslenej automatizácie.
Súhlasím s tým, že za každou úspešnou firmou sú v prvom rade ľudia, ktorí ju tvoria. Súhlasím s tým, že úspech firmy tvoria predovšetkým konkrétni jednotlivci. V neposlednom rade však netreba zabudnúť na to, že tak ako zamestnanci vedia firmu vybudovať, vedia ju aj rýchlo zničiť. Preto je žiadúce myslieť na nastavenie interných procesov, aby chybu či nedostatok u jedného zamestnanca mohol iný zamestnanec rýchlo identifikovať. Na to nám slúžia systémy, ktoré nám pomôžu ľudské chyby včas odhaliť a eliminovať.
Automatizácia tak nie je len zjednodušením práce, ale aj účinným preventívnym opatrením.