Ťažké časy?

Zlaté tipy pre rodičov, ktorí pracujú z domu a starajú sa o dieťa

Práca z domu sa stala novým štandardom v mnohých zamestnaniach, ale majú rodičia skĺbiť prácu so starostlivosťou o deti, keď im záleží na oboch týchto od seba celkom oddelených svetoch?
Vydané 20. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zatiaľ čo pred koronou bola práca z domu považovaná za benefit od zamestnávateľov, dnes je to oveľa častejšie v samotnom popise práce. Nie je sa čomu čudovať, veď dnes môžeme vnímať home office ako hlavný nástroj boja proti šíreniu koronavírusu.

Profesia zverejnila aj ďalšie zaujímavé údaje v súvislosti so zmenou ponúk práce v nadväznosti na pandémiu koronavíru, napríklad tieto:

Keď sa však zamestnanec zrazu ocitne cez deň doma a s viacmenej rovnakou dávkou povinností ako na mieste výkonu svojho povolania, je konfrontovaný s ťažkou realitou. Jeho domáce prostredie v prvom rade nie je prispôsobené na jeho prácu a aj ak áno, obyčajne sa v nej vyskytujú ľudia, ktorí súčasťou práce nie sú. Jedná sa o partnera, spolubývajúceho, prípadne aj deti. No a deti vedia byť zásadnou prekážkou pri výkone práce z domu, pretože sa celkom prirodzene dožadujú pozornosti. Predovšetkým v čase, keď majú často školu zatvorenú a krúžky zrušené.

Existuje pritom niekoľko tipov, ako zvládať prácu a dennú starostlivosť o deti lepšie. Vieme, že každodenná realita vie byť komplikovanejšia. Vieme aj to, že tieto odporúčania nie sú platné pre všetkých. A vieme aj to, že hoci by sa mnohí mohli radami riadiť, nie je to možné udržiavať celé mesiace. Napriek tomu venujte nasledujúcim riadkom pozornosť, možno si z nich osvojíte aspoň jedno odporúčanie, ktoré vám trocha pomôže.

• Pracujte hlavne vtedy, keď dieťa spí alebo keď je dlhšie zaneprázdnené hrou či učením sa. Vstávanie od počítača každých niekoľko sekúnd je šialene frustrujúce, únavné a psychicky vyčerpávajúce. Jeden taký deň vás môže pripraviť o životnú energiu pre ďalšie dva.
  • Po zvyšok dňa sa starajte iba o svoje dieťa . Samozrejme, stojí za to skontrolovať svoj e-mail (nie každých 5 minút), ale je lepšie informovať svojich zákazníkov či kolegov o tom, koľko hodín a kedy pracujete – a držať sa ich. Snažte sa tiež o dostatok odpočinku. Ležať spolu na posteli alebo na deke v záhrade a rozprávať sa o dinosauroch alebo pozorovať oblaky je koniec koncov aj cenná rodičovská lekcia – tvorivá lenivosť .
  • Rutina je dobrá – aj pre deti, aj pre vás. Umožní vám prekonať organizačný chaos a reálne zhodnotiť vaše časové možnosti .
  • Ak je to možné, majte po ruke pomocníkov, ktorí vás vystriedajú v starostlivosti o dieťa, kým nedokončíte svoje súčasné projekty alebo si nepremyslíte, čo s nimi robiť. Alebo si nájdite niekoho, kto za vás bude dokončovať prácu, keď sa budete starať o dieťa.
  • Nerobte si nereálne plány – frustrácia je horšia ako spokojnosť, že ste konečne dokončili svoj zoznam úloh, nech obsahoval hoci iba jednu položku.
  • Pri prijímaní úlohy si vždy nechajte nejaký čas na nepredvídané udalosti so svojím dieťaťom, vrátane telefonovania s ochotnou babičkou.
  • Snažte sa čo najmenej otravovať svoje dieťa zlou náladou. Snažte sa aktívne bojovať proti stresu, v horšom prípade uvažujte nad obyčajným magnéziom, ktoré pomôže upokojiť povinnosťami zahltenú myseľ. Práca z domu s dieťaťom je výzva, ktorá si vyžaduje disciplínu a dobrú organizáciu. Ak k tejto úlohe pristúpite pokojne, máte oveľa väčšiu šancu na úspech.
  • Ak však môžete, rozhodne si nájdite niekohokto sa o dieťa postará viac ako iba na jednu hodinu. Prospeje to všetkým – vám i vašim deťom.

Kde zarobiť pár eur navyše? Dajte si pozor na ponuky práce z domu, mnohé sú podvod

INZERCIA

Mladí sú slabí v domácich prácach, mnohí ani nevlastnia náradie či nevedia opraviť záchod

Homeoffice nie je pre každého. 20 fotiek, ako vyzerá reálna „práca na doma“

Naozaj potrebujete k podnikaniu nápad? Je to len mýtus, podobne ako niekoľko ďalších

Väčšina prác sa nedá robiť z domu. Výskum priniesol „prekvapivé“ výsledky

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.